Kojení – rady od Magdaleny Mikulandové

Autor

Kojení je slovo, které se ocitá v denním slovníku každé nastávající matky a zůstane v něm několik měsíců, časti i let. Jak na správné kojení, kam se obrátit v případě potíží i radu, jak dítě s co nejmenšími nervy odstavit. Nejen tyto otázky jsem kladla známé a zkušené porodní asistence, zakladatelce Studia pro ženy paní Magdaleně Mikulandové.

Jak se může na kojení připravit nastávající maminka?
Maminka by měla vědět, co to kojení vlastně doopravdy je, a zjistit si, co pro to může udělat už v těhotenství. Nejlépe je obrátit se na nějaké Studio či centrum, kde jí dobře poradí a připraví ji na kojení. Nejlépe je se na všem předem domluvit s laktační poradkyní a tu mít stále na telefonu, pokud je potřeba.

Nakolik je schopnost kojení a kvalita mateřského mléka genetická záležitost?
V genetice to moc není. Spíš je důležité, aby byla žena informována o možných potížích, které v průběhu kojení mohou nastat a správnou technikou kojení si byla jistá, že to všechno zvládne.

Jak by mělo být kojení ideálně zahájeno?
Plné kojení začíná asi třetí den po porodu, do té doby jde pouze o mlezivo. To je pro novorozence také velmi důležité, jde hlavně o stimulace bradavky od úplného začátku, což je hned po porodu potřebné. To je nejdůležitější začátek pro zdárné kojení, přiložit co nejdříve miminko k prsu maminky.

Co je vhodné vynechat z jídelníčku matky pro klid dítěte i okolí?
To je dost individuální, ale všeobecně jsou to hlavně luštěniny, čerstvé pečivo, nadýmavá zelenina a ovoce, hodně kořeněné jídlo, velké množství alkoholu nebo tropické ovoce mohou dělat různé negativní reakce u novorozeněte. Proto se jich vyvarujte a dítěti bude lépe.

Jaké potíže jsou u kojení nejčastější a jak je řešit?
Časté kojení, neodříhnutí, špatná technika při kojení, nedostatek informací, které vedou k předčasnému nasazení umělé výživy a podobně. Je vhodné, aby se budoucí maminka dozvěděla o kojení dříve než samotné kojení začne. Doporučuji navštěvovat kvalitní kurzy, aby měla dostatečné informace. Dále je vhodné mít po ruce číslo na laktační poradkyni.

Které běžné léky (na horečku, nevolnosti) lze ve výjimečném případě v těhotenství a během kojení užívat?
Do 20. týdne těhotenství je opravdu velmi nutně zvažovat nasazení jakýchkoliv léků, jelikož ontogeneze (vývoj dítěte) probíhá naplno. Je nutné vše konzultovat s odborníkem. Po 20. týdnu není taktéž vhodné cokoliv brát, ale placenta je již plně funkční a z velké části zabrání přenosu škodlivin na plod. Naprosto u všech léků i bylinných produktů je nutné vše probrat s lékaři či farmaceuty. Léky během kojení není úplně vhodné brát. Ale pokud to bez léků nejde, doporučuji opět domluvit se s lékařem, aby on rozhodl, co by bylo nejlepší. Nicméně mezi méně škodlivé léky při kojení určitě patří Paralen a doporučuji si ho brát ne před kojením. Hodně pít vlažný čaj a vypotit se.

Jaké jsou základní rady pro správné odstříkávání mateřského mléka?
Odstříkávání je vhodné především pro podporu vašeho vhodného kojení miminka. Je dobré mít odstříkáno, pokud víte, že bude dávat mlíčko miminku někdo jiný, protože vy nebudete v době jídla doma. Na odstříkání existují speciální sáčky, mlíčko patří do mrazáku a podává se speciálním způsobem tak, aby se u dítěte neporušil sací reflex. Odstříkávání je vhodné přes odsávačku, prosím nedělejte to mechanicky ručně, dochází k pohmoždění prsou.

Do kdy je pro dítě kojení přínosné?
Názory se různí, ale do půl roku je dítě na kojení závislé a je opravdu vhodné do té doby dítě kojit. Pak se přirozeně dodávají příkrmy, ale kojení může klidně pokračovat dál. Dokonce je to velmi vhodné. Po prvním roce dítěte je základní výživa ukončena a je jen na ženě, zda bude kojit dál. Názory se skutečně liší a jsou ženy, co i nadále kojí.

Jak nejlépe postupovat při odstavování dítěte?
Jak začne maminka přidávat příkrmy, může pomalinku kojení regulovat, nakonec se kojení přesune pouze na noční jídlo, a dále pak pouze na uspávání. Pokud chce žena přestat kojit, existuje na to spolehlivá a zaručená metoda. Tři dny minimálně pije a tzv. si vyváže prsa. To znamená, že si prsa stáhne velmi pevně, aby mlékovody nebyly volné a neměly tendenci se nalévat mlékem. Na týden se maminka musí odstěhovat od miminka, aby spalo s někým jiným a to proto, že děťátko cítí mlíčko a vynucuje si kojení.

Děkuji za zodpovězení dotazů a přeji krásné slunečné dny!

Jaké máte zkušenosti s kojením – jaké byly Vaše začátky a zakončení, měly jste potíže? Jak dlouho jste kojily a jak a proč jste dítě odstavily?

Kontakty:
Laktační liga: http://www.kojeni.cz
Webové stránky s články, radami a zkušenostmi: http://www.kojeni.net
Studio pro ženy M.Mikulandové: http://www.studioprozeny.cz

Komentujte jako host

  Odebírat  
Upozornit na