Nanoušovy Lumpárny

Autor

Rádi podporujeme zajímavé a potřebné projekty. Proto vám dnes představujeme Nanouše a jeho Lumpárny. O novém projektu nám více povyprávěla Romana Chalupová. A my můžeme být u zrodu této velice specifické multisenzorické pomůcky pro děti raného věku se zrakovým a kombinovaným postižením. Pojďme se se seznámit s unikátním a ojedinělým projektem, vytvořeným ze Země, ze zkušeností a ze srdce.

Copak jsou to Nanoušovy Lumpárny?

Máme v plánu rozsvítit 1000 dětských úsměvů – zdali se nám tohle přesně podaří, teprve uvidíme. Projekt NANOUŠOVY LUMPÁRNY je právě u svého zrodu. Ptáte se, o co vlastně jde? Cílem spolku ZEMĚ, z.s. je vytvořit Multisenzorickou knihu pro děti raného věku se zrakovým a kombinovaným postižením.

Jak vás tenhle nápad napadl?

Tenhle nápad přišel během mé sedmileté pracovní zkušenosti. Jezdila jsem jako poradce rané péče do rodin s dětmi s postižením. Pomůcky jsme si často vyráběli sami, anebo jsme k tomu povzbuzovali rodiče. Situace v rodině, ve které se narodí dítě se speciálními potřebami, je složitá. Před rodiči stojí nelehký úkol: vyrovnat se s postižením svého dítěte, zabezpečit jeho zdravotní potřeby. Situaci neulehčuje ani to, že dítě s handicapem některé běžné signály jako třeba úsměv nebo oční kontakt navazuje jen obtížně. Pro rodiče je pak složitější reagovat intuitivně na interakční potřeby dítěte. Do toho všeho přijíždí do rodiny pracovnice, která rodinu seznamuje s tím, jak jejich dítě vidí. Pomáhá rodičům získat kompetence pro to, aby věděli, jak si se svým dítětem mají hrát a přitom rozvíjet jeho zrak. Běžné hračky jsou pro tuto hru či spíše zrakové cvičení často nedostačující, speciální jsou drahé anebo spíše vůbec nejsou.

A tohle chceme změnit. I děti s postižením mají právo se učit formou hry s kvalitní pomůckou, která vychází z jejich potřeb a využívá nejmodernější technologie.

V čem kniha pomůže?

Kniha je koncipována jako multisenzorická pomůcka, která u dítěte rozvíjí zrakové i hmatové funkce a podporuje jeho tvořivost a fantazii. K dítěti přicházejí informace více kanály (zrakem, hmatem) a má tak možnost dosáhnout lepšího porozumění. Kniha je i pomocníkem pro rodiče. Jednoduchým způsobem ukazuje, jak si mohou s dítětem společně hrát a přitom rozvíjet zrakové vnímání a jak jej seznamovat s různými předměty. Pomocníkem a průvodcem pro velké i malé je pruhovaný Nanouš. Je to popleta, a tak potřebuje děti, aby mu pomáhaly s plněním úkolů.

V České republice má každé dítě právo na vzdělání. U dětí s postižením je situace taková, že potřebují pro své vzdělávání speciální pomůcky. Ty se povětšinou vyrábí ručně a jejich výroba je finančně, časově i technologicky náročná. Chceme situaci těmto rodinám ulehčit a dát jim dostupný nástroj, který přispěje k tomu, že rodiče budou vědět, jak rozvíjet zrak u svého dítěte. I proto hledáme silné partnery, kteří nám s tímto projektem pomohou. Tento unikátní projekt přispěje k tomu, že i děti se zrakovým a kombinovaným postižením v předškolním věku dostanou šanci na vzdělávání podle svých potřeb. V případě, že Vás náš projekt oslovil a chcete se s námi na realizaci projektu podílet, anebo chcete třeba jen o něm dostávat informace, neváhejte nás kontaktovat na adrese: zemefoto@seznam.cz.

O autorech:

Romana Chalupová vystudovala Ostravskou Univerzitu, obor sociální práce a sociální politika. Praxi získala ve Středisku rané péče Ostrava jako poradce rané péče a metodik Individuálního plánování. Fotografií se zabývá od roku 2009. Navštěvovala Lidovou konzervatoř v Ostravě u Dity Pepe a Járy Kociána.

David Najbrt je svou profesí grafik. Má za sebou 15 let praxe v reklamní oblasti.

Společně prostupujeme do té oblasti tvůrčí a umělecké. Náš spolek ZEMĚ, z.s. je právně velmi mladý. Nicméně nějaké zkušenosti už za sebou máme. Naším posláním je přispívat k osvětě, kultuře, vzdělávání i k hodnotnějšímu životu sociálně slabých či znevýhodněných skupin. Pořádáme výstavy, vydáváme fotografické cestopisy a naše snaha směřuje k propojení fotografického či grafického života s tím sociálním. Momentálně připravujeme fotografickou výstavu a fotografický cestopis o Indii a o lidech z Tibetu, kteří žijí v Indii v exilu.

Portfolia:

JAKO CIZÍ (2014), s tímto souborem se prezentovali na Czech Press Photo 2014
http://issuu.com/chuchvalec/docs/jakocizi

ZEMĚ, kde nerostou stromy (Island 2013)
http://issuu.com/chuchvalec/docs/zeme

Prvotinka, příběh z Ukrajiny (Ukrajina 2012)
http://issuu.com/chuchvalec/docs/pohori_fialovych_hub
http://issuu.com/chuchvalec/docs/portfolio_romana_chalupova

Kniha ZEMĚ je k dostání zde:
http://www.nanoair.cz/zeme/

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *