Potíže s ušima I.

Autor

Myslím, že se s nimi potýkal už asi každý. Bolesti uší, pocity zalehlého ucha, hučení v uších… Ucho je citlivý orgán. Mnohdy si to možná ani neuvědomujeme, ale orgány sluchu – uši si je potřeba chránit.

Barotraumatické obtíže

Jedná se o potíže způsobené rozdílem tlaku ve středním uchu a v okolní atmosféře. Tato zdravotní komplikace nás může potkat při potápění, při cestování letadlem, při jízdě výtahem, při nachlazení, pokud se u vás vyvinul zánět dutin nebo jako jeden z projevů alergické reakce.

Jak poznáme barotraumatické obtíže:

 • Bolest v uších
 • Závratě
 • Pocity plných uší
 • Zvonění v uších

Při barotraumatických obtížích dochází zpravidla k otoku Eustachovy trubice – zde se hromadí vzduch a postižený cítí nepříjemný tlak v uších (typický při klesání letadla).

Jak předcházet barotraumatickým obtížím:

Zejména při zhoršení alergických projevů, při zánětu dutin nebo s rýmou se nedoporučuje cestovat letadlem.

Pokud se i přes akutní potíže cestování letadlem nevyhnete, snažte se:

 • Alergici by si měli alespoň hodinu před přistáním vzít lék.
 • Při klesání nespěte, žvýkejte žvýkačku, cucejte bonbony, zívejte, polykejte!

Plánujete-li cestu letadlem a jste po operaci ucha, zkonzultujte svůj stav ještě před odletem se svým ušním lékařem!

Pokud příznaky barotraumatických obtíží přetrvávají několik hodin po přistání (po potápění, po jízdě výtahem apod.) navštivte neprodleně lékaře!

Zánět zvukovodu

Bývá reakcí na vlhkost v uchu – při plavání (ucho je náchylnější na koupání ve znečištěné vodě), častém mytí hlavy apod. Vhkost způsobí, že stěna zvukovodu popraská nebo si vytvoří šupinky, v nichž se usadí bakterie či plísně. Může ho však způsobit i např. lupénka. Zánět zvukovodu často vzniká z nedostatku ušního mazu, který sám o sobě chrání ucho před vlhkostí. Zánět zvukovodu se většinou vyléčí velice rychle nebo během krátké doby sám odezní.

Jak poznáme zánět zvukovodu:

 • Suché svědící ucho
 • Při pohybu hlavou zaznamenáváme bolest
 • Nažloutlý výtok z ucha
 • Zhoršený sluch
 • Viditelné šupinky okolo zevního zvukovodu

Jak předcházet zánětu zvukovodu:

Chraňte si uši pokud se chystáte do vody – ušní ucpávky, koupací čepice. Před koupáním nakapejte do uší pár kapiček parafínového oleje, používejte antiseptické ušní kapky.

Pokud se příznaky zánětu vyskytují i po pěti dnech domácí léčby, neotálejte s návštěvou lékaře!

Ušní šelesty – tinnitus

Ušní šelesty poznáme podle:

Nepříjemných pocitů pískání, bzučení, hučení v uších, kterých se nemůžeme zbavit. Šelesty mohou velmi obtěžovat při usínání nebo vadit při činnostech, jenž provádíme v klidu.

Ušní šelesty postihují spíše starší populaci. Ušní šelesty mohou být doprovodným příznakem některých onemocnění – např. vysokého krevního tlaku. Tinnitus bývá způsobený např. poškozením sluchového nervu důsledkem hluku, mohou ho vyvolat některé léky, které užíváte, ale šelest může vyvolat i stres nebo poškození maličkých kůstek ve středouší.

 • Před spaním si pouštějte klidnou relaxační hudbu, která šelesty překryje a umožní vám příjemněji usínat.
 • Alkohol, káva a tabák šelesty zhoršují. Správná životospráva, dostatek pohybu a každodenní pobyt na čerstvém vzduchu mohou ušním šelestům pomoci předejít.
 • Pokud vám tinnitus brání v soustředění a obtěžuje vás ve vašem životě, vyhledejte lékařskou pomoc!

Potíže se sluchem

Se staly masovým problémem moderní populace. Žijeme a pohybujeme se v hluku, často hluk dokonce vyhledáváme. Potížím se sluchem lze mnohdy předejít zcela jednoduše – hlučným místům se vyhnout, pokud je pobyt v hlučném prostředí nevyhnutelný, chránit si uši např. ušními ucpávkami (pěnovými či plastovými). Snažme se zmírnit hlasitost televize nebo hudby, jenž posloucháme. Jedině tak si uchráníme jeden z nejcennějších smyslů – SLUCH.

Při úplné ztrátě sluchu nebo náhlém výrazném zhoršení vyhledejte urgentně lékaře!

Jak jste na tom se sluchem, milí čtenáři?

Jak správně odstranit ušní maz a pár vět o zánětu středouší (u dětí i dospělých) si přečtete v jednom z příštích článků rubriky Hlavně zdraví.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *