Rostliny proti stresu

Autor

Jak by řekl Ned Flanders „Nechci být strýček sýček“, ale faktem je, že pomalu končí pohodový čas léta a dovolených. Opět naskočíme do stále rychleji se točícího kolotoče pracovních povinností, děti do škol, kde nám budou opět chystat infarktové stavy a k tomu se přiblíží ponuré podzimní počasí plné mlh a deště. Zkrátka ideální podmínky pro stres a deprese. Proto se dnes podíváme na lístky rostlinám, které nám můžou v tomto období výrazně pomoci hodit se do klidu a navodit si pohodu.

Levandule lékařská

Je to vytrvalý, stálezelený polokeř dorůstající výšky až 60 cm. Vytváří voňavé živé koberce, plůtky a cestičky. Vysaďte jí na místa, kudy denně procházíte, abyste se mohli kochat její vůní a od července do září i jejími jemně fialovými květy. Dá se pěstovat i ze semen, dlouho to však trvá. Raději kupte již hotové sazeničky. Levandule má ráda slunná místa a dobře propustnou půdu s obsahem vápence.

Účinky: Pro své léčivé účinky se používá sušený i čerstvý květ levandule. Má uklidňující účinky a používá se při problémech se spaním, migrénách a nervových potížích. Vonné polštářky naplněné levandulí pomáhají při usínání.

Použití: Použít ji můžeme ve formě čaje – 2 lžičky sušených květů, přelijeme horkou vodou a necháme cca 5 minut louhovat, poté scedíme. Vhodné jsou také koupele, kdy několik hrstí levandule přelijeme horkou vodou a necháme cca 15 minut louhovat. Poté scedíme a takto připravený odvar nalijeme do koupele.

Meduňka lékařská

Je to trvalka, která dorůstá výšky až 120 cm. Předpěstované sazeničky vysazujte do dobře propustné půdy do polostínu. Starší rostlinky čas od času vyryjte, trsy rozdělte a znovu je jednotlivě zasaďte. Nejlepší je používat ji v čerstvém stavu, protože sušená ztrácí po čase nejen svou chuť, ale i vůni. K sušení jí stříháme před kvetením za suchého, chladnějšího počasí a sušíme na stinném místě.

Účinky: Má uklidňující účinky a používá se i při poruchách nervového původu, např. bušení srdce nebo nespavost. Sušená se dává do polštářků, které pomáhají klidnému spánku a dobrému usínání. Může se v nich kombinovat například s levandulí.

Použití: Při potížích je nejběžnějším způsobem ji požívat ve formě čaje, kdy 2 lžičky sušené meduňky přelijeme horkou vodou a necháme cca 15 minut louhovat. Poté scedíme.

Třezalka tečkovaná

Třezalka je vytrvalá bylina, která dorůstá do výšky až 90ti centimetrů. Má bohaté květenství žlutých květů, které rostou v latách. Květy mají drobné černé tečky, odtud také její jméno – tečkovaná. Je u nás hojně rozšířená a dobře se jí daří především na slunných místech. Pokud její čerstvě rozevřený květ, rozmělníte mezi prsty, poteče z ní červená šťáva. Dříve se jí také říkalo bylina svatého Jana, protože se začíná sbírat právě po jeho svátku (24.6.) a v průběhu celého července, někdy až do srpna. Sbírat je ji nejlépe po ránu, kdy odřezáváme olistěné lodyhy, které následně sušíme svázanou a zavěšenou na stinném a teplém místě. Během sušení ji kontrolujeme, aby nehnědla. Správně usušená si zachovává svou barvu.

Účinky: Třezalka má široké použití na léčbu různých neduhů. Nás však bude zajímat, že je také přírodní antidepresivum. Posiluje nervovou soustavu, pomáhá při nespavosti a dalších projevech stresu jako jsou pocity úzkosti a strachu či nervozita. Velmi dobře působí také na potíže způsobené nástupem klimakteria. Může však snižovat účinnost hormonální antikoncepce i jiných léků, proto je dobré poradit se o jejím použití s lékařem.

Použití: Můžeme ji používat ve formě čajů, kdy 2 lžičky sušené třezalky zalijeme horkou vodou a necháme cca 15 minut louhovat a následně scedíme. Pijeme vlažný, max. tři šálky denně. Její čerstvé květy můžeme také macerovat v oleji (olivový, slunečnicový…). Květy ponoříme do oleje a necháme cca týden na slunci v uzavřené nádobě, až se olej zbarví do červena. Poté přecedíme přes plátno a uchováváme v tmavé lahvičce. Při úzkosti nebo nervozitě nakapeme pár kapek na kostku cukru a sníme.

Dobromysl obecná (oregano)

Jedná se o odolnou vytrvalou bylinu. Vysejte ji na jaře pod sklo a v létě již budete moct sbírat první snítky. Čas od času jí na jaře vyryjte, rozdělte a vzniklé trsy znovu zasaďte. Nebo můžete dát kus sousedům. Pokud máte rádi motýly, vřele dobromysl na bylinkový záhon doporučuji. Její fialové květy je lákají. Není výjimkou, že mi na jednom keříku sedí i šest baboček.

Účinky: U dobromysli stříháme její kvetoucí nať. Nejlépe je stříhat jí okolo poledne za plného slunce, kdy má největší množství žádoucích silic. Dobromysl obsahuje větší množství tymolu, díky tomu je vhodná jako antiseptický, protikřečový a antidepresivní prostředek. Používá se na spoustu neduhů a s úspěchem se také využívá na zmírnění křečových stavů včetně epilepsie. Jak už její název napovídá, přispívá k dobré mysli. Zmírňuje deprese, zlepšuje náladu, zmírňuje bolesti hlavy při nervovém vypětí a v neposlední řadě je vhodné si jí dopřávat při poruchách spánku.

Použití: Na léčebné kůry ji konzumujeme ve formě čajů. 1 až 2 lžičky sušené nati zalijte horkou vodou a nechte louhovat, cca po 10 slijte. Můžete přisladit medem.

Rozmarýna lékařská

Ačkoliv dříve byla běžně k vidění ve všech venkovských příbytcích, dnes jí odsunuly na vedlejší kolej exotičtější rostliny. Je to škoda. Je to stálezelený keř, ale protože pro přezimování potřebuje minimálně cca 10°C, nemůžeme jí nechávat v záhoně. Ideální je její umístění v nádobě, kterou na zimu přeneseme do vnitřních prostor. Má ráda slunné místo a během zimy jí dopřáváme jen mírnou zálivku.

Účinky: Naše babičky v ní spatřovaly symbol věrné lásky, její léčivé účinky však tuto krásnou symboliku nepotvrzují. To ale vůbec nevadí, i bez toho má blahodárných vlivů až dost. Pro léčebné účely sbíráme listy a to v době květu. Dobře působí na nervovou soustavu a uklidňuje. Používá se i jako prevence nádorových onemocnění. Těhotné a kojící ženy by si měly tuto rostlinku odepřít nebo používat jen ve velmi malém množství.

Použití: Lžičku sušené rozmarýny přelijeme horkou vodou a necháme cca 10 minut louhovat. Scezené pijeme během dne, maximálně však 2 šálky denně.

Co zlepšuje náladu a navozuje klidný spánek vám?

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *