Škytavka

Autor

Známe ji všichni. Přichází, když ji nečekáme a většinou nelze utajit. V určitých situacích je nevhodná, až kompromitující… Škytavka.

ŠKYTAVKA (singultus)

Co způsobuje škytání

Podrážděním bráničních nervů nebo mozkových center dochází k stahům hlavního dýchacího svalu – bránice a kontrakci hrtanu. Škytavku provází a charakterizuje typický zvuk. Někdo trpí škytavkou častěji, jiný ojediněle. Škytavka je nepříjemná, ovšem převážně není zdraví škodlivá.

Co škytavku vyvolává

Škytavku může vyvolat konzumace sycených nápojů, hltání jídla (velké porce, ostré pikantní jídlo), kombinace horkých a studených pokrmů a nápojů, konzumace alkoholických nápojů, nedostatek vitamínů. Škytavka bývá součástí zažívacích obtíží (např. pálení žáhy). Škytavka je jedním z mnoha příznaků různých onemocnění – např. srdce, plic, jícnu, břišní dutiny (např. zánětu slinivky břišní), nádorů, meningitidy, cukrovky a některých chorob nervového systému.

Škytavka postihuje děti (včetně novorozenců) i dospělé, dokonce i plod v těle matky může škytat.

Lidová moudrost praví, že ve chvíli, kdy škytáme, o nás někdo intenzivně hovoří.

Jak se zbavit škytavky

Na škytavku není nutné okamžitě nasazovat léky. Tahle nepříjemná komplikace většinou trvá pouhých pár minut a sama odezní. Může nás trápit však i několik hodin a jsou známé případy, kdy jedinec škytal i několik dní. Pokud se nám nepodaří škytavky zbavit během jednoho dne, doporučuje se vyhledat pomoc.

Jak na škytavku:

  • Hluboký nádech a po výdechu zadržet dech
  • Kloktání osolené vody
  • Napít se (ideálně meduňkového nebo mátového čaje)
  • Změnit polohu
  • Bolestivý podnět (štípnutí)
  • Akupresura
  • Úder mezi lopatky

Škytavka u novorozenců a kojenců

Škytavka miminko neohrožuje na životě, ale bývá velmi špatně snášenou komplikací, děťátko je při škytání podrážděné a většinou pláče. Co může škytavku u nemluvněte vyvolat a jak dítěti pomoci?

Častému škytání lze předejít krmením miminka v menších dávkách rozdělených do více porcí. Po nakrmení necháme dítě náležitě odříhnout. Nemluvně škytá častěji, pokud je přejedené nebo má v bříšku hodně vzduchu.

  • Miminku nepomáháme zadržet dech. Aby změnilo frekvenci dechu (změna pohybu bránice), stačí mu lehce fouknout do tváře.
  • Proti škytavce může pomoci nakrmení dítěte, už několik málo polknutí stimuluje změnu pohybu bránice.
  • Pomáhá vycházka venku, chladnější a vlhčí venkovní vzduch stimuluje změnu dechové frekvence.

Pozor na škytavku

I když je škytavka většinou jen nepříjemnou komplikací, neměli bychom podcenit její možné negativní důsledky na zdravotní stav. Škytavku, jenž trvá déle, než 24 hodin, je třeba řešit podáním medikamentů. Přímý lék na škytavku neexistuje, ale lékař postiženému většinou podá zklidňující sedativum. Škytavka, která trvá velmi dlouho, může časem vést až ke katabolickým procesům v těle, dehydrataci a metabolickému kolapsu.

Jak často a z jakých důvodů škytáte? Co Vám pomáhá proti škytání? Máte se škytavkou spojenou třeba i veselou historku? Podělte se o své vzpomínky s ostatními čtenáři.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

https://amtskincare.com/judi-bola/

slot bet 100 perak

https://www.anisraza.com/mezquitagin/judi-bola/ sbobet88 https://erty.ee/