Teploměry

Autor

Nemoc se často hlásí zvýšenou teplotou. Normální hodnota tělesné teploty je u spousty lidí nepatrně odlišná, pohybuje se nejčastěji mezi 36,1°C – 37,8°C. V průběhu dne mnohdy kolísá, nejnižší bývá kolem 4. hodiny ráno, nejvyšší navečer, okolo 18. hodiny.

Tělesnou teplotu ovlivňuje fyzická aktivita, jak hodně nebo málo jsme oblečení a také, zda jsme sytí nebo hladoví. Zvýšit teplotu nám může i náhlá psychická zátěž. Zvýšenou teplotou (nad 37°C) nebo horečkou (od 38°C) reaguje tělo na virové nebo bakteriální záněty, na přehřátí, na útok choroboplodných mikroorganismů.

Teploměry

Teplotu změříme pomocí teploměru. Existuje několik druhů přístrojů.

 • Rtuťové teploměry – začaly se používat už v druhé polovině 19. století. Kombinace skla (materiálu, z něhož jsou vyrobené) a nebezpečné rtuti vede k upouštění používání tohoto typu teploměrů.
 • Rychloběžka – druh rtuťového teploměru, kterým měříme teplotu zpravidla v konečníku. Využití u malých dětí.
 • Skleněný teploměr kapalinový – měří pomocí sloupce, který netvoří rtuť.
 • Digitální teploměry – využití v podpaží, v ústech nebo v konečníku. Po naměření tělesné teploty signalizuje zvukovým alarmem. Doba trvání měření – do 10s od začátku měření. Za čas dochází baterky – nevýhoda, nepřesnost měření.
 • Digitální teploměr v dudlíku – digitální teploměr zabudovaný do dudlíku, pro malé děti.
 • Bezdotykové teploměry – neinvazivní, nedráždivé. Opatřené snímači pro bezdotykové měření, vhodné především u malých dětí a neklidných lidí.
 • Infračervené teploměry – využívají infračervené záření a teplotu měří na čele nebo v uchu. Veliká výhoda těchto teploměrů je rychlost měření (několik sekund). Šetrné a velmi bezpečné teploměry. Jsou vybaveny zvukovým alarmem, který hlásí horečku.

Kde měříme teplotu

Pomocí teploměru měříme teplotu v ústech tím způsobem, že vložíme špičku teploměru pod jazyk (nalevo či napravo od uzdičky jazyka) a pacient sevře teploměr mezi rty. Před měřením se nedoporučují pít studené ani teplé nápoje.

 • V podpaží – měření teploty v podpažní jamce, kdy paže zůstává u trupu, aby teploměr nevypadl.
 • V konečníku – V konečníku měříme teplotu nejčastěji malým dětem. Do šesti měsíců věku je nutné od naměřené teploty odečíst půl stupně. Před zavedením teploměru naneseme na špičku snímače trochu krému nebo vazelíny .
 • V uchu – měření lze provádět pouze infračerveným teploměrem. Jedná se o velmi vhodnou a přesnou metodu měření tělesné teploty. Senzor teploměru zavádíme do čistého zvukovodu pravého nebo levého ucha.
 • Na čele – měření infračerveným teploměrem, bezdotykovým teploměrem. Pokožka by měla být před měřením suchá, vhodné odstranit krémy, make up, otřít pot. Teplota měřená na čele a v uchu se svými hodnotami mírně liší od teploty naměřené v podpaží nebo v ústech (bývá o 0,1 stupně nižší).

Teploměr by měl být uložený na čistém a suchém místě, nejlépe v lékárničce, mimo dosah dětí.

Trpíte na zvýšené teploty? A jakým teploměrem se měříte?

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *