Zánět spojivek

Autor

Zánět spojivek (konjuktivitida) je zánět blanky (spojivky) pokrývající vnitřek očního víčka a bělmo. Jedná se o nepříjemné onemocnění, které člověka může potkat kdykoli během roku. Zánět může způsobovat několik původců a onemocnění se projevuje v různých formách.

Bakteriální zánět spojivek

Infekční zánět spojivek charakteristický hnisavým výtokem z očí, ráno zaznamenává nemocný zaschlý sekret v řasách. Bakteriální zánět spojivek se nejčastěji vyskytuje v zimě a na jaře.

Hyperakutní forma bakteriálního zánětu spojivek:

Bývá způsobená původci kapavky či meningitidy. Příznaky zánětu se objevují během velmi krátké doby- několik hodin po setkání s infekčním činitelem. Kromě typického hnisavého sekretu se k onemocnění pojí příznaky zduření krčních lymfatických uzlin (především pod ušima ). Léčba spočívá ve vysokých dávkách antibiotik (formou mastí i perorální).

Akutní forma bakteriálního zánětu spojivek

Původcem může být streptokok, hemofilus či stafylokok. Příznaky bývají patrné několik hodin až dní po setkání s infekčním činitelem. Projevy akutní formy bakteriálního zánětu spojivek – hlenohnisavý sekret, zvýšené slzení, červené bělmo, občas se může objevit i zvýšená teplota.

Chronická forma bakteriálního zánětu spojivek

Projevy onemocnění mohou pacienta obtěžovat až čtyři týdny. Nejvíce bývá způsobené zlatým stafylokokem nebo střevní infekcí. K příznakům bakteriálního zánětu se často přidružuje i zánět víček.

Virový zánět spojivek

Infekční zánět spojivek charakteristický vodnatým výtokem, který často zasychá na řasách, mnohdy bývá postižené pouze jedno oko (nebo postupně jedno oko, potom druhé). Typický pocit virového zánětu spojivek je škrábání v očích („pocit písku“). Virový zánět je nejčastěji se vyskytující formou zánětu očních spojivek.

Virový i bakteriální zánět spojivek je velmi nakažlivý a snadno se šíří

  • přímým stykem s infikovanou osobou (největší infekčnost trvá prvních deset dní)
  • prostřednictvím předmětů osobní hygieny (kapesníků, ručníků…)

K typickým příznakům v podobě vodnatých sekretů se přidružují zvětšené lymfatické uzliny v oblasti krku. U dětí může být virový zánět spojivek spojený i s komplikacemi v podobě zánětů horních cest dýchacích, potíže komplikované zvýšenou teplotou, či horečkou. Pro pocit úlevy : lze na zavřená oční víčka přikládat navlhčenou textilii. Na virové záněty očních spojivek antibiotika nepůsobí, léčba těchto potíží spočívá pouze v lokálním zklidnění, popřípadě podání virostatik formou kapek či mastí.

Alergický zánět spojivek

Objevuje se v souvislosti se sezónou, kdy je zvýšený počet alergenů v ovzduší (pyl) nebo celoročně (alergii způsobují roztoči, chlupy, kosmetické přípravky…) Příznaky alergického zánětu spojivek: svědící, pálící a slzící oči, vodnatý sekret (nikoli hnisavý) oteklá oční víčka, rýma, kýchání. Tento typ zánětu spojivek bývá mnohdy chronický (opakuje se při setkání s alergenem), není však nakažlivý. Pro pocit úlevy se i v tomto případě doporučuje aplikovat na podrážděná oteklá oční víčka studený vlhký obklad. Alergický zánět spojivek nutno konzultovat s lékařem – alergologem.

Syndrom suchého oka

Jedná se o chronickou formu zánětu spojivek, která je způsobená poškozením tukové složky slzného filmu. Potíže jsou patrné nejvíce ráno a po probuzení – pocit suchých očí, později oči pálí a nemocný zaznamenává řezání v očích. Pomoci nám mohou volně prodejné roztoky podobného složení lidským slzám.

Zánět spojivek způsobený znečištěným ovzduším

Původcem zánětu je smog, kouř nebo prach. Oko jako velice citlivý orgán reaguje podrážděním a příznaky zánětu. Oči slzí, pálí, „pocit písku“ v očích.

JAK ONEMOCNĚNÍ PŘEDCHÁZET

  • Chraňte oči kvalitními slunečními brýlemi
  • Oční líčidla je vhodné po půlroce vyměnit za nová, samozřejmě s nikým nesdílet jedny líčidla
  • Dbát na to, abychom používali vlastní předměty pro osobní hygienu (kapesníky, ručníky)
  • Při používání kontaktních čoček věnovat pozornost hygieně rukou, roztoky pro uchování kontaktních čoček pravidelně měnit
  • Co nejméně se dotýkat očí
  • Lidé s alergií by se měli snažit vyhýbat alergenům
  • Při práci ve znečištěném či rizikovém prostředí používat ochranné brýle
  • Při podezření na zánětlivé onemocnění spojivek vyhledejte lékaře (neléčený zánět spojivek může vést až k trvalému poškození zraku).

Hodně zdraví. A pozor na oči!

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *