Zuby III. aneb Opravdu je třeba dočišťovat i puberťákům?

Autor

Nějak ten čas letí a děti rostou jak z vody. Z rozesmáté pusinky se na nás směje už celá řada zoubků, a pokud jde o školáka v první třídě, nechybí „díra na cigaretu“ po prvních předních zoubkách, které se většinou mění z dočasných na trvalé právě v první třídě.

Školáčkům rostou i první dospělé stoličky, jsou to „šestky“, pěkně vzadu, jako poslední zoubky. Když necháte své zlatíčko, ať dosáhne na poslední zoubek, uvidíte sami, že ještě stále není schopné si vyčistit samo a dobře zoubky. Takže dočišťování je nadále nutnost.

Do kdy? Vždycky s úsměvem maminkám říkám, dokud se váš synek či dcerka nechají;-). Mám desetiletou dceru a ještě se mi nebrání, když vezmu kartáček a chci dočišťovat. Na druhou stranu, pokud jste toto nedělali(y) celé dětství, začít kolem puberty je asi nesmysl, to by vás mohlo vaše zlatíčko poslat do patřičných mezí… Myslím, že rozumný věk je deset, dvanáct, záleží na okolnostech. Pak můžete s klidem říct, že si za své zoubky zodpovídá dítko sama a zodpovědnost přechází na něj. A máte o jednu starost méně.

Platí, že se používá co nejměkčí kartáček, s co nejmenší hlavičkou, hustě posázenou vlákny. Čím je kartáček hustší, tím je měkčí. Sama mám velmi dobrou zkušenost se značkou TEPE a CURAPROX. Když porovnáte jejich měkkost a měkkost kartáčku z drogerie, byť se stejným pojmenováním, uvidíte velký rozdíl.

U dětí školkových je dovolena horizontální technika čištění, tzn.děti jezdí po zoubkách sem a tam, nedokážou ještě ručičkama udělat kroužky. Předškoláci a školáci se již ale učí velké kroužky, které poté přecházejí v menší kroužky. Když čištění neprobíhá tak, jak má, nejsou zoubky vyčištění dostatečně a v místech, kde se nejvíce usazuje plak. Proto je nejlepší technikou kartáček sklopený pod úhlem 45 st.vlákny k dásni a malými kroužky se čistí nejen zub, ale i místo mezi dásní a zubem, tzn.žlábek (odtud někdy používaný termín „čištění na žlábek“). Menší děti potřebují pomoc nás rodičů, tuto techniku zvládnou samy větší děti.

V zubních pastách až tak velký rozdíl není. Méně pěnivá sice nemusí být až tak příjemná v ústech, ale čím méně pění, tím lépe vyčistí. Pokud nemají děti žádné obtíže, je volba zubní pasty na nich.

U ústních vod, které používají teenageři pro příjemný dech, bych byla opatrnější. Když už, vybírejte ústní vodu bez alkoholu, pokud se bez ní obejdete, je v zubní péči postradatelná. Krom toho, že vám vybije podle známé reklamy milion škodlivých bakterií, vezme s sebou i ty hodné kamarády, které v ústech potřebujeme…

Samozřejmostí by měly být mezizubní kartáčky. Velikost vám vybere dentální hygienistka nebo zubní lékař. Musí být velikost správně zvolena, a protože se růstem zoubků a tudíž i změnou mezizubních prostorů můžou během let měnit, doporučují se pravidelné kontroly, kde se vždy mezizubní prostor přeměří.

Z hlediska výživy je důležité naši mládež upozornit na časté pití Coca-coly. Viděla jsem „krásné“ cocacolové zuby, pěkně „vyžrané“ kyselinou. Coca-Cola je nebezpečná v tom, že je sladká (a po sladkém se doporučuje si zuby čistit), ale též i kyselá (a tady bychom zase s očištěním měli počkat)… Kyselina může naleptat sklovinu, a když na ni, v dobrém úmyslu, půjdete s kartáčkem, způsobíte si doživotní porušení skloviny, které již nelze vrátit. To platí pro vše kyselé – citrony, jablka, džusy. Po nich půlhodiny nečistit zuby, aby se opět mohly slinou očistit a získat tak pH, na které jsou zvyklé.

Čištění zubů postačí dvakrát denně, tedy ráno a večer, když čistíte zuby důkladně, není důvod se čehokoliv bát.

Příště si povíme, zda je zubní péče jiná u dospělých.

Komentujte jako host

  Odebírat  
Upozornit na