Zuby V. aneb Robot nebo manuální práce?

Autor

V minulém díle jsem slíbila podívat se na rozdíl mezi elektrickým kartáčkem a „normálním“ a další pomůcky, které můžete v péči o chrup používat.

Klasický kartáček vás vyjde na asi 60kč. Elektrický kartáček seženete od 500 kč výše. Nutno však podotknout, že elektrický kartáček za pětistovku bude jistě „jen“ rotační, zatímco kartáček, který bych doporučila, kdybyste se mě přišli před nákupem zeptat, seženete od 2.800 kč nahoru.

Říká se mu sonický a pracuje na trošku jiném principu než rotační. Rotační kartáček poznáte podle kartáčku, který při zapnutí jede dokola, odtud název rotační. Většinou jsou ale jeho štětiny tvrdé a zastřižené tak, že uprostřed kartáčku jsou krátké štětiny a po obvodě dlouhé. Znamená to tedy, že se těmi krátkými štětinami nemůžete dostat do míst, kde potřebujete zub vyčistit a naopak těmi dlouhými budete dráždit dáseň. Takže si ve finále můžete spíš ublížit. Je velmi důležité naučit se pracovat s rotačním kartáčkem tak, že vám vyčistí dásňový žlábek a zároveň vás neporaní. Když budete rotační kartáček používat nesprávně, můžete si plak kartáčkem zanášet pod dáseň a způsobit si tak zánět dásní.

Jaká je moje rada? Když už se nechcete kartáčku vzdát, zajděte s ním k zubnímu lékaři nebo dentální hygienistce, ti vám ukážou, jak se s ním správně pracuje.

Sonický kartáček pracuje podobně jako ultrazvuk. Tedy se přiloží na zub a nechá se pracovat, on sám vibracemi plak rozruší a pak setře. Opět je ale nutné přiklopit kartáček správným směrem. Je šetrnější, a proto bych ho v péči o chrup upřednostnila.

Sonické kartáčky se vyrábějí v dospělácké i dětské verzi, ale já sama mám názor ten, že u dětí bych se k elektrickému kartáčku přiklonila jen ve chvíli, kdy bych už nevěděla, jak přinutit dítě vyčistit si zuby… a u dospěláka bych ho kombinovala s obyčejným. Když pominu cenu (kolik kartáčků budete mít za cenu eletrického?…), je stále manuální práce pro mě sympatičtější volbou. Nicméně elektrické kartáčky neodsuzuji, pouze si myslím, že je těžší naučit se je ovládat.

Další pomůckou, na kterou můžete narazit, je ústní irigátor, chcete-li ústní sprcha. Proudem vody máte docílit vyčištění mezizubních prostorů, ovšem pozor. Ústní sprcha neodstraňuje plak! Pouze zbytky jídla. Je tedy spíše tou poslední pomůckou, kterou bych doporučila, protože předtím by měly být zoubky i mezizubní prostory očištěny od plaku, tudíž kartáčkem, a pak se ústní sprcha může použít jako třešinka na dortu, jako tečka za čištěním. Většinou takové sprchy mívají nádobku na ústní vodu, kterou naplní a mezizubní prostory jí propláchnou.

Sami vidíte, že péče o chrup je v podstatě pěkná věda.

Přes všechnu dokonalou péči se však můžete dostat do situace, kdy musíte zubního lékaře navštívit. Víte, jaké péče se vám má dostat, jak často a za kolik máte nárok na různé zákroky?

Povíme si příště!

Komentujte jako host

  Odebírat  
Upozornit na