Láska z celuloidového pásu

Autor

Tolik lásek se už objevilo na stříbrném plátně, tolik milostných vzplatnutí už proběhlo v přítmí kinosálů. Proto jsem se rozhodla, že letošní valentýnský článek bude o filmech, a sice o filmech plných lásky. Když jsem přemýšlela nad žebříčkem svých oblíbených milostných filmů, nebylo to vůbec tak snadné, jak jsem si zpočátku myslela. Na seznam rychle přibývaly názvy filmů a já byla nucena vyškrtávat a hodnotit. I když se tedy do mé desítky některé filmy nedostaly, věřím, že vás navnadím. A navíc, něco taky musí zbýt na vás, že?!

Moulin Rouge (2001)
Režie: Baz Luhrmann
Hrají: Nicole Kidman, Ewan McGregor, John Leguizamo, Jim Broadbent, Richard Roxburgh

Samozřejmě, že nemůžu začít jiným filmem než tím, ze kterého jsem si vypůjčila i svůj nick. Příběh klasicky romantický o tom, jak dva chtějí být spolu, ale je mezi nimi spousta překážek, může na ty, kteří tenhle film neviděli, působit jako klišé, ale jen do té doby než vložíte DVD do přehrávače. V tom okamžiku se totiž rozjíždí neuvěřitelně barevný a hudebně chytlavý kabaret, který vás prostě pohltí. Skvělá hudba, křehká Nicole Kidman a okouzlující Ewan McGregor, do kterého se prostě zamilujete pokaždé, když začne zpívat, to vše zabalené mistrovským Bazem Luhrmannem. Tohle nelze nevidět!
P.S.: Nic proti českému dabingu, ale v originále je to lepší.

Anglický pacient (1996)
Režie: Anthony Minghella
Hrají: Ralph Fiennes, Juliette Binoche, Willem Dafoe, Kristin Scott Thomas, Naveen Andrews, Colin Firth, Julian Wadham, Jürgen Prochnow

Příběh těžce zraněného pilota (Ralph Fiennes), který začne vyprávět svůj příběh sestřičce Haně (Juliette Binoche), jež o něj pečuje, vás prostě vtáhne a budete potřebovat spoustu kapesníků. Nádherně natočený snímek, který si budete užívat při každém záběru a s každým tónem, i když dost možná skrz slzavou clonu.

9 a ½ týdne (1986)
Režie: Adrian Lyne
Hrají: Mickey Rourke, Kim Basinger, Margaret Whitton, Christine Baranski, Karen Young

Pokud hledáte něco příjemně dráždivého, pak můžu tuhle podívanou doporučit. Příběh majitelky galerie a špatného muže, se kterým se náhodně seznámí je vzrušující spíše tím, co jen tušíte a ne tím, co vidíte. Právě díky tomu můžete pustit svou fantazii z provazů a možná se i inspirovat. Třeba scéna, v níž krásná Kim Basinger předvádí striptýz na sametovo-chraplavý hlas Joea Cockera, určitě nikoho nenechá v klidu.

Americká krása (1999)
Režie: Sam Mendes
Hrají: Kevin Spacey, Annette Bening, Thora Birch, Wes Bentley, Mena Suvari, Peter Gallagher, Allison Janney, Chris Cooper

Čím jsem starší, tím radši tenhle film mám. Asi každého čas od času napadne, jestli život, který žije, je opravdu tím, o kterém kdysi snil a jestli všechny ty starosti o složenky a čistotu pruhované sedačky neudělaly z našeho žití skořápku bez obsahu. Kevin Spacey coba Lester se rozhodl, že z tohohle stereotypu chce ven a podle toho se taky zařídil. Pravda, na své okolí začal působit poněkud nevyzpytatelně jako někdo, komu stále ještě neskončila puberta, ale osobně scény, kde si užívá svá nová poznání s patřičnou dávkou nadšení, mám na tomhle filmu nejraději. Ideální film pro dlouhodobá partnerství, ve kterých zúčastnění cítí, že už to prostě není to pravé. Třeba vás Lesterova věta „Miláčku, kdy se z tebe stal takový suchar?“ taky nakopne.

Čokoláda (2000)
Režie: Lasse Hallström
Hrají: Juliette Binoche, Alfred Molina, Carrie-Anne Moss, Judi Dench, Johnny Depp, Hugh O’Conor, Lena Olin, Peter Stormare

Když do poklidného francouzského městečko sešněrovaného konvencemi a přehnanou morálkou přijde Juliette Binoche coby Vianne a otevře si zde svůj krámek s čokoládou, způsobí to myšlenkový převrat v hlavách místních obyvatel. Konečně se našel někdo, kdo jim ukáže, že život není jen o pravidlech, ale také o tom, co oni sami chtějí a o jejich touze. Pokud hledají muži film, který jejich partnerku navnadí, pak Čokoláda je jasná volba. Která žena by odolala čokoládě, jižanským rytmům a pohledům Johnnyho Deppa?

Romeo + Julie (1996)
Režie: Baz Luhrmann
Hrají: Leonardo DiCaprio, Claire Danes, Zak Orth, Jamie Kennedy, Dash Mihok, John Leguizamo, Paul Sorvino, Brian Dennehy, Paul Rudd

Je spousta lidí, kteří tohle dílko považují za ničení Shakespeara, ale mě se takto zpracovaný notoricky známý příběh o lásce líbí. Nemyslím, že by ho svou originální úpravou Baz Luhrmann zkazil, ale naopak ho posunul do barevné,halucinogenní úrovně, aniž by zničil základní myšlenku příběhu.

Hříšný tanec (1987)
Režie: Emile Ardolino
Hrají: Jennifer Grey, Patrick Swayze, Jerry Orbach, Cynthia Rhodes, Jack Weston, Kelly Bishop

Limonáda? No stoprocentně! Tenhle film překračuje doporučené denní množství cukru hned několikrát. No a co? Já prostě někdy zvýšený přísun sladkého potřebuji. Příběh o toporné a uvědomělé Baby, která se z lásky k bližnímu během rodinné dovolené vypracuje téměř v profi tanečnici, je opravdu naivňoučký. Přesto mám tenhle film ráda a vždy, když si ho pustím, tak se nechám unášet muzikou a prostě si ho užiju. A myslím, že i chlapi by tenhle film měli raději, kdyby věděli, že Patrick Swayze za ně už spoustu let u jejich partnerek zařizuje milostnou předehru.

Láska nebeská (2003)
Režie: Richard Curtis
Hrají: Bill Nighy, Gregor Fisher, Colin Firth, Sienna Guillory, Liam Neeson, Emma Thompson, Kris Marshall, Heike Makatsch, Martin Freeman, Chiwetel Ejiofor, Andrew Lincoln, Keira Knightley, Hugh Grant, Martine McCutcheon, Laura Linney, Julia Davis, Abdul Salis, Edward Hardwicke, Thomas Sangster, Alan Rickman

Už několik let je tenhle film mým oblíbeným vánočním snímkem, ale proč by si ho nemohl člověk pustit třeba na Valentýna nebo prostě v kterýkoliv všední den, že? Několik paralelně protknutých příběhů o tom, že láska je opravdu všude kolem nás, romanticky nadchne i pobaví. Scény, kdy se Hugh Grant coby ministerský předseda seznamuje s personálem nebo když Bill Nighy jako vyšumělá rocková hvězda vybízí děti, aby nekupovaly drogy, patří mezi ty, které mě pobaví vždy, i kdybych je viděla po sté.

Madisonské mosty (1995)
Režie: Clint Eastwood
Hrají: Clint Eastwood, Meryl Streep, Annie Corley, Victor Slezak, Kyle Eastwood, Debra Monk

Když Francesca (Meryl Streep) zemře a její děti vyřizují její pozůstalost, začnou před nimi ožívat skrze deník vzpomínky jejich matky na mimomanželský románek, který prožila s fotografem, jež navštívil jejich město. Mám tenhle film ráda pro jeho příjemné tempo a atmosféru, kdy jako voyer nahlížíte do intimního života někoho jiného, abyste si začali uvědomovat, že nemůžete podle jedné informace někoho odsuzovat, když neznáte pozadí a motivy. Láska prostě kvete v každém věku a když někde není, vplíží se tam z jiné strany.

Mluv s ní (2002)
Režie: Pedro Almodóvar
Hrají: Javier Cámara, Darío Grandinetti, Leonor Watling, Rosario Flores, Geraldine Chaplin, Fele Martínez, Paz Vega, Elena Anaya, Lola Dueñas, Ana Fernández

Dva paralelní příběhy o lásce, o jedné, která se rodí a druhé, která pomalu zaniká. Obě tato stádia lásky přitom jsou na pozadí stejné situace. Ošetřovatel, který se zamiloval do své pacientky v kómatu a spisovatel, který navštěvuje svou přítelkyni, která je taktéž v kómatu. Nádherný film plný poetiky a životní touhy, který nepředkládá žádné zažité stereotypy a rozhřešení. Je jen na nás, koho a zda vůbec budeme soudit.

A jaký film o lásce máte rádi vy?

Komentujte jako host

  Odebírat  
Upozornit na