Ráda bych vás dnes pozvala do míst, kam směřuje spousta mých vzpomínek z dětství. Právě procházky lesem do mě možná vryly tak veliké zalíbení, že jsem ke stromům, zeleni a kopcům zahořela velikou láskou.
Třeba se při stoupání na tenhle kopeček trochu zadýcháte. Bude mi potěšením, když se tu někdy potkáme, ať už pěšky „po kapličkách“ nebo na kole. Pojďte se mnou na rozhlednu Andrlův chlum.
My Oušťáci mu říkáme Andrlák a víme, že se jedná o kopec ve východních Čechách, jihozápadně nad městem Ústí nad Orlicí. Nachází se v nadmořské výšce 559 m. n.m. Z města Ústí nad Orlicí sem vede jednoduchá cesta lesem po zelené turistické značce nebo můžeme vyjet po silnici autem či na kole.
Dopátrala jsem se, že zde i v letech dávno minulých stávaly dvě rozhledny. Ta první v letech 1905-1918, měřila kolem třiceti metrů. Tato rozhledna vystavěná Okrašlovacím spolkem z Ústí nad Orlicí bohužel vyhořela. V letech 1943-1954 stála na stejném místě provizorní věž pro zeměměřiče.
Rozhledna Andrlův chlum je mladá, postavená byla teprve v roce 1996. Věž je 49,5 m vysoká, vyhlídkový ochoz je ve výšce 34,6 m. K jmenovanému místu se pojí jedna moje trochu extravagantní vzpomínka. Věž jsem hrdinně spolu s manželem vystoupala (všech 183 schodů) v osmém měsíci těhotenství. Manžel si tehdy ten báječný výhled v širý kraj, z obavy o mě, vůbec neužil. A já už si vlastně ani nepamatuji, co jsem si před patnácti lety potřebovala dokázat. Asi jsem postrádala pro mě tolik potřebný adrenalin.
Pohled z rozhledny dolů
Rozhledna je vyrobená z oceli a její spirálovitá schodiště jsou pro každý směr (nahoru a dolů) oddělená. To je samozřejmě moc příjemné, jen si nesmíte výstup v půlce rozmyslet, jinak se prodíráte v protisměru, provázeni tázavými a nechápavými pohledy sportovců a výškových hrdinů (i to jsme kdysi s jedním ze synů zažili). Vězte, že pokud skutečně odvážně vystoupáte, můžete se kochat krásnými panoramaty. Při dobré viditelnosti máte jako na dlani Orlické hory, Krkonoše, Králický Sněžník, Svitavskou pahorkatinu, Železné hory či Kunětickou horu. Rozhledna je otevřená od dubna do října denně mimo pondělí od 10 do 17 hodin, od listopadu do března o víkendech za optimálního počasí. Vstupné 15 Kč.
V blízkosti rozhledny se nachází turistická chata Hvězda. Stojí tu od roku 1940, v průběhu let měnila své vlastníky, nyní je od roku 1992 majetkem Klubu českých turistů, jenž chatu ve válečných letech zakládal. Chata Hvězda je místo, kde se můžete občerstvit a nasbírat síly pro další turistické výšlapy. Zakoupit si tu můžete i turistickou známku.
Také okolí Andrlova chlumu je zajímavé. Doporučuji neminout Řehořův důl, místo, kde v 17. století údajně žil poustevník Řehoř, znalec bylinek. Říká se, že zde provozoval jakési přírodní léčebné lázně. Pokud se sem vydáte v létě, příjemně vás svlaží Vicenova studánka. Zvláštní sled představ a mrazení ve mně vyvolávalo míjení místa zvaného „U zabitého“. Podle pověstí tudy vedl pacholek býka, ten se cestou rozzuřil a muže zabil. Kříž na rozcestí je důležitým bodem turistických cest.
Na Andrlák vystupujeme nejraději tzv. Křížovou cestou. Z původní cesty (vystavěné 1753-55) se dochovala již jen jedna kaplička. Kaple (je jich celkem třináct), které podél cesty stojí dnes, byly vybudované v letech 1852-53.
Pokud je vám toto místo povědomé ze sportovních zpráv, nemýlíte se, každoročně se serpentinami silnice na Andrlův chlum konají motoristické závody do vrchu „Ústecká 21“ (název je daný počtem zákrut na trati). Letos se bude konat již 44. a 45. ročník.
Ať se sem vydáte v jakémkoli ročním období, pěšky, autem, na kole, pozorně se dívejte a tiše našlapujte, je tu hezky.