Letem světem za Vánocemi

Autor

Už jsme se seznámili s vánočními tradicemi v Česku a Japonsku a tak mě napadlo, jak asi slaví Vánoce lidé v různých částech světa. Prošmejdila jsem tedy virtuálně různé země a s některými svými zastaveními vás seznámím. A protože o evropských a amerických Vánocích toho je známo poměrně dost, zaměřila jsem se především na, pro nás, exotičtější místa.

Betlém

Jako první mě samozřejmě zajímalo, jak se slaví Vánoce na místě, kde to vše začalo. Betlém dnešní doby je multikulturní město a vedle sebe zde žijí muslimové, protestanti, katolíci a mnoho jiných náboženství. Proto i oslavy Štědrého dne můžou být v jiné dny a liší se zde dle toho, k jaké církvi se lidé hlásí.

Členové protestantské církve chodí na Štědrý den zpívat po sousedství koledy. Děti si rozbalují dárky před snídaní a po snídani se jde do kostela. Pak všichni navštěvují svou rodinu a přátele s přáním šťastných Vánoc. V katolické církvi kněz požehná všem svěcenou vodou a všichni členové rodiny se jí napijí. Příslušníci řecké pravoslavné církve drží zvláštní bohoslužbu. Při tomto obřadu je kříž ponořen do vody, která je tímto požehnána. Lidé si pak odnášejí tuto vodu do svých domovů a před každým jídlem si vždy napijí třemi doušky.

Čína

V Číně zdobí děti stromy barevnými papírovými ornamenty ve tvaru řetězců květin a luceren. Věší se mušelínové punčochy, do kterých se dávají dárky mužům. Tyto punčochy musí být pověšeny od té pro nejstaršího mužského člena rodiny až po toho nejmladšího. Vánoční stromky zde nazývají „stromy světla“ a dárky zde nosí Dun Che Lao Ren, což znamená „vánoční stařec“. Nekřesťané slaví Vánoce jako jaro. Děti dostávají nové oblečení a hračky, dají si výborné jídlo a vychutnávají si ohňostroje a své tradiční sušenky.

Samostatnou kapitolou jsou oslavy Vánoc v Hong Kongu. Tam jsou vedeny bohoslužby v čínštině a angličtině. Důležitým prvkem svátků jsou zde vánoční přáníčka, které lidé pro své blízké a přátele ručně vyrábějí a jejichž hlavním motivem je Svatá rodina v čínském prostředí. Výzdobu tvoří vánoční hvězdy, betlémy a také papírové řetězy s písmeny z čínské abecedy. Dárky zde roznáší již zmiňovaný Dun Che Lao Ren nebo též Lan Khoong, což je taková obdoba Santa Clause.

Kongo

Zde se určují skupiny, které mají na starost tradiční vánoční průvod. Ráno o Vánocích chodí po vesnici a zpívají koledy. Pak se jdou všichni obléknout do svátečního a odeberou se na bohoslužbu. S sebou přinášejí dary, které jsou symbolem jejich vděku za Ježíšovu lásku. Ty pokládají na vyvýšenou plošinu u stolu Páně. Celá bohoslužba je hlavně o oslavě Ježíše a jeho narození. Po skončení této oslavy zvou lidé své přátele na vánoční večeři, která je vždy uspořádána v přední části jejich domů. Tradiční vánoční jídlo se skládá z rýže, masa, kaše, polévky nebo dušeného masa a yam pasty nazvaný fufu.

Brazílie

Spousta vánoční zvyků v Brazílii jsou dědictvím z dob, kdy bývala portugalskou kolonií. U stává betlém nebo alespoň lůžko ze slámy pro Ježíška. Dárky zde nosí Papa Noel, který žije v Grónsku a nosí dětem hedvábné oblečení, které je ve zdejších horkých dnech obzvláště příjemné. Vánoční dekorace většinou tvoří květiny ze zahrady. Tradiční večeře se jmenuje Ceia de Natal a skládá se z krocana, šunky, barevné rýže, zeleniny a na stole nesmí chybět ani mísy s ovocem. Katolíci chodí na půlnoční mši, která končí v jednu hodinu po půlnoci. Ve velkých městech se konají ohňostroje a lidé tančí a zpívají všude v ulicích. Slavnosti trvají až do 6. ledna.

Mexiko

Vrcholem Vánoc v Mexiku je náboženský průvod La Posada, ve kterém lidé nosí obrazy Marie a Josefa a chodí od domu k domu, což symbolizuje jejich hledání úkrytu před narozením Ježíše. Jednou z nepostradatelných součástí vánoční výzdoby je místní rostlina poincézie „vánoční hvězda“. Mexičané také chodí na půlnoční mši. Ta jejich nese název La Misa del Gallo a jsou zde zpívány ukolébavky pro novorozeného Ježíše. Pro děti vrcholí svátky rozbíjením nádob známých jako Pinata. Dítě se zavázanýma očima musí klackem rozbít tuto nádobu, která se houpe na laně a pak se z ní vysypou sladkosti, které si děti posbírají. Dárky jim nosí až Tři králové 6. ledna.

Kolik kultur, tolik oslav. A v každé z nich je schovaná radost ze života. Doufám, že vás moje procházka zaujala a zase někdy se s vámi ráda vydám do světa.

Foto: pixabay.com

Komentujte jako host

  Odebírat  
Upozornit na