Letní toulky po tuzemských končinách

Autor

Pokud jste se rozhodli letošní léto strávit v českých, moravských nebo slezských luzích a hájích, připravili jsme pro vás pár tipů na výlety do míst po celé České republice, která nejsou tak úplně provařená, ale rozhodně stojí za návštěvu.

Hlavní město Praha – Krtkův svět

Krtkův svět se nachází v přírodní scenérii Horních Měcholup. Je členěn do několika částí, první z nich nyní otevírá své brány a je připravena vás uvést do světa pořádné dávky zábavy.

Těšit se můžete na řadu přírodních prolézaček, chybět nesmí skluzavky a houpačky, skákaní zajistí populární vzduchové polštáře a trampolíny, lanové centrum ocení i rodiče, parné horké dny osvěží vodní hřiště a sprchy, ideální pro rodinné oslavy jsou oddělená grilovací místa.

Kulturní program podtrhne přírodní amfiteátr. V parku se můžete potkat i se zvířecími kamarády, hlad a žízeň zaženou naše občerstvovací provozovny.

Zdroj a více informací: https://krtkuvsvet.cz/

Středočeský kraj – Po stopách Bohumila Hrabala

Pokud máte slabost pro poetiku děl Bohumila Hrabala, máme pro vás tip na trasu po místech, která ho při psaní jeho nejslavnějších děl inspirovala. Trasu nádhernou polabskou krajinou si můžete užít jak na kole, tak i pěšky.

1 – město Nymburk, 2 – Muzeum Bohumila Hrabala, 3 – řeka Labe, 4 – vila rodiny Hrabalových „Hrabalka“, 5 – pamětní deska v nymburském pivovaru, 6 – bývalé mlýny za městem, 7 – letovisko Písty, písečný přesyp, 8 – město Sadská, 9 – hotel Modrá hvězda, 10 – obec Hradištko s hrobem rodiny Hrabalových, 11 – přírodní park Kersko, chatová oblast, 12 – památné borovice v Kersku, 13 – restaurace Hájenka v Kersku, 14 – lesní ateiér Kuba, 15 – Josefský minerální pramen, 16 – Hrabalova chata, 17 – historická lokalita „Na kostelíku“

Zdroj a více informací: http://www.mesto-nymburk.cz/infocentrum/index.php?stranka=cyklo_hrabal 

Jihočeský kraj – Židova strouha u Bechyně

Romantické kaňonovité údolí potoka s názvem Židova strouha patří k nejromantičtějším místům v Čechách. Při ústí do Lužnice lemují Židovu strouhu mohutné skalní masivy. V roce 1988 byl kaňon vyhlášen přírodní památkou.

Přibližně 20 km dlouhá Židova strouha pramení nedaleko vesnice Bzí. Pod Bechyní vytváří romantický kaňon s rozeklanými skalami a jeskyněmi a vlévá se do Lužnice. Právě jeho poslední úsek je nejkrásnější a má neopakovatelnou atmosféru. Vede jím žlutá turistická značka, která od soutoku pokračuje dál až do Bechyně.

Své jméno získal kaňon po Židech, kteří se v nepřístupných stráních schovávali, když byli vypovězeni z Čech za vlády českého krále Vratislava II.

Plzeňský kraj – Expozice lidové architektury v Chanovicích (Šumava)

Jedná se o expozici Vlastivědného muzea Dr. Hostaše v Klatovech. Expozice v roce  1990 získalo tehdejší Okresní muzeum v Klatovech v Chanovicích barokní stavbu panské sýpky. Tato nemovitá kulturní památka byla opravena za pomoci středoškolské mládeže a uzpůsobena jako depozitář. Zároveň od té doby také slouží prostor kolem ní jako základna pro pracovněnaučné pobyty mládeže, hlavně středoškolské, která se významnou měrou bezplatnou prací pod vedením odborných muzejních pracovníků podílí na budování Expozice lidové architektury.

V současné době je na původních místech rozebráno 13 památek lidového stavitelství, některé z nich jsou již znovu postavené v areálu expozice: roubená kůlna se stodůlkou usedlosti Měčín čp. 9, roubený špýchar usedlosti Petrovice čp. 6, roubená stodola z areálu mlýna v Nezdicích, kopie sušárny na ovoce usedlosti Měčín čp. 151, rekonstrukce předzahrádky první usedlosti, obytná chalupa Čachrov čp. 39, roubený špýchar Přetín čp. 34, roubený špýchar ze Svrčovce čp. 17, kopie dřevorubeckého sezónního srubu, výklenková kaple s barokní pokladničkou, kovaný a litinový křížek na žulovém podstavci a smírčí kříž.

V nedalekém chanovickém zámku naleznete také muzeum řemesel.

Zdroj a více informací: https://www.sumavanet.cz/horazdovice/fr.asp?tab=snet&id=5163&burl=&pt=RE

Karlovarský kraj – zámek Valeč

Zámek byl barokně přestavěn F. Barellim a G. A. Biana Rossou. Výjimečnou barokní perlou je Rossiho zámecký kostel a též sloup Nejsvětější Trojice z dílny sochaře M. B. Brauna.

Hlavní osa zámeckého parku směřuje od zámku kolem teatronu k bráně a k zřícenině Nového domu. Na příčné ose stojí vedle velké kaskády letohrádek Jinotaj (Solitude). Na pahorku v parku byly zřízeny vodní nádrže, které dodávaly vodu do tlam fantastických vodních stvůr, z nich proudila do velké kaskády a dalších vodotrysků.

Braunova dílna doplnila zámecký park ve Valči dvaatřiceti plastikami z pískovce. Sochy ztvárňují alegorie vlastností, umění a vědy a postavy z antické mytologie.

Zdroj a více informací: https://www.zamek-valec.cz/cs

Ústecký kraj – Nedostavěný gotický chrám v Panenském Týnci

Nedostavěný gotický chrám skrývá několik záhad. Není známo, kdy byl přesně založen. S největší pravděpodobností ho založil Plichta ze Žerotána. Chrám stojí na silné léčivé pozitivní zóně, která má tvar kříže, tedy v místech, kde se dvě zóny kříží, a tím se násobí síla léčivé energie. Tato pozitivní energie chrámu má schopnost odstraňovat depresivní stavy, přinášet optimismus, dobrou náladu a radost ze života.

Zdroj a více informací: https://www.panenskytynec.cz/nedostaveny-goticky-chram

Liberecký kraj – Sochy ve skalách Brniště

V Brništi nedaleko ekocentra vzniklo v části lesa, díky umělcům z Čech a Německa, místo skoro až magické – stezka „Sochy ve skalách“. Provedou vás po ní trolové, lesní bohyně a strážci lesa v různých podobách. Spatříte i další umělecká díla inspirovaná lesem, sny a legendami. Udělejte si příjemnou procházku ve stínu lesa s odpočinkovým místem u znovuobjevené kapličky z roku 1863 a nechte na sebe dýchnout atmosféru tajemna.

Zdroj a více informací: http://www.ekocentrumbrniste.cz/turistika/sochy-ve-skalach.html

Královéhradecký kraj – Kačenčina pohádková říše v Orlických horách

Jen zlé síly, stejně jako Zloba a Závist mají vstup zakázán. Možná, budete-li mít štěstí, potkáte i samotnou vládkyni Orlických hor, princeznu Kačenku. Pohádkové postavičky najdete snad v každé vsi. Také se můžete dočíst v pohádkových knížkách z Orlických hor, jak to je s pašeráky, vodníky nebo kde lze najít skřítky. Nevěříte? Přijeďte se přesvědčit. Naším přáním je, abyste se v Kačenčiných horách cítili jako v pohádce.

Orlické hory jsou malebným koutem severovýchodních Čech. Oblé vrcholy hor nevzbuzují strach a navozují příjemný pocit něžné krásy. Příroda, která je leckde nedotčena lidskou rukou, hrady, zámky i dřevěné příbytky horalů Vás naladí tak, že čekáte, že z prosté chaloupky vyjde starý hospodář, či prostá kořenářka z pohádek. Pojďte je tedy s námi poznávat.

Zdroj a více informací: https://kacencinastezka.cz/#/mapa/all

Pardubický kraj – Mamutíkův vodní park Dolní Morava

Poznej, jak se vodá chová, jakou má sílu a kde nám může pomáhat.

Voda v horní části parku vyvěrá v potůčcích, které se větví a vytváří ramena regulovatelná stavidýlky, mizí pod povrchem a roztáčí mlýnské kolo.
Z potůčků voda vtéká do říčky, která spojuje celý areál a odvádí vodu do dalších částí a končí svoji dráhu v brouzdališti. Říčka přivádí vodu do korýtek, stavidel a dřevěných sudů, kde můžeš experimentovat s proudem vody a plovoucími dřívky. Všechny části parku jsou interaktivní, můžeš vše sám regulovat, vyzkoušet, uchopit nebo roztočit.

V parku najdeš celou řadu zajímavých zařízení a strojů, které můžeš sám vyzkoušet a přijít na kloub jejich využití – ať už jde o Tyrolský jez, Ztracené kolo, Elektrárnu, Buchar, Archimédes, Závlahu a další.

Zdroj a více informací: https://www.dolnimorava.cz/mamutikuv-vodni-park

Kraj Vysočina – Údolí řeky Doubravy

4,5 km dlouhá naučná stezka vás zavede do jednoho z nejromantičtějších údolí. Řeka Doubrava protéká kaňonovitým zalesněným údolím a vytváří malebná zákoutí. Naleznete zde skalní věže (Čertův stolek), vodopád, obří hrnec, kamenné moře, skalnatý ostroh Sokolohrady… Od rozcestníku na chotěbořském náměstí se vydejte po červené. Stezku nelze projet na kole ani s kočárkem.

Zdroj a více informací: https://icchotebor.cz/rubrika/tipy-na-vylety/

Jihomoravský kraj – Jeskyně Na Turoldu

Nachází při severním okraji Mikulova v opuštěném kamenolomu pod vrchem Turold (385 m n. m.). Byla objevena při těžbě kamene roku 1951 nedaleko již dříve zničené Turoldovy jeskyně a je složitým a mimořádně členitým systémem chodeb síní a dómů o sedmi patrech.

Je dlouhá celkem 1650 metrů s výškovým rozpětím (denivelací) 47 metrů a spolu s Liščí dírou je největším jeskynním systémem v druhohrních vápencích České republiky o celkové délce 3100 metrů. Má stěny místo krápníků tvarované a zdobené unikátní „Turoldskou výzdobou“, která nemá v našich jeskyních obdoby.

Zdroj a více informací: https://www.caves.cz/jeskyne/jeskyne-na-turoldu

Zlínský kraj – Terárium Modrá – džungle na dosah

K vidění jsou zástupci největších a nejjedovatějších hadů, rozmanité druhy pralesních a pouštních ještěrů a ještěrek. Na vlastní oči uvidíte ve svém domovském prostředí obrovskou anakondu, největší krajty, nádherné pestré hroznýše, dospělého kajmana, plivající kobru, několik druhů varanů, chameleony, kajmanku dravou, pavouky, štíry a žáby. Nově je pro Vás připravena expozice Mangustek trpasličích, které si Vaše děti zamilují.

Zdroj a více informací: http://www.skanzen-terarium.cz/uvod

Olomoucký kraj – Zlatokopecký skanzen

Replika vodou poháněných středověkých hornických mlýnů zhotovených podle dobových nákresů. Původní středověký vodní náhon byl hlavně využíván k rozplavování svahu nad pravým břehem Olešnice, kde byly takto těženy zlatonosné sedimenty. Do těchto míst vede místní naučná stezka, která jednak označuje místo, kde „voda teče do kopce“, a jednak informuje o geologii lokality či zdejší přírodě. Hornická osada byla ve středověku uzavřeným opevněným komplexem, kde se jednak zpracovávala vytěžená ruda a kde žili horníci běžným životem.

Zdroj a více informací: https://zlatehory.cz/zlatokopecky-skanzen-zlatorudne-mlyny-hornicka-osada/d-305555

Moravskoslezský kraj – Naučná stezka Kotvice

První naučná stezka tudy vedla už v osmdesátých letech a momentálně se jedná o její druhou obnovu. Celý projekt trval téměř rok.

Stezku tvoří 9 informačních panelů umístěných na trase mezi Novou Horkou a Pasečným mostem, trasa je v terénu vytyčena klasickým značením. U rybníku Kotvice je navíc umístěna nová ptačí pozorovatelna. Jednotícím grafickým prvkem jsou poutavé ilustrace Ivany Kolářové, které věrně zachycují přírodu, krajinu i její obyvatele. Stezku jsme nazvali „putováním krajinou proměn“. Na necelých čtyřech kilometrech poznáte Poodří jako zajímavou, rozmanitou krajinu, která se vlivem člověka a činnosti nespoutané řeky Odry neustále mění, ale přesto si zachovává svůj půvab a přírodní bohatství. Maskotem stezky je vydra říční, která je také hlavní hrdinkou komiksového stripu, který najdete na každém zastavení.

Zdroj a více informací: http://poodri.ochranaprirody.cz/informujeme/aktuality/obnova-naucne-stezky-kotvice/

A kam se chystáte nebo rádi jezdíte vy?

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *