Neziderské jezero

Autor

Ačkoliv letošní léto vzalo rychlý konec a ani se nenamáhalo nás ještě chvíli chlácholit alespoň tím babím, neodpustím si jedno letní ohlédnutí, protože to není striktně letní tip a zamířit tam můžete v kteroukoliv roční dobu. To místo je v jižním Rakousku, konkrétně ve spolkové zemi Burgenland a jmenuje se Neziderské jezero.

V Rakousku leží větší část jezera (240 km²) a říkají mu Neusiedler See, zbylá, menší část (75 km²) zasahuje do maďarské župy Győr-Moson-Sopron a říkají mu zde Fertő-tó. Jeho voda má mléčně bílou barvu, která příjemně voní. Při jejím popisu jsme se dostali k takovému češtinářskému oříšku. Pokud je něco mírně sladké, je to nasládlé, a pokud je něco mírně slané, je to naslané? Jestli ano, tak z té vody budete mírně naslaní i vy.

K vodě máte přístup všude, ale náš Miky chtěl vidět maják, tak jsme zamířili do městečka Podersdorf am See. Za vstup na pláž pro tři dospělé a dvě děti jsme zaplatili necelých 22 Euro na celý den. V areálu jsou nejen stánky s občerstvením, ale také tu chodí prodejci a nabízejí košíčky s ovocem. Najdete tu i sportovní atrakce pro děti jako dráhu pro koloběžky a skateboardy, trampolíny, malou lanovku…

Pláž je tady oblázková a nevím, jak v jiných místech jezera, ale zde je to ideální místo i pro malé děti, protože i daleko za bójkami je stále malá hloubka. Půjčit si tu můžete šlapadlo nebo motorový člun a zajet dál na jezero, a opět i uprostřed jezera náš jedenáctiletý syn dosáhl pohodlně na dno.

Jak jsme se později dozvěděli, okolo celého jezera se táhne rákosový pás, který poskytuje prostor pro zajímavou faunu a flóru. Jediným místem, kde tento rákosový pás chybí je právě Podersdorf.

Už jsem psala, že Neziderské jezero není jen letní kratochvílí, ale vyžití zde najdete po celý rok. V létě samozřejmě vede koupání a vodní sporty, ale zajímavé je i okolí jezera. Ať už pro jeho přírodní krásy nebo památky a architekturu. Ostatně venkovská architektura v okolí jezera je od roku 2001 zapsána v seznamu světového dědictví UNESCO. Díky velkému množství cyklostezek se zde od jara do podzimu vyřádíte na kolech a míst, kde zastavit a pokochat se něčím zajímavým je tu nespočet. Ale jezero nespí ani v zimě, kdy plavce vystřídají bruslaři a cyklisty zase běžkaři.

Zdroj: Google Maps

Už když jsme na jezero jeli, nemohly nám uniknout vinice, které se táhnou po všech svazích. Říkali jsme si, že až se budeme vracet, nějaké dobré víno si koupíme domů. Rozmazlení loňskou jižní Moravou, jsme se bláhově domnívali, že máme čas, ale zde čas po šesté hodině už není nakloněn nákupům. Nakonec jsme ale našli ochotného vinaře, který měl sice už také zavřeno, ale rád nám i tak víno prodal a pomohl i s výběrem. A víno to bylo znamenité, takže ho určitě rádi navštívíme i v budoucnu, pokud do těchto končin vyrazíme.

Když jsme se potom večer vrátili, rozsvítili jsme našeho Ferdu a jako zakončení příjemného dne jsme si udělali Melounween.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *