výLetně: Český ráj

Autor

Odhalit kam se pojede na letní dovolenou na mě muž doléhá už po oslavách nového roku. Vždy se to neobejde bez mého nelibého komentáře, že ještě ani nevím, kam pojedeme na lyže natož, abych věděla, co budeme dělat v létě. Ale podlehli jsme kouzlu společných dovolených se známými, kde si na své přijdou děti, protože je jich víc a nebojí se tak vlka nic, chlapi si můžou večer poklábosit třeba u piva a my ženy máme svých témat taky požehnaně. A protože je nás více, je třeba hledat zavčasu a také musím už konečně pochopit, že nikdo není takový flegmoš, aby tak důležitou věc jako je odpočinková dovolená řešil na poslední chvíli. Navíc jsem taky největší potížista, protože bych za nic na světě nejela na stejné místo, byť jsem byla spokojená (vlastně možná po letošním roce, udělám i výjimku) a musím mít vyžití v okolí. Turistické, koupací, zábavní….prostě nesnáším nudu.

Takže letos navrhuji dovolenou v Českém ráji. Ještě jsme tam nebyli a děti budou určitě nadšené, když je necháme lamozit se mezi skálami, o krásné panorama nebude mít náš kamarád Mira nouzi, to je turista tělem i duší. Pro jistotu vybereme penzion s bazénem na zahradě, to aby si přišly na své i děti, kdybychom je nutili jen pochodovat po hradech a zámcích a kdyby se něco nevyvedlo, dáme jako tutovku na závěr dovolené návštěvu Liberce a pošimráme rodinný rozpočet noclehem v hotelu Babylon.

Tak a o dovolené je rozhodnuto. Skutečně se odjíždí na sever….a už cestou všichni v autě hlaholíme: „Do Českého ráje, cesta příjemná je, dudláj dudlááááj dáááá….“ To jsme se ale radovali předčasně a příjemnost cestování trochu zakřikli a uvízli v dopravní zácpě. Ajajaj….děti už nebaví ani poslouchat další pohádky z CD a tu maminka dostala nápad….co kdybychom sjeli z cesty a stavili se u tetičky Boženky? Zděšení ze zadních sedaček se nedalo přehlídnout ani přeslechnout. Další zdržení na cestě za kamarády a novým dobrodružstvím? „A kdo je vůbec tetička Boženka?“ ptá se Karolínka. Pak se na mě tázavě podívá i tatínek a já pokračuji ve svém lhaní dále…“To je tatínkova příbuzná a jen na něj spiklenecky mrknu, aby se mnou držel basu….naposledy jsem ji viděla, když jsem se s tatínkem seznámila….pozvala nás tenkrát k sobě na návštěvu, uvařila polévku, kterou jsme nechtěli jíst a tak nás oba přetáhla šufánkem“…tatínkovi vyjeli oči z důlku, ale děti se chichotaly a najednou zapomněly, že stojíme v koloně, nezajímalo je kdy už budeme v cíli, ale vyptávali se jen a jen na tetičku Boženku. Svérázná osůbka je učarovala. Navštívit ji však nechtěli, dobrá nebudeme se zdržovat, kdyžtak ji navštívíme po cestě zpátky z dovolené….to abych měla vždy eso v rukávu. Byl to hloupý nápad uznávám, ale když už člověk začal…a děti mi to tak zobkaly a bavili jsme se nad každým novým příběhem o Božence….nešlo to utnout a provázela nás celou dovolenou.

Ubytovaní jsme byli v penzionu v malé vesničce Žďár, odkud bylo vše lákavé nadosah. Hrad Kost jsme tak měli doslova nad hlavou, Prachovské skály, co by kamenem dohodil, na Ještěď jsme si pomohli lanovkou a když už jsme se dostali po svých až dolů, museli jsme si projít i Libereckou ZOO a obdiv složit nejen malým bílým tygříkům ale i vycvičeným lachtanům, kteří pro pár rybiček předvedou hotové cirkusové číslo. Hrad Sychrov určitě taky stojí za zastávku, stejně jako turisticky hojně navštěvované Dětenice, zvlášť teď o prázdninách nemají den klidu a každý den okouzlují návštěvníky rytířským turnajem. Ten je ale vždy ve 14 h a to jsme bohužel nestihli.

Ale asi podle očekávání největší radost jsme u dětí vzbudili poslední den, kdy jsme opět přijeli do Liberce, tentokrát abychom dopoledne omrkli nejmodernější Dinopark u nás, který se nachází v posledním patře nákupního centra a pak abychom přejeli do Babylonu. A právě noc v tomto hotelu bych za sebe vřele doporučila každé rodině. Od 14 hodin vás ubytují a od té doby máte v ceně vstupy do aquaparku, lunaparku, IQ parku, labyrintu až do druhého dne do 22 hodin. Zvlášť se nám líbilo v IQ parku, kde si na vlastní kůži můžete vyzkoušet, jak co funguje. Od splachování WC po rentgen u doktora, můžete si vyzkoušet jaké to je zpívat naživo s kapelou, moderovat televizní noviny, sjet po hasičské tyči, čepovat Kofolu v restauraci, markovat nákup za pokladnou, nebo si vyzkoušet luštit různé rébusy, fyzikální zákony v praxi….vyřádí se malí i velcí. V aquaparku dvakrát denně okouzlují vodomily laserovou show a jak neúnavní umí děti být v lunaparku ani nemusím připomínat. S dětmi jsem do 22 hodin vydržela jezdit na autodromu. Hm….nějak mám pocit, že všechno jsme nestihli a bude dobře když se zase někdy vrátíme.

Úvodní foto: https://www.centrumbabylon.cz/

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *