Za zvířaty do… Zoo Liberec

Autor

Dnes bych vás ráda pozvala do zoo, která patřila k oblíbeným místům našich rodinných výletů, když jsem byla malá. Do zoo, která je vůbec nejstarší zoologickou zahradou u nás. Co je nového a co se chystá v Zoo Liberec, na to jsem se ptala jejího tiskového mluvčího pana Ivana Langra.

Kam až sahá historie vaší zahrady?

ZOO Liberec byla založena již v roce 1919 a je tedy vůbec nejstarší zoologickou zahradou na území bývalého Československa. Neboli napřesrok otevřeme již 94. návštěvnickou sezónu. Počátky zookoutku v libereckých Lidových sadech v podhůří Jizerských hor už ale zaznamenáváme v roce 1904, kdy zde německý ornitologický spolek provozoval velkou veřejnou voliéru s ptactvem. Obecně se dá říci, že až do poloviny padesátých let fungovala zoo jen jako jakési výstavní zařízení, s příchodem ředitele Jiřího Badalce (od roku 1954) se ale postupně přetvořila ve skutečné chovatelské zařízení zaměřené na chov vzácných a exotických zvířat.

Na jak velké ploše se v současnosti rozkládá a kolik zvířat ji obývá?

V současné době je rozloha zoo kolem 13 ha a obývá ji přes 1500 zvířat ve zhruba 180 druzích. Rozloha zahrady se pochopitelně zvětšovala postupem doby, na samém počátku byla jen pár hektarů (dnešní dolní část zoo) a chovala asi 500 zvířat, často cirkusových. Od 50. let se ale zoo začala rozšiřovat i na blízký kopec, až se nakonec situovala do své dnešní podoby, která zaobírá horní, střední a původní dolní část.

Lachtani hřivnatí

Co je u vás v zoo letos nového?

V letošním roce se nám podařilo po 10 letech zopakovat odchov u našich bílých tygrů, které chováme jako jediní v ČR. Tři mláďata, samička Gaia a samci Liam a Sambur, se narodila 1. července, což prakticky okamžitě znamenalo zvýšení zájmu návštěvníků nejen v samotné zoo, ale i na našich sociálních sítích. Po dlouhé době se ale v zahradě schyluje i k větší investici – ještě na sklonku letošního roku by se totiž měl začít stavět zbrusu nových vchod do zoo a prakticky souběžně i nová budova hospodářského pavilonu s kuchyněmi a chovatelským zázemím. Vstup vyroste vedle historické budovy společenského centra Lidové sady, kam se v říjnu přestěhovalo celé ředitelství zoo, hospodářský pavilon pak na základech původního ředitelství s pokladnami a současným vstupem. Investorem obou akcí je náš zřizovatel, město Liberec. Pevně věříme, že obě nové stavby začnou návštěvníkům, zaměstnancům zoo i zvířatům sloužit už v příštím roce.

Čím je vaše zoo unikátní a odlišuje vás to tím od ostatních zoologických zahrad?

Sami na sobě si nejvíce vážíme dlouhé tradice, již ZOO Liberec má, a také celé řady chovatelských úspěchů. Daří se nám odchovávat skutečně vzácná mláďata, přičemž některá z nich vracíme zpět do volné přírody, věnujeme se také záchraně živočichů v jejich původních lokalitách v Evropě, Africe i Asii, a pomáháme rovněž i lidem z chudých zemí třetího světa (Středoafrická republika, Mongolsko, Burkina Faso). Zcela unikátní je naše organizační struktura – kromě zoologické zahrady totiž ZOO Liberec zastřešuje ještě Středisko ekologické výchovy DIVIZNA, Centrum pro zvířata v nouzi ARCHA se stanicí pro handicapované živočichy a Kulturní a společenské centrum Lidové sady. Tak široké zaměření v žádné jiné zoo v Česku ani na Slovensku nenajdete.

Každá zoo má nějaké zvíře, které je jakýmsi tahounem, maskotem či jak to nazvat. Jaké zvíře je to ve vaší zoo?

Netřeba dlouho přemýšlet, jde o bílého tygra. Ač je to zvíře ochranářsky bezcenné, je mimořádně atraktivní a marketingově nezaplatitelné. Bílý tygr je v tomto směru neocenitelným parťákem všech zvířat v naší zoo – svým vzezřením totiž strhává každoročně zájem statisíců lidí, a vydělává tak na ochranu zvířat skutečně vzácných, ale návštěvnicky poněkud nedoceněných.

Mláďata bílých tygrů

Do zoo se chodí hojně kvůli dětem. Na co se, kromě zvířat, mohou vaši malí návštěvníci těšit?

ZOO Liberec jako areál nabízí na jednu stranu řadu doplňkových služeb, a neliší se tak od ostatních zoo. Najdete tu vláček, elektroautíčka, prolézačky z přírodních materiálů i dětskou kontaktní zoo, kde si děti mohou osahat a nakrmit kozy či ovce. Na straně druhé ale dokážeme díky svému portfoliu nabídnout i více: specializovaný dětský koutek v Lidových sadech, výukové programy i komentované prohlídky prostřednictvím naší DIVIZNY i venčení psů v naší ARŠE.

Jak mohou návštěvníci a přátelé zahrady přispět k jejímu chodu. Máte nějaké programy pomoci?

Stejně jako v každé jiné zoo mohou lidé přispět finančně na chov konkrétního zvířete, mohou se ale zapojit i do pomoci ARŠE (pamlsky a hračky pro psy a kočky), nebo přispět na naše mezinárodní projekty například zakoupením netradičních suvenýrů a výrobků v našem elektronickém obchodě. Tou hlavní pomocí je ale návštěva zoo, třeba i několikrát do roka opakovaná. Tržby ze vstupného jsou totiž našimi hlavními příjmy, takže bez našich návštěvníků se opravdu neobejdeme. Nebude-li mít zoo své návštěvníky, nebude existovat.

Středisko ekologické výchovy DIVIZNA

Jaké jsou v zoo plány do budoucna?

ZOO Liberec má schválený tzv. generel, což je strategický rozvojový dokument s plány výstavby a modernizace pavilonů a expozic. Pokud by se z něj v dalších letech podařilo realizovat cokoli, budeme nadšení. Jsme ale realisté, takže aktuálně velmi stojíme o zdárné dokončení již výše zmiňovaných projektů – nového vstupu a hospodářského pavilonu. Hodláme ale zapracovat i na funkčnějším propojení všech našich aktivit, v nejbližší době se přitom v tomto směru nabízí využít společného potenciálu samotné zoo a Lidových sadů.

Jaké zvíře je vaším nejoblíbenějším?

Když jsem v roce 2007 do zoo nastupoval, byly to jednoznačně žirafy. Dnes už bych ale jen těžko jmenoval jen jedno zvíře. Když v zoo pracujete, musíte milovat a respektovat všechna. Znáte životní příběh každého jedince, byť sebemenšího, jejich handicapy i silné stránky a to ve vás vytváří pocit zvláštní sounáležitosti. Každé zvíře je zkrátka kouskem také vás.

Žirafa Rothschildova

Jmenujeme se Rodina21. Jaké zvíře podle vás charakterizuje rodinu 21. století a proč?

Pokud vyjdu ze sociologických závěrů, že dnešní rodina je hodně atomizovaná, často jen s jedním živitelem, utopená v moři globalizace, kde už netvoří mnohdy ten bezpečný přístav jako v minulosti, pak si netroufám ji přiřadit k žádnému zvířeti. U nich totiž ty rodinné pudy a zvyky fungují pořád stejně. A pokud je v budoucnu nepřipravíme o zbytek jejich původního prostředí, bude tomu tak i nadále.

Děkuji Vám za rozhovor a přeji spoustu návštěvníků, spokojených zvířat a mnoho dalších chovatelských úspěchů.

Další zajímavosti o zoo se dozvíte, když se vydáte touto cestou http://www.zooliberec.cz/cz anebo ji přímo navštívíte.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *