Jak je to s pohybem a sportovními aktivitami v období gravidity? Jak hodně se doporučuje těhulkám hýbat a nakolik je lepší zůstávat v klidu?
Na výše položené otázky neexistují jednoznačné odpovědi. Těhotenství není nemoc, proto by v žádném případě nemělo ženu vyřadit z aktivního života. Ženy zvyklé na pohyb a sportování obvykle i po čas těhotenství nedávají aktivitám vale. Správným pohybem lze tělo nenásilně připravovat na porod, ať už posilováním pánevního dna nebo např. protažením ztuhlých zádových svalů. Sport přispívá k dobré fyzické i psychické kondici.
O sportovních aktivitách těhulky by měl být informován v první řadě gynekolog. S ním je potřeba zkonzultovat možná rizika, vztahující se ke zdravotnímu stavu ženy a konkrétní pohybové aktivity.
Kde sportovat
Ideální je sportovat na čerstvém vzduchu, v přírodě, mimo dosah výfukových plynů, mimo městský hluk, naučit se správně dýchat, kochat se pestrostí krajiny. Těhulka by neměla podceňovat vyhodnocení správných podmínek vyplývajících z počasí. Sportování ve velkých mrazech, silném větru, dešti nebo naopak na horkém slunci se nedoporučuje.
Jaké sporty
Obecně se doporučují provozovat tzv. bezpečné sporty. Judo, karate, míčové hry, jízda na koni, potápění, horolezectví se mezi bezpečné sporty neřadí, hrozí při nich riziko úrazu nebo velkých otřesů.
Ideální sportovní aktivity po čas těhotenství jsou zejména chůze, plavání, jóga, jízda na kole snadnějším terénem nebo břišní tance. Těhotenské cvičení vedené zkušenou lektorkou – často kolektivní – je po čas gravidity užitečným zpestřením a možností pro navázání kontaktů s ostatními těhulkami.
Pro sportování je žádoucí zvolit prodyšný sportovní oděv.
Před cvičením
Asi 30 min před cvičením by si měla těhotná žena vzít lehčí svačinku – např. celozrnnou tyčku s ovocem. Dostatečný příjem tekutin před i během cvičení by měl být samozřejmostí. Ideální je sportovat nejméně ve dvou, přemluvte kamarádku, maminku nebo partnera a sportujte kolektivně. Budete překvapení, kolik legrace si lze při pohybu užít! Před samotným cvičením se správně nenásilně protáhněte a lehce rozehřejte.
Jak hodně sportovat
Těhulky sportují pro radost, nikoli pro lámání rekordů. 30 – 45 minut denně nebo ob den je dostačující limit pro cvičení v těhotenství. Bolest, krvácení, slabost, únava a jakékoliv další zdravotní komplikace jsou signály pro okamžité ukončení sportovní aktivity a impulsy pro včasné vyhledání lékařské pomoci.
Na co pozor
Od pátého měsíce těhotenství je vhodné vyhýbat se sportům, při nichž se leží delší dobu na zádech. Pozor na otřesy, na vodu v společných bazénech (vyšší riziko gynekologických zánětů). Nepodceňujte správné stravování, režim odpočinku bezprostředně po sportu, nepodceňujte momentální pocity.
S přibývajícími týdny a měsíci gravidity klesá sportovní výkonnost. Cviky by se měly přizpůsobit aktuální kondici a čím víc se žena přibližuje termínu porodu, mělo by se i cvičení více zaměřovat na předporodní přípravu.
Užívat si pohyb
Těhotenství je časem příprav, těšení. Pasivita (až na výjimky vyžadující přísný fyzický klid) do těhotenství nepatří. Cvičením pomáháte prevenci křečových žil, hemeroidů, nadměrného příbytku váhy atd. Nezapomínejte, že miminko v bříšku vnímá vaše pocity, poslouchá s vámi hudbu, na níž tančíte a když vám je hezky, je i jemu báječně!
Sportovaly jste v těhotenství, maminky? Sportujete, těhulky? Jak?