Masopust

Autor

Máte rádi karnevalový rej? Šijete dětem kostýmy, půjčujete nebo je vymýšlíte na poslední chvíli? Byli jste někdy v Brazílii? Postíte se před Velikonoci? Máte rádi maso? Co máte rádi raději než maso? Čeho jste ochotni se na chvíli dobrovolně vzdát?

Masopustní doba

Nejstarší písemné zprávy o masopustním veselí pocházejí už ze 13. století a v některých oblastech naší země se tradice masopustu drží dodnes. Masopust má být jakýmsi uzavřením zimního odpočinku a zahájit předjarní půst. Ten končí oslavou Velikonoc. Období Masopustu, zvané také šibřinky, fašank či ostatky) trvá od Tří králů po Popeleční středu, po které následuje čtyřicetidenní půst. Podrobně k masopustu, maskám a kostýmům se můžete vrátit v našem článku Karnevalový rej.

Karnevalové veselí

V každém městě, vesnici, ale i ve školách a školkách se během února konají karnevaly. Někdy s venkovními průvody, ale těch ubývá. Nedrží se již ani omezení ohledně masek. Naopak na karnevalu je vidět fantazie a zručnost rodičů, ale i aktuální módní trendy (na jednom školním karnevalu jsem fotila čtyři postavičky spidermana, jindy zase frčeli Piráti nejen z Karibiku). Klasikou, která se nemění, jsou princezny a rytíři. A jestli nejste zruční, nebo nemáte nápad, nebo prostě chcete konkrétní hotový kostým, můžete jej dětem dnes bez potíží koupit, nebo vyrazte do půjčovny.

PředVelikonoční půst

Jestlipak se postíte? Půst podle mého nemusí být jen od masa, ale prostě od něčeho, co máme rádi. Takový vegetarián by to měl příliš snadné… Půst držím v rámci pokrmů a vybírám vždy svého aktuálního favorita, stejně jako moje maminka. Ta se většinou vzdává oříšků a podobných svých oblíbenců, já to mám spíše dosladka: karamely, granko, lentilky… Zdá se to jako drobnost a obecně to drobnost i je, ale pro jednotlivce to má sílu, pokud vybírá poctivě. A o tom, že „na zakázané ovoce chutí je vždy nejvíce“, není pochyb.

Karneval Rio de Janeiro

Klasika, která se od našich karnevalů hodně liší. Festival samby, předvedení nejlepší tanečních škol, shluk barev, neuvěřitelné kostýmy i pohyby tanečníků, které Vám nedovolí odtrhnout oči.

Krásný předvelikonoční čas a vězte: JARO SE BLÍŽÍ!

Komentujte jako host

  Odebírat  
Upozornit na