Karnevalový rej

Autor

S prvními měsíci roku nastává období maškarních rejů, karnevalů a plesů. Lidé se vždy rádi bavili a to jim vydrželo až dodnes. Karnevaly sice již nesplňují pro většinu lidí ten účel, jaký měly kdysi, ale to jim na kouzlu neubírá. Masky a kostýmy mě fascinují a tak jsem se vydala po jejich stopách nejen do minulosti.

Masky provázejí civilizaci od nepaměti, což potvrzuje i řada archeologických nálezů. Lidé se prostřednictvím masek symbolicky vypořádávali s věcmi z běžného života. Masky znázorňovali obávané nebo naopak pozitivně vnímané objekty, které díky nositeli konkrétní masky ožívají a díky tomuto zhmotnění se lidi mohli lépe popasovat s věcmi, kterým tak úplně nerozuměli či se jich dokonce báli. Je zajímavé si všimnout, že spousta masek například znázorňovala smrt a to napříč kulturami.

Masopustní období je dobou mezi Třemi krály a Popeleční středou, což je den pohyblivý a počítá se podle Velikonoc. Letos například vychází na 9. března. V tuto dobu se lidé snažili veselit a hlavně dodat tělu potřebné zásoby, neboť Popeleční středou je čekal čtyřicetidenní předvelikonoční půst. V Čechách se v tuto dobu konaly zabijačky a různé hostiny. Maškarní průvody spojené s výslužkou pak chodily vždy poslední den masopustního období, tedy v úterý před Popeleční středou. Především na vsích se tato tradice udržuje dodnes a v některých z těch, které v minulém režimu od této zábavy upustili, se k nim zase pomalu navrací.

Stejně jako u nás, se vypořádávali s obdobím před půstem i v Itálii, odkud k nám přišel název karneval. První město, které karnevalové veselí zavedlo, jsou Benátky. Karneval v tomto městě je také nejznámějším v Evropě a má stejnou prestiž jako karneval v Rio de Janeiru. Na rozdíl od Čech, však v Itálii původně byla tato zábava určená jen horním vrstvám. Nejprve byly tyto veselice bez kostýmů a masek, ty nastoupily až v 15. století a měly čistě pragmatický význam. To už se karneval stal kratochvílí všech vrstev a aby mohli všichni bez obav mezi sebou flirtovat a oddávat se sexuálním radovánkám, rozhodli se ukrýt za maskami. Určili pravidla, že je dovoleno vše a každý může dovádět s kým chce, když se vlastně v kostýmech nepoznají. Tohle velmi nevázané veselí bylo také důvodem, proč karneval v 18. století papež zrušil a znovuobnovení se tato událost dočkala až na konci minulého století.

Většina lidí přijde ke kostýmům jednou, maximálně párkrát do roka. Jak se ale mezi nimi cítí ti, pro které je tvorba kostýmů denodenní záležitostí? Krátce jsem vyzpovídala paní Evu Duškovou, dámskou mistrovou z kostymérny Městských divadel pražských.

Nechávají si u vás lidé šít i karnevalové kostýmy? Jaké to nejčastěji jsou?

Lidé „z ulice“ si karnevalové kostýmy obvykle půjčují. Často ale šijeme kostýmy pro menší divadla, ochotníky. Nedávno jsme šili například dobové kostýmy legionářů nebo baletní kostýmy.

Pokud kostýmy šijeme či půjčujeme, bývají to obvykle kostýmy na různé večírky. Poslední dobou se například firemní večírky pořádají na určité téma, například večírek ve stylu 30. let, což jsou kostýmy mafiánů a mafiánek, charlestonky. Oblíbené jsou také cancanové časty. Starší ročníky si půjčují svazácké košile a kostýmy ve stylu 60. let.

Jak dlouho trvá ušití jednoho kostýmu?

Dle náročnosti. Jednoduchý kostým zvládneme ušít za 3 týdny, složitější za 5 a opravdu náročné kostýmy nebo svatební šaty zaberou i dva měsíce. Ovykle je potřeba asi dvou zkoušek, u svatebních šatů více.

Co vás baví na kostýmech oproti klasickému oblečení?

Kostýmy jsou tvůrčí, kreativní a náročné.

Jestliže šijeme dobové kostýmy, je třeba si uvědomit, že s postupem doby se nezměnila jen móda a vkus, ale také požadavky na funkčnost šatů a pohodlí. Dřive se moc neřešilo, jak se člověk v šatech cítí , ale spíš se dbalo na postavení, kterému šaty musely odpovídat. Dnes naproti tomu je důležitá nejen módnost, ale právě také již zmiňovaná funkčnost a pohodlí.

Změnila se také stavba lidské postavy – jsme vyšší, jinak rostlí, a i k tomu musíme při šití přihlédnout.

Jaké kostýmy se líbí vám?

Jednoznačně secese – je to nejvyváženější doba. Vyvážené byly šaty dam i pánů, zároveň byly krásné, malebné. Samotné šaty byly vlastně už šperkem. Dbalo se na detail, používaly se různé techniky střihu i šití.

Děkuji moc za odpovědi a přeji spoustu spokojených zákaznic a zákazníků.

Foto: Divadlo ABC – Vše o mé matce

Drží se u vás masopustní tradice? Chodíte na karnevaly a maškarní bály? Jaké kostýmy se vám líbí? Jakou masku byste zvolili, kdybyste šli na karneval?

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *