Modrá je dobrá

Autor

Barvy jsou všude kolem nás. Obklopují nás na každém kroku, při každé naší denní činnosti. Ovlivňují naše jednání, konání i počínání, ale hlavně naše psychické rozpoložení a aktuální náladu. Každý člověk upřednostňuje jinou barvu či skupinu barev, které jsou nejbližší jeho srdci a nátuře. Protože modrá barva je všude kolem nás zastoupená ve velkém množství a patří do skupiny tří základních barev, začnu svoje krátké pojednání právě u ní.

Je krásný, květinami provoněný, jarní den, nebe je blankytně, průzračně, nekonečně modré a jen sem tam nějaký bílý mráček kazí, či spíše jen malinko narušuje tuto celistvost. Ve výšce zavane poťouchlý větřík a na světle modré obloze se již nepotuluje bílý mráček, nýbrž tam pluje hebký, obláčkově nadýchaný pejsek. Podívejte, jaké má krásná ušiska! A ta srst! Ta bude jistě jemná na dotek. Vítr se snaží své dílo vylepšit a pejsek se nám proměnil v líbezně roztomilou, bílou kočičku! Dříve, než si ji stihneme celou prohlédnout, se i její ouška změní a my pozorujeme medvídka, který na nás mává svojí bílou packou. Ba ne, dareba větřík opět jeho vzhled změní a méďa nám již nemává, nýbrž nám podává bíle modrou, nevšední květinu.

Pestré, zajímavé, uklidňující a zasněné bývají pohledy na azurově blankytnou, či tajemně modrou, oblohu. Modrá barva nám dokáže navodit pocity klidu a míru, pokoje v duši a vyrovnanosti se sebou samým i s okolním světem. Modrá barva je barvou základní, nejstudenější v celém barevném spektru. Jejím protipólem je barva oranžová. Modrá není jen barvou nekonečné, ničím neohraničené, křišťálově průzračné oblohy. Modrá je i barvou vod, od malých potůčků, přes řeky a říčky, romantické tůňky, malá i větší jezera i rozlehlé vodní nádrže až po rozsáhlé moře a ještě rozlehlejší, na první pohled nikde nekončící oceány. Modrá je barva něžných kvítků, i barvou některých druhů ovoce.

Modrá barva je oblíbená mnoha lidmi. Někde jsem se dočetla, že ji upřednostňují více muži než ženy. Snad je tento fakt dán tím, že je nepsaným zvykem malé chlapečky oblékat do dupaček, kabátků a čepiček světle modré barvy a holčičkám je od raného věku více přisuzovaná růžová.

Modrá barva nechybí v šatníku žádného z nás. Je elegantní, dostupná, snadno kombinovatelná. Klasické modré džíny nechybějí snad v žádném šatníku. Pro slavnostní příležitosti je tu barva, která přímo evokuje svojí výjimečností a tou je jak jinak, nežli královská modrá.

Modrá barva se pro svůj zklidňující účinek hodí i do interiéru. Musíme ale zapomenout, že se jedná o chladnou barvu a psychicky v nás dokáže navodit pocit teploty o něco nižší, než je teplota skutečná, a proto ji nedoporučuji používat v neuváženě velkých plochách. Pro své zklidňující účinky nachází nejvíce uplatnění v ložnicích a koupelnách. Jelikož nám modrá barva pomáhá se i lépe soustředit, hodí se i do pracoven a dětských pokojů. Ze všech barev, právě modrá barva nejméně podněcuje chuť k jídlu, a proto pro lidi, kteří chtějí zhubnout je vhodná i do jídelen či kuchyní.

Modrá je dobrá, už je to tak.

Komentujte jako host

  Odebírat  
Upozornit na