Oranžový podzim

Autor

Je podzim. V kalendáři i venku letošnímu létu definitivně odzvonilo. Ochladilo se, občas prší i silně fouká a po ránu se již ojediněle, ale přesto s velkou a neúnavnou průbojností a vytrvalostí tvoří první mlhy letošního podzimu. Naštěstí je tu sluníčko, které dokáže mlžné opary rozpustit a prosvítit podzimní svět, který se rád odívá do teplých, výrazných barev. Barvičky podzimu jsou jasné, nápadité a optimistické a často mezi nimi nalezneme oranžovou, která je nejteplejší z barveného spektra a svou zářivou, veselou krásou vyvolává optimismus, hravost i radost ze života.

Líbí se mi stromy jeřábů, které často vídám u cest a které jsou nyní přímo obsypány plody – hromadou malých oranžových kuliček, jeřabin. Chci si jich natrhat plnou náruč a vložit doma do vázy, aby mi prozářily stále se prodlužující podzimní večery. Svoji touhu ale neuskutečním. Z vlastní zkušenosti vím, že stačí jen pár dní a malé malvice jeřabinek se na povrchu svraští a zkrabatí a jejich zářivě radostná barva pomine. Nechávám je tedy na stromech a pozoruji jejich krásnou barvu. Stejně nádherné jsou i živé plody z hlohyně šarlatové, které v podzimních měsících nádherně svítí a upoutávají pozornost všech kolemjdoucích. A nesmím opomenout ani oranžové plody z rakytníku, které nejenom dobře vypadají, ale jsou i léčivé.

I mou zahrádku projasňuje výrazná oranžová. Místo v truhlících za oknem kytičkám opětovně sebraly malé, jasně oranžové papričky. Dozrávají na konci léta a lahodí chuťovým pohárkům i očím. Jako každoročně na zahrádce pěstuji i oranžovou mrkvičku, které se letos výborně daří. Hned vedle ní se pěstuje dýně. Koho by zarazilo slovní spojení „se pěstuje dýně,“ ihned vysvětlím. Loni jsem poprvé zkoušela vařit dýňovou polévku. Zakoupila jsem dýni Hokaido a podle receptu uvařila výbornou polévku. Nepoužitelné části dýně skončily na kompostu. Ze semínka, které jsem loni vyhodila, mi začala růst dýně. V první fázi růstu ji zachránil vzhled zaměnitelný s okurkou, až v druhé fázi jejího růstu jsem ji za pomoci sousedky identifikovala a nyní sklízím krásné oranžové dýňové plody.

Ani okrasná zahrádka se neobejde bez oranžových kytiček. Té mojí vévodí oranžové měsíčky a od sousedky se každoročně smějí na kolemjdoucí oranžové květy afrikánů.

Oranžová je veselá, hravá, dovádivě příjemná, srdečná barva, jež pomáhá zdolávat stavy únavy, špatné nálady či dokonce počínající depresivní stavy, dokáže nám povzbudit chuť k jídlu a dodává nám pozitivní energii, což můžeme nejvíce ocenit hlavně v krátkých a tmavých zimních dnech. Oranžová je barvou pomerančů, podle kterých dostala i své pojmenování. Oranžová je rovněž barvou žhavého, žhnoucího, řeřavého ohně a ohnivých paprsků.

V odívání je třeba oranžovou, z důvodu její vysoké nápaditosti, používat s rozmyslem. Největší využití je pro ni v oděvních detailech či doplňcích. Pro svou dobrou viditelnost se využívá pro zhotovování výstražného oblečení, jako jsou například reflexní vesty.

Oranžová podporuje chuť k jídlu, proto se hodí do jídelen, s výjimkou spací zóny je velmi vhodná dětských pokojů, do určité míry do obývacích pokojů či hal. Nedoporučuje se pro malé místnosti a ložnice.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *