Jaká jsou vaše rána? Vstáváte snadno, s radostí protřete oči a jdete vstříc sněhové vánici? Nebo už při vstávání cítíte celou tíhu zodpovědnosti za předchozí a nové úkoly? Naši předci důvěřovali přírodě, plynule se přizpůsobovali díky předávané lidové moudrosti ročním obdobím a všem cyklům lidského života. Podléháme různým rytmům, měsíčnímu, dennímu, hodinovému, aj. Umíme ještě naslouchat tomu hlasu, co se u někoho už jen slabě ozývá? Umíme jít a udělat cosi nelogického, protože nám „něco“ říká, takhle to má být? Jak souvisí intuice se zdravím? A jaké druhy rytmů se v našich životech vyskytují?
Tří základní biorytmy, vypadají jako kondiciogram – tři stoupající a klesací křivky s krizovými body. Jaké jsou? Tělesný biorytmus, mentální biorytmus a emocionální. Jsou to změny v našem organismu, kterým podléháme, někdo více, jiný méně. Cyklus začíná dnem narození (souvisí tedy s datem našich narozenin).
- Nejkratší z nich je fyzický, kdy po 23 dnech dochází k obnově fyzických sil.
- Emocionální rytmus probíhá 28 dnů, během kterých dochází ke změnám nálad, pocitům pohody/nepohody.
- Nejdelším je biorytmus mentální (33 dnů) a má vliv na intelektuální pohotovost, bystrost a rychlý úsudek.
Zkoumáte tyto pochody? Nebo je vám to jedno? Pokud máte odkaz na oblíbený výpočet, dejte, prosím, do komentáře pod článek. Já mám ráda např. tento.
Vnitřní orgány mají, podle Číňanů, vlastní pravidelné rytmy (tzv. orgánové hodiny).Každý orgán má dobu své maximální a minimální činnosti.
- Jelikož píšu článek v noci, začnu aktuální hodinou – 21-23, v této době bychom neměli jíst a kouřit, připravujeme se na spánek (doba hromadění energie). Po této době se už energie dostává do poklesu.
- Následuje doba žlučníku a jater (23-01). Pokud se častěji budíme, měli bychom prozkoumat, zda nepřijímáme více tuků, než je zdravé pro naše tělo. Heslem jsou teplo a teplé nápoje.
- 01-03 – doba, kdy alkohol a nikotin zatěžuje naše játra více, než v ostatních hodinách. Kdo někdy poznal astma v „plné kráse“, zná, kritickou dobu, kdy tvrdě usnete, aby vás kolem třetí hodiny probudila laryngitida a zvuk „štěkavého psa“.
- Hodina 03-05 patří plicím . Pokud jsme zdraví (k čemuž patří i pocit vyrovnanosti), spíme klidně.
- 05-07 – doba tlustého střeva. Ráno bychom měli začít pozvolna, nápojem (nikdy ne studeným) a dát tlustému střevu šanci se zbavit potravy z předchozího dne.
- 07-09 – doba žaludku, by se měla nést ve znamení klidu a pohody. Je nutné se vypravit ve vlastním tempu, dopřát si cokoliv podle potřeb těla (šálek čaje, kávy, vydatnou či minimalistickou snídani – podle chuti, nálady). Chuť pro pečenou husu a „panáka“, se sem nepočítá.
- 09-11 – doba, kdy slinivka břišní brání naši obranyschopnost, neměli bychom ji přetěžovat cukry.
- 11-13 – doba pro srdečné zasmání se a přiměřeně velkého oběda.
- 13-15 – tenké střevo vyrovnáná útlum organismu po nasycení potravou. Ideálně bychom se mohli odkulit do nory, odkud bychom mohli za 20 minut zase vybručet ven. Kromě několika velmi pokrokových firem, jde o sci-fi představu.
- 15-17 – doba močového měchýře a první vlna sportovního nadšení.
- 17-19 – ledviny a detoxikace – pozor na jejich přetěžování.
- 19-21 – oběhový systém, druhá vlna aktivity (raději duševní, odpočinkové), i u dětí. Uspěte je do sedmi, jinak počkejte až po této době. Přirozeně dojde k uklidnění organismu. Tohle zde je kompilace mého zájmu o reiki, harmonizaci čaker a ajurvédu…
Budíte se v noci bez příčiny? Zkuste projít seznam orgánů a zjistit tak podle doby, kdy se budíte, který je ten „zlobivý orgán“. Reflexní masáž chodidel je jednou z možných variant, jak přirozenou cestou uvolnit bloky.
Měsíc ovlivňuje tělesné tekutiny (tzv. slapové jevy), působí radost (zamilovaní a kočky) nebo chmury (náměsíční, citliví lidé). Vliv dvanácti znamení se střídá v pravidelném cyklu 28 dní, vliv znamení se mění po dvou až třech dnech – od Berana po Ryby.
Jednotlivé měsíční fáze nám nabízejí jiné varianty přístupy k našemu zdraví (od preventivních půstů, po doplňování minerálů). I člověk „nevěřící“, může vyzkoušet, že domácí práce, se v jednotlivých dnech daří jinak (praní, mytí, péče o květiny, výsadba). Kosmetické a léčebné zákroky mnozí lidé plánují podle lunárního kalendáře. Operace takto řídit jistě nejde, ale proč nedopřát květinkám extra zálivku, hnojivo nebo nějaký chytrý fígl proti broučkům, když je ta možnost? Kam dál? Sem.
Stříháte vlasy ve Lvu nebo prostě podle potřeby?
Nejprostší dělení (moderní) souvisí s ptactvem. Nepotřebujeme žádného ornitologa. Ranní ptáče vstává časně, kolem desáté večer už podepírá víčka sirkami. Sova je oprotimo polední pták (dříve nevstane, nejlépe se jí pracuje po půlnoci). Občas narazíme na smíšený typ – holub, který ale asi vznikl syntézou systému časného vstávání Franze Josefa (začátky výuky v brzkých hodinách) a širokými možnostmi zábavy moderního člověka. Někde mezitím se pohybují rodiče malých dětí, pracovníci ve směnném provozu a lidé s více než jednou prací… Moderní člověk tak často připomíná rychlostí i reakcemi pštrosa… Aby stíhal, musí kmitat, aby zvládl to napětí, musí se naučit „vypouštět a nevidět“. Ale možná jsme jen ovlivněni genetickým kódem předků…
V kolik hodin vstáváte vy? Kdy chodíte spát? Pracovali jste na směny, pokud ano, jak to ovlivnilo vaše návyky?
Život je v rovnováze, pokud umíme naslouchat svým potřebám a respektovat svůj rytmus. Proto už svoji nejlepší kamarádku NIKDY nebudu nutit ke společným návštěvám aerobiku. Synchronizace tajfunu a mořského vánku, prostě nefunguje. Příjemný den.