Vzhůru na ples

Autor

Plesová sezóna je v plném proudu. Obliba plesů se drží již od 19. století, kdy zaznamenaly velký rozmach. Výsadou smetánky byly plesy, obyčejný lid měl své bály. Asi nejznámější je vídeňský Ples v opeře, který se poprvé konal již v roce 1814 a je největší kulturní událostí společenské smetánky. I my máme svůj ples v opeře, ovšem ten pražský je poněkud mladší. V dnešní době pořádají plesy hlavně instituce a můžeme tak navštívit hasičský ples, myslivecký ples… Oblíbené jsou také maturitní plesy, na které i po letech rádi vzpomínáme.

Tance

Vedle společenského setkávání lidí je hlavním důvodem konání plesů samozřejmě tanec. A s jakými tanci se můžete na plesech setkat?

Valčík

Valčíkem bývá většina plesů zahájena. Jde o tanec, který se řadí mezi tzv. standardní a své kořeny má v rakouských Alpách. Nejznámějšími skladateli byli Johann Strauss ml. a st., jejichž valčíky patří dodnes mezi ty nejoblíbenější. Valčík je kolový tanec v ¾ taktu. Tempo je 60 taktů za minutu.

Waltz

Je také v ¾ taktu, ovšem jeho tempo je pomalejší než tempo valčíku, a sice 29 taktů za minutu. Řadí se také mezi standardní tance a jeho kolébkou je Anglie, kde vznikl z předchůdce valčíku, tzv. ländleru a amerického tance, který se jmenuje boston.

Slowfox

Je tanec v 4/4 taktu, přičemž důraz je kladen na 1. a 3. dobu. Jeho tempo je 28 – 30 taktů za minutu. Řadí se také mezi standardní tance a do světa se dostal z Anglie, kde se vyvinul jako pomalá verze foxtrotu.

Quickstep

Je naopak rychlá verze foxtrotu, která byla zkombinována s charlestonem a voilá quickstep byl na světě. Jeho vznik se datuje do roku 1924 a také se řadí mezi tance standardní. Tančí se ve 4/4 taktu a tempo má samozřejmě rychlejší než slowfox, a sice 50 – 52 taktů za minutu.

Tango

Původně byl řazen mezi latinskoamerické tance, dnes však již patří mezi standardní. Vznikl v Argentině a Uruguayi. Forma, se kterou se setkáváme na plesech je zevropanizovaná, původní tango, které se dodnes tančí je daleko odvážnější, vášnivější a má také trochu jiné držení. Tango je v 4/8 taktu a jeho tempo je 30 – 33 taktů za minutu.

Samba

Tančí se v 4/4 taktu a jeho tempo je okolo 50 taktů za minutu. Je velmi mnoho variací samby. Řadí se mezi latinskoamerické tance a ačkoliv jeho kolébkou je Kuba, nejvíc lidí má sambu spojenou s Brazílií a s obrázky polonahých vrtících se zadečků lepých karnevalových tanečnic.

Cha-cha

Další z latinskoamerických tanců, který má svůj původ na Kubě. Vyvinula se z mamba jako jeho pomalejší verze. Tančí se v 4/4 taktu a jeho tempo je 30 – 34 taktů za minutu.

Rumba

Je ještě pomalejší než cha-cha a je považována za velmi romantický tanec. Její domovinou je také Kuba a patří samozřejmě do skupiny latinskoamerických tanců. Známé jsou dvě hlavní verze – americká čtvercová rumba, jejíž rytmus je 27 – 33 taktů za minutu a mambo bolero, jehož tempo je 24 – 26 taktů za minutu. Oba styly se tančí samozřejmě v 4/4 taktu.

Paso doble

Tento tanec se také řadí mezi latinskoamerické a vznikl ve Španělsku. Je to vlastně takové taneční oslavné vyjádření koridy, kdy partner představuje toreadora a jeho partnerka pak symbolizuje tři důležité součásti býčích zápasů – toreadorovu přítelkyni, toreadorův šátek a samozřejmě býka. Tančí se v 2/4 taktu a jeho tempo je 60 – 62 taktů za minutu.

Jive

Poslední z latinskoamerických tanců je jive. Je to svižný, rychlý tanec, jehož kořeny jsou v černošské hudbě konce 19. století. Do podoby jivu hodně zasáhl rock´n´roll, jehož prvky jsou v jeho dnešní podobě velmi patrné. Tančí se v 4/4 taktu a jeho tempo je 40 – 44 taktů za minutu.

Salsa

Velmi oblíbeným tancem se poslední dobou stává salsa. Jde o směsici kubánských tanců a je velmi rytmická, peprná a svobodná. Hudba salsy je v 4/4 taktu, avšak tančí se jen tři doby, poslední takt je volný a dává prostor individuálním prvkům.

Polka

A protože jsme Češi, nemůžu samozřejmě opomenout náš národní tanec, kterým je polka. Původně se tento tanec jmenoval maděra a jako první ho tančila jistá Anežka Chadimová, děvečka, která sloužila v Kostelci nad Labem. Tančí se v 2/4 taktu a její tempo je 44 – 63 taktů za minutu.

Samozřejmě, že tanců je nepřeberné množství, ale uvádím ty nejfrekventovanější.

Oblečení

Ples je výjimečnou společenskou akcí a jako takový vyžaduje nejen předepsané společenské chování, ale také oblečení.

Muži by dle etikety měli mít tmavý oblek, velmi vhodný je pak smoking a obuv o tón až dva tmavší než je barva obleku. Samozřejmostí jsou tmavé ponožky. Nutná je také kravata či motýlek.

Ženy by na ples měly mít vždy dlouhé šaty, popřípadě dlouhou sukni doplněnou vhodnou halenkou či živůtkem. U šatů s odhalenými rameny jsou nezbytným doplňkem dlouhé rukavice. Boty i ostatní doplňky by měly být sladěny se šaty. Nejideálnějším typem kabelky je tzv. psaníčko.

Máte rádi plesy? Chystáte se na nějaký? Jaký tanec je váš nejoblíbenější?

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *