Citrusové osvěžení domácnosti

Autor

Citrusy má doma téměř každý po celý rok. Zatímco v létě skvěle osvěží v limonádách, džusech i dalších studených nápojích, jakmile přijdou studené dny, dodají nám vitamíny coby prevenci před nejrůznějšími nachlazeními a chřipkami. Víte ale, že jsou také skvělými pomocníky při úklidu nebo péči o naše tělo? Přináším Vám proto pár tipů, jak je také můžete využít.

Při úklidu

Pokud uklízíte kuchyň nebo vytíráte podlahu, kromě běžného přípravku, který používáte, přidejte do vody trochu citronové šťávy. Nejen, že zbaví plochy všech zápachů, ale navíc je i přírodním bojovníkem proti mravencům.

Chromové části například v koupelně vyčistíte vnitřní stranou citronové kůry. Pro odstranění zašlejších míst použijte pastu vytvořenou ze soli a citronové šťávy. Tato pasta vám pomůže také odstranit menší vrstvy rzi z kovových povrchů.

Máte mosazné baterie nebo nádobí, ale jsou už poněkud zašlé? Ukrojte si silnější plátek citronu a posypte ho jedlou sodou. Citronem pak mosaz vyčistěte a nakonec otřete vlhkým hadříkem.

Ani měděné nádobí nepřijde zkrátka. Z citronové šťávy a prášku do pečiva si udělejte pastu, kterou naneste na houbičku a nádobí tím vyleštěte. Pak už stačí jen umýt horkou vodou.

Máte stopy po rzi na mramorové kuchyňské desce nebo dlažbě? Pokapejte skvrny citronovou šťávou a nechte cca 30 minut působit. Pak už stačí jen setřít vlhkým hadříkem.

Na kuchyňském prkýnku krájíme spoustu věcí a pouhým umytím se ne vždy zbavíme všech bakterií. Proto je dobré čas od času prkýnko posypat tenkou vrstvou soli a cca po půl hodině ji setřít pomocí půlky citronu. Nakonec už jen utřeme vlhkým hadříkem.

Pokud nechcete používat chemii ani na sklo, i tady je citron vhodným pomocníkem. Stačí nanést citronovou šťávu na houbičku, kterou umyjete skleněnou plochu. Pak už stačí jen přeleštit novinami nebo papírovými ubrousky.

Na prádlo

Potřebujete vybělit prádlo? Přilijte citronovou šťávu do pračky. Pokud je prádlo více zašlé, namočte ho přes noc do vody s citronovou šťávou.

Pokud vás trápí doma moli, sáhněte po pomeranči. Pomerančovou kůru si usušte, pak ji můžete nacpat třeba do staré punčochy a zavěsit do šatníku nebo skříně. Vůni pomeranče nemají moli rádi.

Proti zápachu

Jestli vám vadí zápach, který vám zůstane na rukách po krájení cibule nebo ryb, umyjte si předtím ruce citronovou šťávou. Zápach ze zpracovávaných potravin se vám pak nezažere tolik do rukou a půjde lépe smýt.

Někdy se stane, že nádobí po umytí v myčce má divný odér. Jako prevenci přidávejte k běžnému čistícímu přípravku citronovou šťávu.

Citrusy prostě krásně a svěže voní, a protože fungují i jako pohlcovače pachů, jejich vůni využijete na spoustě míst. Nakrájejte různé citrusy (citrony, pomeranče, limetky, grepy) na cca půlcentimetrové plátky a dejte je na skleněnou misku. Tu pak můžete postavit všude tam, kde potřebujete osvěžit vzduch – v ledničce, v koupelně, na WC, vedle kočičího záchodu…

Plátek citrusu můžete dát i do umyvadla, dřezu nebo vany přes odtok. Zabráníte tím pronikání možného zápachu z odtoku do místnosti. Navíc každé puštění vody z citrusu uvolní další vůni.

Blíží se zima, která přeje více kořeněným vůním. Příjemnou zimní vůni si tak můžete vyrobit tak, že do pomeranče zapícháte hřebíček. Uvolňování vonných silic z pomeranče a hřebíčku vám vytvoří příjemnou atmosféru.

Pro krásu 

Máte lupy a běžné šampony nepomáhají? Dopřejte svým vlasům po každém umytí citronovou masáž. Cca minutu si masírujte pokožku hlavy citronovou šťávou, nechte ještě asi 2 minuty působit a nakonec spláchněte vlažnou vodou.

Pokud na zahradě nebo v dílně děláte práci, při které si více ušpiníte ruce, i tady pomůže citron. Do teplé vody přidejte citronovou šťávu a ruce do lázně na pár minut ponořte. Nečistoty z rukou pak už snadněji očistíte.

Došel vám peeling a vy máte pleť samou šupinku odumřelé kůže, kterou potřebujete odstranit? Smíchejte citronovou šťávu s cukrem a takto vzniklou pastou si obličej vyčistěte.

A na co používáte citrusy Vy?

2 comments

  1. Hezký článek s praktickými radami. Ještě bych doplnila maličkost. Citrusové plody nakrájené na kolečka a usušené mohoui být doplňkem adventních věnců a přírodních zimních dekorací.

  2. Na šatního mola se mi osvědčil pomeranč do kterého jsem zapíchala hřebíček. Pomeranč je dobré nechat pár dnů při pokojové teplotě, aby ztratil na šťavnatosti a hřebíčky je důležité dávat těsně vedle sebe, tak aby mezi nimi nezůstávaly žádné mezery. Čím hustěji, tím lépe. Pokud se povede, pomeranč vydrží dlouhou dobu a nezkazí se. Výsledek spolehlivě odpudí mola šatního, krásně provoní skříň, navíc hezky vypadá. Pravda, cena hřebíčku je v poslední době vyšší, ale nakoupím si vždycky velké balení v akci a mám vystaráno na dvě sezóny.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *