Módní abeceda: E

Autor

V dnešním díle se blíže podíváme například na etikety na oblečení, zjistíme, co je to vlastně elegantní a podíváme se také, co se skrývá za styly označenými jako emo nebo etno.

Elastan

Elastan coby polyuretanové vlákno byl vynalezen už během 2. světové války, ale teprve v roce 1959 ho zdokonalil americký textilní chemik Joseph Shivers, který pracoval pro firmu DuPont a elastan se v roce 1962 začal vyrábět ve velkém pod obchodním názvem Lycra. Obliba elastanu vydržela díky jeho vlastnostem jako je vysoká pružnost a odolnost až do dnešních dní. Při výrobě textilií je elastan vždy kombinován s jinými typy vláken a hojně se užívá především k výrobě spodního prádla, plavek, ponožek, punčoch a sportovního oblečení.

Elegance

Zjednodušeně řečeno je elegance zjednodušení. V módě znamená elegantní vzhled takový, který je jednoduchý, čistý a využívá minimum zdobení a barev tak, aby dával vyniknout tomu, co je podstatné. Elegance se přitom nevztahuje jen k módě a designu, ale také třeba k vědě nebo zcela běžným životním situacím. Pokud o něčem řeknete, že jste to vyřešili elegantně, znamená to, že to bylo řešení jednoduché, čisté, avšak efektivní.

Emo

Emo coby hudební styl se vyvinul již v 80. letech 20. století jakožto odnož rocku. Kladl větší důraz na emocionální projev jak hudbou, tak i texty, které mají často zpovědní charakter. Jejími průkopníky byly skupiny jako Rites of Spring nebo Embrace. Mezi nejvýraznější zástupce tohoto stylu patří dnes skupiny My Chemical Romance, Tokio Hotel nebo Simple Plan.

Základem emo módy jsou úzké džíny, trička s obrázky kapel, svetry do véčka, bílé košile s kravatou a boty Converse. Hlavním znakem je pak typický účes s patkou, která je rovná a zakrývá téměř polovinu obličeje. Ať už v oblečení nebo účesu černá barva není podmínkou, i když převládá. Jako doplňky často používají brýle se silnými obrubami, náramky a nechybí ani černé nehty a černé oční linky.

Etiketa (štítek)

Na každém kusu oblečení musí být etiketa, jejíž obsah i forma se řídí zákonem. Každá etiketa musí obsahovat výrobce, zemi, ve které bylo oblečení vyrobeno, materiál a jeho procentuelní obsah v oblečení, velikost a v neposlední řadě také přesné pokyny k údržbě.

Etiketa v odívání – viz. pojem Dress code v díle D

Etno

Slovo ethnos pochází z řečtiny a znamená kmen, rod či pospolitost. Už z této definice je jasné, že vše, co je etnické vychází z určitých skupin lidí, které spojují tradice, kultura, jazyk nebo historie. U většiny lidí v našich zeměpisných šířkách vyvolá pojem etno móda (či ethno móda) představu něčeho exotického, například indická batika, africké vzory nebo japonské kimono. Etno se však inspiruje u jakékoliv etnické skupiny, nemusí vždy jít o krajiny na míle vzdálené, ale nápady ke stylu tohoto odívání můžete čerpat třeba i u našich typických lidových krojů.

Etue

Etue je ozdobné pouzdro z různých materiálů. V módě jsou to pak etue nejčastěji z kůže či textilií. Pánové je používají především na doklady coby příruční tašku, dámy pak většinou na kosmetiku, dřevěné pak na šperky.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *