Módní abeceda: G

Autor

Pod písmenkem G se podíváme blíže na gabardén a garderobu. Přiblížíme si také, co je glamour a prozkoumáme, co znamená gothik nebo grunge styl.

Gabardén

Jedná se o pevnou a odolnou látku nejčastěji z vlny, ale výjimkou není ani bavlna nebo polyester. Je tkaná keprovou vazbou a má vždy dvě osnovní a jednu útkovou nit. Používá se nejen na obleky, ale třeba i na kabáty, pracovní oděvy nebo uniformy.

Gabardén si nechal v roce 1988 patentovat Thomas Burberry, zakladatel módního domu Burberry v anglickém Hampshiru. Ten vlnu před tkaním ošetřoval lanolinem, což zajistilo látce voděodolnost. Není proto divu, že jeho oblečení z gabardénu nosili i horolezci nebo polárníci. I slavný Roald Amundsen měl při dobytí jižního pólu v roce 1911 na sobě oblečení od Burberryho.

Má se za to, že slovo gabardén je odvozeno od slova qabā, což bylo označení pro perský jezdecký kabát a též obřadní roucho.

Garderoba

Garderoba vychází z francouzských slov garde – stráž a robe – šaty. Původně označovalo přímo místo, ať už pokoj nebo skříň, kde se ukládaly nejen šaty, ale i šperky, nádobí a další cenné věci. Dnes slovem garderoba označujeme veškeré naše oblečení, které vlastníme, i když je máme rozmístěné v mnoha skříních a komodách.

Glamour

Opět vychází z francouzštiny, kde slovo glamour znamená okázalý nebo též honosný. Jde o styl, který má rád luxus, ale také eleganci. Z toho vyplývá, že není vše glamour, co se třpytí, musí se k tomu přidat i vkus a špetka důvtipu. Pojmem glamour se označuje nejen oblečení, ale i auta, budovy nebo předměty denní potřeby, které působí okouzlujícím dojmem a proměňují realitu v cosi pohádkového. Vrcholem glamour je považováno Art Deco.

Pokud hledáte dobu, kdy bylo glamour opravdu v kurzu, pak je to zlatá éra kinematografie ve 30. a 40. letech, kdy bylo potřeba tíživé realitě dát jakési kouzelné pozlátko, které by alespoň na okamžik dovolilo zapomenout na skutečný svět. Hvězdy od Grety Garbo, přes Grace Kelly až například po naší Adinu Mandlovou byly opravdým ztělesněním toho, co je glamour.

Gothik

Z názvu by se mohlo usuzovat, že jde o styl inspirovaný především gotikou, ovšem z něho má jen vypůjčenou trochu ponurosti a mystiky. Spíše je to styl, který v sobě kombinuje eleganci viktoriánské éry a zároveň jistou punkovou rebélii. Gotický styl si vyvinul spoustu podkategorií, které se například více inspirují punkem, industrialitou, budoucností a dalšími typy a odnožemi, takže si v něm každý může najít přesně to, co se mu líbí.

Typická je bledá pleť a barvy jako černá, červená a fialová. Materiálem pak jemné krajky a síťovina v kombinaci se saténem, ale třeba i kůží. Pokud potkáte nějakého gothika máte pocit, že vystoupil z viktoriánského obrazu zasunutého někde v koutě zaprášené půdy.

Grunge

Tento styl styl se vyvinul už v 80. letech 20. století, ale největší oblibu měl v letech 90. Přispěli k tomu především grunge kapely jako Nirvana, Soundgarden, Alice in Chains nebo Pearl Jam. Tak jako se v této hudbě využíval syrový zvuk i texty bez ozdob a kudrlinek, stejné to je i s módou. Tento styl by se dal definovat větou „Právě jsem skládal ve sklepě brambory, ale odskočil jsem si zahrát koncert před vyprodaným klubem.“

Typické pro něho jsou roztrhané džíny, kostkované košile, pracovní nebo vojenské boty, vytahané svetry a trička s krátkým rukávem oblečená přes trika s dlouhým rukávem. Celý styl působí dojmem, že je vám to tak nějak jedno, jak jste se oblékli. Tenhle styl je mojí srdcovou záležitostí, protože jsem v něm prožila celou pubertu.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *