Módní abeceda: L

Autor

V tomto díle se podíváme hned na dva druhy bot, a sice lakýrky a lodičky. Prozkoumáme také materiály jako je len nebo loden. A nezapomeneme ani na lodičkový výstřih a oblíbené legíny.

Lakovaná kůže

První patenty na lakování kůže se objevily již na konci 18. století v Anglii. S komerční výrobou však přišel na začátku 19. století americký vynálezce Seth Boyden, který k lakování kůže používal laky se lněným olejem. V dnešní době se již používají synteticky vyrobené laky. Lakovaná kůže je odolnější především proti vlhkosti. Takto upravená kůže se hojně používala na vojenské holínky a postupně se díky svému vzhledu staly lakýrky také součástí společenského oděvu. Dodnes například ke fraku neexistuje dle dress codu jiná obuv než právě vyleštěné lakýrky. Lakovaná kůže se samozřejmě používá i na jiné kusy doplňků a oblečení od kabelek až po bundy.

Legíny

Jsou to tenké elastické kalhoty, které těsně obepínají nohy. Jejich nástup začal již v roce 1959, kdy firma DuPont začala vyrábět elastanová vlákna, sloužily však původně jako spodní část oblečení nebo na sport. Opravdový úspěch zaznamenaly v roce 1978, kdy je proslavila Olivia Newton-John ve filmu Pomáda. Jejich obliba rostla až do 80. let minulého století, kdy se staly součástí běžného ošacení a oblíbené byly hlavně lesklé a ve všech možných barvách. Popularitu jim dodávaly i popové ikony té doby jako například Madonna, Samantha Fox nebo C.C Catch. Legíny jsou oblíbené dodnes, ale dnes spíš než lesk osmdesátých let vítězí vzory, a to od pruhů až po květiny.

Len

Lněné tkaniny patří vůbec k nejstarším textilním tkaninám. Barvená lněná vlákna se nacházejí již v pravěké jeskyni v Gruzii, kde stáří lněných vláken zasazují vědci do doby před 36 000 lety. Zvlášť oblíbené byly lněné tkaniny ve starověkém Egyptě, kdy byla lněná plátna používána pro mumifikaci a pro pohřební roušky jakožto symbol světla, čistoty i bohatství. Lněná vlákna se časem díky praní změkčují a jsou díky tomu také náchylnější ke zlomení, to je také důvod, proč se lněné oblečení snadno pomačká. Jeho výhody jsou ale v tom, že je dobře propustné, takže se skvěle hodí do letních a teplých dnů. Navíc je měkké a příjemné na omak a dobře se nosí.

Loden

Vlněná tkanina loden vznikla v rakouském alpském regionu Tyrolsko, kde oblečení z něho nosili rolníci. Tkanina je zpracovávána valchováním za tepla a s použitím mýdlové vody tak, že se tkanina z horských ovcí smršťuje o více než 60%. Tento postup zajišťuje to, že nositele oblečení z lodenu chrání před vlhkem a mrazem, což je zvlášť v horských zimách důležité. Dodnes jsou saka a kabáty z lodenu součástí tyrolských krojů, ale materiál si našel cestu i do běžné konfekce.

Lodičkový výstřih

Tento výstřih je jen mělce vykrojený a svým tvarem připomíná loďku. Někdy může být více protažený do stran, takže odhaluje i ramena a především klíční kosti. Tento typ výstřihu tak působí nejen velmi elegantně, ale také rafinovaně sexy. Za módní oblibou tohoto výstřihu stála ve 30. letech 20. století slavná Coco Chanel, která začala propagovat námořnická trika s tímto výstřihem, později výstřih přenesla i na své šaty. Další boom zažil lodičkový výstřih díky Audrey Hepburnové v 50. letech minulého století, která si tento výstřih velmi oblíbila. Nyní se lodička opět vrací a znovu kvůli slavné ženě, a sice vévodkyni ze Sussexu Meghan, která se na veřejnosti objevuje velmi často v šatech právě s tímto výstřihem.

Lodičky

Původně byly boty na podpatku určeny mužům. Jejich původ sahá až do 15. století, kdy je nosili vojáci v Persii, aby jim lépe držela noha v třmenu při jízdě na koni. Právě Peršané přinesli o téměř 200 let později módu bot s podpatky do Evropy, kde se velmi brzy uchytila u šlechtických dvorů. Muži je nosili z důvodu, že vypadali vyšší a impozantnější a dokazovali si tak své postavení ve společnosti. Až teprve po francouzské revoluci na konci 18. století se boty na podpatku dostávají do ženských botníků, kde nakonec zakotvily a zůstaly až do dnešních dnů. Jak moc oblíbené to byly boty dokládá i to, že si je bratři Grimmové zvolili jako důležitý artefakt ve své pohádce o Popelce. Pokud vás zajímá, kde se pak vzali jehlové podpatky, klikněte SEM

Lycra (viz. Elastan ZDE)

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *