V matičce Praze jste už jistě byli. Možná jste se tu i narodili. Nebo zde pracujete, jezdíte za rodinou či přáteli. Nebo na výlety a za poznáváním města. Ale i přesto si troufnu říct, že tak, jak Vám Prahu nabídne průvodce od Pragulic, jste ji ještě neviděli. Chcete-li poznat naše hlavní město velice originálním způsobem, zkuste ji projít prostřednictvím projektu s heslem Poznej Prahu jinak, kdy Vám průvodcem bude člověk bez střechy nad hlavou. Vyzpovídala jsem Ondřeje Klügla, jednoho ze dvou zakladatelů tohoto projektu, který před pár týdny obdržel ocenění Společensky prospěšný podnikatel roku.
Kde se vzal tento ojedinělý nápad a jak dlouho to trvalo k rozběhnutí první prohlídky?
Nápad jsme dostali v podstatě náhodou po cestě domů ze zahajovacího večera soutěže Social Impact Award. Náhoda, která vzešla z diskuze. Bylo to v březnu 2012, v srpnu téhož roku jsme měli první platící zákazníky.
Jak jste získali pro svůj projekt průvodce – bezdomovce?
Uspořádali jsme hromadný nábor, nabrali jsme tedy určitou skupinu, přičemž z této s námi stále pracují Honza H, Honza B, Petr, Karim. Jedná se tedy již o několik let společné práce. Průvodce jsme nabírali prozatím pouze dvakrát a vždy jsme se rozhodli pro skupinový nábor. Oslovili jsme organizace pracující s lidmi bez domova (Divadno, Naděje o.s., Armáda spásy, apod.), tyto nám pomohly s určitým před-výběrem, respektive doporučením a zprostředkováním kontaktu s lidmi bez domova. Následně jsme představili ve skupinách náš záměr a s vybranými zájemci jsme započali školení, které trvalo několik týdnů.
Podle čeho jste ve výsledku vybírali?
Podle zájmu, osobního příběhu, osobních kompetencí pro výkon této práce, schopnosti dodržovat pravidla námi vyžadovaná, schopnosti prezentovat a mluvit, hovořit před lidmi o svém osudu.
Jak často se stane, že se Vašim průvodcům podaří najít nový život: získat nabídku na práci, bydlení..?
Chytnout se a najít rychle práci, která by pomohla stabilizovat situaci, to je ideální model. Bohužel to tak v praxi není, jelikož se lidé bez domova potýkají s mnohými problémy, ne jen nemožnost sehnat práci (dluhy, bydlení apod.) Cílem je samozřejmě dostat se zpět do společnosti, ze zkušenosti ale už víme, že se jedná o běh na dlouhou trať. Naši průvodci s námi jsou již docela dlouho, takže i pokud jsou relativně stabilní, je pro ně práce v Pragulic důležitá z důvodu osvěty, vypovídání se.
Jaký je nejčastější důvod u Vašich průvodců, že jsou bez střechy nad hlavou?
Těch důvodů je více. Jedná se o problémy v rodině, ztráta práce, dluhy, gamblerství, drogy, alkohol. Případně kombinace těchto spouštěčů.
Jací lidé či skupiny se nejčastěji hlásí naopak coby zájemci o tento typ procházky?
Typický profil je žena 25 – 35 let, VŠ vzdělání. Je to ale dost široké. Máme lidi z Prahy i z jiných částí republiky. Zhruba 30 – 40% pak tvoří cizinci z celého světa. Hodně lidí přijíždí z Německa, ale taky USA, UK, máme zájemce z celého světa a to opravdu doslovně. Hodně se hlásí školy – ZŠ, SŠ, VŠ. Měli jsme i důchodce, jeptišky, dobrovolníky, organizace i firmy, pravdu široké spektrum zákazníků.
Kolik lidí se nyní projektu věnuje?
Náš „management“ tvoří dva lidé, osm aktivních průvodců, psycholožka, účetní – externí, desítky dobrovolníků, kteří pomáhají s překladem, IT dobrovolník na web a věci s ním spojené, to je asi základ. Projekt řídíme a vedeme ve dvou lidech. V době založení projektu jsme byli studenty (kolegyně o studentský status přišla teprve nedávno). Takže jsme se primárně věnovali studiu, ale také dalším oblastem – práce v korporaci, ve veřejné sféře a jiné. Studia jsme z důvodu práce na projektu museli prodloužit, respektive, pracovali jsme na diplomové práci (kolegyně stále pracuje) a přitom se věnovali Pragulic. Neměli jsme zkušenost se sociální oblastí, nepovažujeme se typy určitých sociálních pracovníků apod. Tři roky jsme studovali na Ostravské Univerzitě, pak jsme se přesunuli na UK v Praze.
Jak sháníte dobrovolníky?
Nejčastěji skrze dobrovolnické portály, inzeráty, tedy primárně přes web. Dnes se nám hlásí také sami, případně jde o doporučení nebo známost. Ze začátku jsme dobrovolníky hledali, dnes se jich dost ozve samo. Jsme dále ve spojení s různými organizacemi – Naděje o.s., Jako doma apod. Jedná se o oblast organizací, jež se věnují lidem bez domova. Nejde o nic hlubšího, ale víme o sobě, když je něco potřeba. Máme mnohé konzultace, spolupráce i s komerčními subjekty, tedy firmami. Partnerství máme také s několika cestovními agenturami, hotely, mnoho toho však není a nejde o zásadní propojení či spolupráci na každodenní bázi.
Děkuji za rozhovor a přeji, ať se Vám, projektu i průvodcům daří!
Autor fotografie – průvodce Honza B.: Michal Cetkovský
Fotografie zakladatelů projektu: http://socialimpactaward.cz
Více informací:
http://pragulic.cz
www.facebook.com/pragulic
www.twitter.com/pragulic