Brambory nad zlato

Autor

Asi bez málokteré plodiny bych si dokázala představit vaření tak jako bez brambor. V naší kuchyni mají tyto šišaté hlízy velmi výsostné a nezastupitelné místo. Milujeme brambory na všechny možné i nemožné způsoby a docela by mě zajímalo, kolik kilo jich naše rodina asi tak spotřebuje za rok. Pokud jste také milovníky brambor, pojďte jim spolu se mnou nahlédnout pod slupku.

Historie brambor

Kolébkou brambor jsou jihoamerické Andy, kde je pěstovali původní obyvatelé And už v době 8000 let před naším letopočtem. Vzhledem k tomu, že se jedná o odolnou horskou rostlinu, které se daří i v drsných podmínkách až do nadmořské výšky 4000 metrů nad mořem, založili si na pěstování této plodiny slušnou živnost i následní obyvatelé And – Inkové. Ti, tuto plodinu také jako první dokázali využít k výrobě vůbec prvního bramborového polotovaru, tzv. chuños, což byly brambory sušené na větru a mrazu tak dlouho, až z nich byla odstraněna veškerá voda. Chuños pak vydržely několik let. Inkové tak tento polotovar měnili za plodiny, kterým se v horách nedařilo jako jsou kukuřice nebo maniok.

Do Evropy byly brambory dopraveny mořeplavci, ovšem která konkrétně výprava tuto plodinu přivezla, o tom existují spory. V Anglii se kloní k tomu, že je dovezl Francis Drake, v Irsku zase, že to byl Walter Raleigh. Jako nejpravděpodobnější se však jeví teorie, že je přivezl španělský conquistador Francisco Pizarro, který v letech 1531 – 1533 dobyl říši Inků. Každopádně v Evropě zprvu nikdo moc nevěděl, co si s touto rostlinou počít a pěstovala se zprvu jako zahradní rostlina pro okrasu. Teprve až v první polovině 18. století se brambory začínají pěstovat jako polní plodina a to hlavně v Anglii a Irsku.

O tom, kde se poprvé brambory objevily v Čechách se toho moc neví. První zmínka o jejich podávání ve formě pokrmu je z roku 1632, kdy se objevily na stole majitele jindřichohradeckého panství Viléma Slavaty z Chlumu a Košumberka. Masověji se však brambory v Čechách začínají pěstovat až v průběhu 18. století.

Brambory a zdraví

Brambory jsou velmi zdravé. Pokud se nebavíme o bramborových lupíncích, hranolkách či jiných pochoutkách připravovaných na velkém množství tuku, tak klasická brambora, připravená např. v páře obsahuje ve 150g pouhých 105 kalorií. Navíc obsahují velké množství sacharidů. Z dalších, tělu prospěšných látek, obsahují navíc také vlákninu, rostlinné bílkoviny, vitamíny C a B, draslík, fosfor, hořčík, fluor a mnoho dalších.

Brambory jsou velmi prospěšné pro srdce cévní systém a snižují krevní tlak i hladinu cholesterolu v krvi, jsou důležité pro odvodňování a správnou činnost ledvin, napomáhají při hormonálních procesech. U dětí zajišťují příznivý vývoj kostí, svalů a ovlivňují i imunitu a mentální vývoj.

Brambory v kuchyni

V dnešní době se na světě pěstuje na 5000 odrůd brambor. Existuje několik rozdělení typů brambor dle různých kritérií.

Rozdělení dle sklizně:

  • Brambory nové – sklízí se v době od 1.1. do 15.5. Do ČR se dovážejí především z Izraele, Maroka a Egypta.
  • Brambory rané – sklízí se v době od května do června
  • Brambory konzumní – sklízí se od 1.7.

Rozdělení podle varného typu:

  • A, AB (BA) – velmi slabě moučnaté, nerozvařující se, s pevnou konzistencí. Hodí se především do salátů a jako příloha (např. odrůdy Baccara, Filea, Marabel, Karin, Ditta…)
  • B, BC – slabě až středně moučnaté, málo se rozvařující, se středně pevnou až kyprou konzistencí. Hodí se jako příloha a také pro přípravu bramborových těst (např. odrůdy Red Anna, Adéla, Solara, Marena, Laura…)
  • C (CB) – silně moučnaté, rozvařující se, s kyprou konzistencí. Hodí se k přípravě pyré, kaší a jemných bramborových těst (např. odrůdy Satina, Keřkovské rohlíčky, Santana…)

Brambory se dají připravovat na mnoho způsobů, ať už klasickým vařením, v páře, ve fritéze, v troubě nebo na pánvi. Existuje také nepřeberné množství pokrmů od předkrmů a polévek přes hlavní jídla, přílohy až k moučníkům.

Čeho se vyvarovat

  • Nikdy nekupujte brambory, které jsou zabaleny v neprodyšných plastových obalech, ve kterých se potí a mají tak sklony k plísním a klíčení.
  • Naklíčené brambory ztrácejí své živiny a jsou proto ke konzumaci již nevhodné.
  • Zelené brambory jsou pak přímo zdraví škodlivé, neboť jsou toxické.
  • U brambor, které prošly mrazem se škrob mění na cukr, proto jsou tyto brambory nasládlé a ke konzumaci se už nehodí.

Máte rádi brambory? Na jaký způsob si je vychutnáte nejlépe? Máte nějaký oblíbený bramborový recept?

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *