Malá šéfkuchařka: Bazalka v hlavní i vedlejší roli

Autor

Bazalka tak nádherně a specificky voní! A ještě ta radost, když si pěstujete vlastní. Netřeba čekat na teplo a netřeba mít zahrádku ani balkón. Bazalka je úplně spokojená jen tak doma za oknem, a to celoročně. Děti mohou „ukusovat“ dle chuti.

Pozor na slimejše
Tahle bylinka patří k nejoblíbenějším v české kuchyni. Možná i proto, že nemáme moře a bazalka nám přináší nádech středozemní kuchyně. Právě teď, tedy po zmrzlých mužích, kdo má možnost, může bazalku přesadit na záhon. Tam je potřeba ji ochránit proti slimákům, i těm totiž dost chutná.

Znamení oddanosti a lásky z Indie
Bazalka je původem z Indie a dalších tropických regionů Asie, kde byla pěstována více než 5000 let. Do Evropy se dostala v 16. století. Hindské kultury považují bazalku za posvátnou bylinku. V některých kulturách je tato rostlina zase znamením lásky a oddanosti mezi mladými páry.

Kam s ní a co z ní? 
Bazalka se nevaří. Přidáváme ji do hotových pokrmů. Například do polévek, salátů nebo marinád. Výborná je v kombinaci s rajčaty a mozzarellou. Přidává se na pizzu, do těstovin, k mletému masu či do zeleninových jídel. Bazalka obsahuje vitamin C a spoustu minerálních látek. Zklidňuje nervovou soustavu, zlepšuje trávení a zvyšuje chuť k jídlu.

U nás doma
Jak vidíte na fotkách, malá šéfkuchařka s ní nakládá různě: jen tak v klasické kombinaci na chleba s máslem a mozzarellou, rajčátkem. Nebo do oblíbené rajské polévky, které se u nás doma na věčné prosby připravuje obří hrnec a také se doplňuje mozzarellou. Nebo ještě jako zelené doladění a dochucení ke slaně štrůdlové svačince, s pařeným sýrem, který v sobě má také bazalku.

CO VY A BAZALKA? MÁTE JI RÁDI – JAK, S ČÍM? PĚSTUJETE – KDE?

3 comments

  1. Bazalku milujeme. Rajčata, sýr, bazalka..Bazalka na chleba s máslem, bazalka na hemenex..bazalka…No, všude!
    Jen se mi nedaří ji udržet při životě na delší dobu. Jen jednu jsem měla rok!!! Celý rok!!! Jinak ji buď ožereme, nebo nějak zaschne. Škoda

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *