Nejlepší bramborový salát

Autor

Pokud něco dokáže rozpoutat bouřlivé předvánoční debaty, pak je to bezesporu to, kdo dělá nejlepší bramborový salát. Každý je na ten svůj náležitě hrdý, ať už proto, že si recept v rodině mezigeneračně předávají již roky anebo proto, že je naopak výsledkem sáhodlouhých vlastních experimentů, ze kterých vyšel přesnou alchymií a  vyvážením ingrediencí.

Já musím přiznat, že bramborový salát nedělám. Když jsem byla malá, nepustil nás k němu nejprve děda a poté táta. Dnes je zase doménou mého manžela, a když ho kouzlí, tak do kuchyně nikdo nesmí. Já si tedy nestěžuji a naopak si to užívám.

Vlastně jediná žena u nás, která salát dělala, byla babička z matčiny strany. Dělávala hned dva. Jeden pro všechny s majonézou a druhý bez majonézy pro nemocného dědu. Vzhledem k tomu, že já majonézu nemusím, vždy jsem dobrovolně držela basu s dědou a jedla ten jeho. Hrozně mi chutnal, bohužel jsem si neřekla o recept. Babička tam místo majonézy přidávala něco, co tomu salátu dávalo zcela novou a specifickou chuť.  Teď už to nezjistím, takže nepohrdnu jakýmkoliv.

A jak děláte bramborový salát vy?

10
Komentujte jako host

10 Počet komentářů
0 Odpovědi na vlákno
2 Sledující
 
Komentář s nejvíce reakcemi
Nejžhavější komentáře
10 Autoři komentářů
  Odebírat  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
janny1

Tak my jsme teď 2 roky vylepšovali salát tuňákem a byl víc nasladko. Letos jsme zůstali u klasiky, přidali jsme jen jemný salám, nakrájený na drobné kostičky a já si tam přidala vařenou mrkev, protože tu miluji. Úplně by mi stačil jen takový odlehčený – brambory, hodně mrkve, vajíčko a trochu majonézy, ale ostatní tvrdí, že by to bylo ošizené 😀

Jezisek

U nás vítězí klasický salát s osmaženou cibulkou, letos jsme ho jen trošičku odlehčili majonézou yofresh.

lydie

Každé vánoce jsem zůstávala u klasiky. O těchto vánocích jsem dala na radu kolegyně a zkusila připravit salát z topinambur. Prý jsou skvělé pro diabetiky a neobsahují škrob. Jako cukrovkářka jsem tuhle radu ocenila a vyzkoušela. Už v létě jsem je zapékala s bylinkami, ale když jsou ty vánoce, měl by být salát. A taky byl. Připravovala jsem ho stejně jako klasický, jen jsem vypustila syrovou cibuli a sterilovanou kapii. Cibuli jsem povařila ve vodě, je tak pro mně mnohem stravitelnější. Topinambury jsem krátce povařila, oloupala a nakrájela nadrobno. Přidala jsem uvařená vejce, vařenou mrkev, trochu sterilované okurky a povařenou… Číst vice »

cudlik

Bramborový salát, to je věčně vděčné téma neb co rodina, to jiné suroviny. A tak jsem již ochutnala v salátu kukuřici, fazole i bambusové výhonky. Ale já už si neodpustím do něj přidat na radu naší babičky pokaždé na jemno nastrouhané jablíčko. Žádné ale moučné, pěkně kyselkavě šťavnaté. Takový salát je podle naší rodiny ten nej, nej. Ale je pravda, že se jí také očima a tak si o vánocích vždy dáme záležet také se servírováním a tvarujeme salát do různých motivů. Letos jsme překvapili bramborovým kapříkem. Snad se podaří a ukážu obrázek 🙂

sudoku68

Není salát jako salát. Každá kuchařka má svůj recept, samozřejmě každé chutná ten její. U nás je to stejné, ale držíme se tradice – brambory je nutné oživit trochou „masa“, takže přidáváme šunku nakrájenou na kostičky.

mishulka33

Bramborový salát přímo miluji. A ještě radši jej mám, když jej udělá někdo druhý. Ráda v době Vánoc chodím na návštěvy po rodině, přátelích, známých. Každý salát je jiný…a přeci všechny dobré. Každý má v sobě něco…A taky si každý dělá takový, jaký má rád….Já mám radši kyselejší, hodně majonézový… Klasicky, uvařím brambory ve slupce, oloupu brambory, prolisuji je přes kráječ na brambory, nakrájím na jemno sterilované okurky, zaliji je trochou nálevu z okurek (dodá to salátu lepší chuť), nakrájím do něj na jemno předem uvařenou mrkev, dále červenou kapii, hrášek v konzervě, přidám i trochu nálevu z hrášku, no… Číst vice »

Catherine86

Můj muž přišel s rodinným receptem , jak vylepšit bramborový salát. Přidat nastrouhané jablko. Chtěla jsem mu udělat radost a souhlasila. Už nikdy. Tento salát mi vůbec nechutnal.

jar1

Musím prohlásit, že můj bramborový salát je nejlepší ! 😀
Nesnáším v salátu jablko ani cibuli a salátů jsem ochutnala už dost, abych mohla říct, že tak, jak děláme salát doma, je to nejlepší.
Dávám tam brambory, sterilovaný hrášek, uvařím nakrájenou mrkev, celer a petržel, promíchám s nakrájenými vařenými vejci, okurkou a šunkou. Přidám hořčici, osolím, opepřím, smíchám s majonézou zředěnou trochou láku z okurek. Je to taková dobrota, že ujídám ještě teplý salát.

randy007

Recept na nejlepší bramborový salát znám a rád se s Vámi o něj podělím. Nesmí v něm totiž chybět tajná surovina a jedině tak je doveden do dokonalosti. Tou tajnou surovinou je láska. Je-li připraven s láskou, podáván s láskou a konzumován s láskou, je dokonalý. Lásku moje babička dávala do každého jídla a mně se ještě nepřejedla….nešetřete ani vy 🙂

Pája

Před lety jsem zkusila majonézu smíchat půl na půl s bílým jogurtem a už jsme u této varianty salátu zůstali. Přiměřeně hrášku, přiměřeně vařené mrkve, přiměřeně vajíčka, přiměřeně šunkového salámu a půlku čersv¨tvé cibule nasekané na droboučko, ta výsledek osvěží. Experimentovali jsme i s kukuřicí, a dokonce na drobno nakrájeným sýrem, ale to jsme zavrhli.