Velikonoční ochutnávka

Autor

Velikonoce jsou za dveřmi a tak si dáme rychlé velikonoční minimum o věcech, které máme s Velikonocemi spjaté, tedy alespoň já ano. Nebudu psát o věcech duchovních, ale poněkud přízemně o těch, na které si můžeme sáhnout, popřípadě je i ochutnat. Snad vám poskytnu alespoň malou velikonoční inspiraci.

Pomlázka a vajíčka

Tyto dva symboly českých Velikonoc k sobě patří už od pohanských dob. Vrbové spletené větvičky zdobené pentlemi představují mužskou sexualitu, vejce zase tu ženskou. Samotné vyšlehání pomlázkou je pak jakýmsi oplodňovacím aktem, předáním energie vrbových proutků mladým dívkám, aby zůstali plodné. O velikonočních vajíčkách a jejich barvení si ještě napíšeme v jednom z brzkých článků.

A ještě pár receptů na tradiční české velikonoční pokrmy.

Velikonoční beránek

Je považován z dob předkřesťanských i křesťanských za symbol oběti a vykoupení. Na sladkého velikonočního beránka existují stovky receptů. Vybrala jsem pro vás svůj oblíbený

Suroviny: 180 g polohrubé mouky, 100 g krupicového cukru, 80 g másla, 2 vejce, 1 lžička prodopeč, 1 vanilkový cukr, kůra z půlky citronu, rozinky na ozdobení, tuk a mouka na vymazání a vysypání formy

Postup: Oddělíme žloutky od bílků. Z bílků uděláme tuhý sníh. Žloutky utřeme s cukrem a změklým máslem. Přidáme prosátou polohrubou mouku smíchanou s práškem do pečiva, vanilkový cukr, citrónovou kůru a nakonec zlehka vmícháme tuhý sníh z bílků. Těsto vlijeme do dobře tukem vymazané a polohrubou nebo hrubou moukou vysypané středně velké formy a pečeme v předehřáté troubě nejdříve 15 minut na 200 °C, potom teplotu zmírníme a pečeme asi 30 minut na 180 °C. Po upečení necháme beránka ještě chvíli ve formě, až se těsto trochu odtáhne od stěn, pak ho opatrně vyklopíme. Z rozinek uděláme oči a čumáček a pocukrujeme moučkovým cukrem. Na krk můžeme ještě uvázat červenou mašličku.

Mazanec

Tradičně se peče na Bílou sobotu a říká se mu také velikonoční bochník.

Suroviny: ½ kg hladké mouky, 12O g cukru krupice, 120 g másla, 2 žloutky, 40 g droždí, cca 1,5 dl mléka, 1 lžička soli, vanilkový cukr, rozinky, na plátky nakrájené oloupané mandle, kůra z ½ citronu, rozšlehané vejce na potření mazance

Postup: Do vlažného mléka přidáme lžičku cukru, rozdrobíme droždí, mírně zaprášíme moukou a necháme vzejít kvásek. Mouku s cukrem, vanilk.cukrem, citronovou kůrou, solí a rozinkami dobře promícháme. Žloutky rozmíchané v mléce, přilijeme do důlku v mouce, přidáme změklý tuk, trochu vmícháme a přidáme vzešlý kvásek. Vše dobře promícháme a hněteme. Těsto musí být poměrně tuhé. Když je těsto hladké, trochu posypeme moukou a dáme pod utěrku k teplu kynout. Těsto po vykynutí vyjmeme, na vále utvoříme bochánek, dáme na plech, pokrytý pečícím papírem a ještě chvíli necháme odpočinout. Pak ostrým (nejlépe namočeným) nožem utvoříme uprostřed kříž (hlubokým řezem). Mazanec potřeme rozšlehaným celým vejcem s trochou mléka a poklademe mandlemi. Vložíme do vyhřáté trouby (asi na 200 stupňů.) Asi po 10 či 15 min. zmírníme a pečeme dozlatova.

Pokud z těsta uděláte malý bochánek jako hlavu a zbytek vyválíte jako hady, které zatočíte, můžete si udělat beránka. Na oči a noc jsem použila lískové ořechy.

Velikonoční nádivka

Suroviny: 750 g uzeného masa (krkovice), 1 toastový chléb, hrneček mléka, 5 vajec, sůl, pepř, zelené bylinky (libeček, petrželka, pažitka), mladé kopřivy

Postup: Oddělíme žloutky od bílků. Žloutky přidáme do mléka, stejně jako pepř a sůl a vyšleháme. Z bílků vyšleháme tuhý sníh. Veku nakrájíme na kostky, přidáme nasekané bylinky a kopřivy, promícháme a nakonec vmícháme sníh z bílků. Veku necháme chvilku odpočinout a natáhnout a nakrájíme si mezitím uzené maso na kostky, které přidáme ke směsi vajec a veky a opět promícháme. Máslem vymažeme pekáček a dáme péct cca na 1 hodinu při teplotě 150°C. Můžeme ji jíst i za studena.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *