Budujeme…ložnici

Autor

Ložnice je velmi důležité místo. Není to jen místo spánku samotného, ač ten je zde samozřejmě provozován nejčastěji. Většina lidí právě tady odpočívá po těžkém dni, relaxuje a nabírá nové síly. Nehledě na to, že právě v ložnici leckdy vznikají nejen nové myšlenky, ale i nové generace. Ložnice by měla být prostorem harmonickým, zklidňujícím a dodávajícím energii.

Prostor pro ložnici

V ideálním případě by měla mít ložnice okna situována na východ. Ráno se lépe vstává, když nás budí sluneční paprsky a večer do těchto míst přichází dříve stín. Navíc v letních dnech není v tomto prostoru takové horko, když sem slunce svítí pouze v dopoledních hodinách.

Další důležitou věcí je vzduch v ložnici. Každý den bychom zde měli vyvětrat, v zimních měsících alespoň ráno a před spaním. Teplota v ložnici by měla být nižší než ve zbytku bytu a důležitá je také správná vlhkost. Příliš suchý vzduch nám vysušuje sliznice horních i dolních dýchacích cest a jsme náchylnější k jejich onemocnění. Vysoká vlhkost zase způsobuje množení roztočů a plísní. Optimální vlhkost vzduchu není proto důležitá jen pro alergiky a astmatiky, ale pro všechny a ideálně by se měla pohybovat okolo 40% – 50%. K zjištění vlhkosti vzduchu slouží pokojové vlhkoměry, které se běžně prodávají.

Postel

Postel je bezesporu nejdůležitějším kusem nábytku v místnosti, proto bychom si s jejím výběrem měli dát náležitou práci a nekupovat hned tu první, kterou vidíme. O správném výběru postele jsem psala již v článku Jak si kdo ustele, tak si lehne Postel by měla stát dál od okna a topných těles a neměla by být postavena přímo proti dveřím, ideální je odlehlejší kout. Také by měla být dobře přístupná z obou stran, aby souležníci nemuseli při vstávání a uléhání lézt přes sebe. Nezapomeňte ani na noční stolky, kam si můžete odložit rozečtenou knížku, brýle nebo sklenici s pitím, pokud jste zvyklí během noci pít.

Úložné prostory

Ložnice je ideálním místem pro umístění velké šatní skříně nebo zbudování vestavěné skříně. Protože si spousta lidí zvykla dělat z ložnice jakýsi odkládací prostor, měli bychom si ve skříni nechat místo na takovéto věci jako je žehlicí prkno, koš s prádlem… Aby ložnice plnila svou funkci relaxační, neměli by se zde povalovat věci, které naši pozornost odvádějí. Proto je dobré už při budování tohoto pokoje myslet na to, aby bylo kam tyto věci uložit. Police na aktuálně čtené knihy a časopisy, ramínko ve skříni či „němý sluha“ na odložené oblečení, které ještě nehodláme hodit do koše na vyprání, komoda či truhla na drobnější věci, které často nebo čas od času používáme.

Barvy a osvětlení

Barvy jsou velmi důležité, protože by měli především zklidňovat. Hodí se sem převážně harmonické kombinace jemných, pastelových barev. Také je zde prostor pro použití jemných vzorů jako proužky, květiny, kouřové secesní křivky…

Nejvhodnějšími barvami do ložnice jsou tóny světle modré, která je barvou harmonie, míru a naděje, jemně fialová, což je barva harmonická a duchovní, růžová jakožto barva něhy a jemnosti a světlé odstíny oranžové, která symbolizuje přátelskost a veselost. Kombinovat je můžeme s neutrálními barvami v odstínech slonová kost, vanilka, kouřově šedá atp.

V ložnici rozhodně zapomeňte na bílé ostré zářivkové světlo. Nejlepší je mít několik zdrojů světla s nastavitelnou intenzitou. V ložnici by rozhodně neměly chybět lampičky na nočních stolcích, popř nad čelem postele. Stropní osvětlení volte ve stylu celé místnosti, ať už zvolíte lustr nebo bodovky, měly by vrhat měkké žluté světlo.

Květiny do ložnice

Pravidelné čtenáře našeho portálu možná zarazí, proč květinám do ložnice nevěnuji samostatný článek. Je to z jednoho prostého důvodu, v ložnici by květiny být neměly vůbec nebo minimálně. Jak už jsem psala v jednom z předešlých článků, u rostlin probíhá fotosyntéza pouze za světla, v noci dýchají stejně jako my, tedy kyslík spotřebovávají. Výjimku tvoří pouze některé rostliny, které ve tmě CO2 vážou v těle, například bambus nebo sukulenty. Proto, pokud nemůžete bez rostlin být ani v ložnici doporučuji tyto zmíněné.

Komentujte jako host

  Odebírat  
Upozornit na