Čištění s jedlou sodou

Autor

Mám ráda věci, které vypadají zdánlivě obyčejně, ale mají široké uplatnění a jsou vysoce efektivní. Přesně taková je jedlá soda coby pomocník při úklidu.  když navíc vezmeme v úvahu její cenu, je to navíc pomocník velmi levný.

Mosaz

Máme mosazné baterie, které se ale dlouho nepoužívaly a byly hodně zašlé.

Z jedlé sody a octa jsem si namíchala jemnou kaši. Nanesla na baterii a nechala chvilku působit.

Pak jsem celou baterii vydbala houbičkou a nakonec jen otřela čistým vlhkým hadříkem.

Jedlá soda dobře funguje i na leštění chromu. Namíchejte si jemnou pastu z vody a sody, pomocí houbičky krouživými pohyby chrom přeleštěte aa nakonec utřete suchým hadříkem.

Beton

Jedlá soda oživí i zašlou betonovou dlažbu. Opět jsem použila úplně stejný postup jako u čištění mosazných baterií.

Pomocí sody s octem dostanete z dlažby i rez, jen pokud jde o starší skvrny, budete muset postup zopakovat a nechat sodu s octem působit déle.

Další uplatnění jedlé sody

  • Dřevo – občas se stane, že nám na dřevěném stole zůstanou bílá kolečka nebo skvrny od nápojů, na které běžné prostředky moc nezabírají. Trochu je setřou, ale jsou tam stále. Objevila jsem skvělý trik. Na vlhký hadr dám trochu zubní pasty a posypu ji jedlu sodou, tím pak skvrny setřu po vláknech dřeva. Pak už stačí jen otřít vlhkým hadříkem.
  • Prádlo – pokud máte zašedlá trička, stačí je přes noc namočit do 4 litrů vody, do které přidáte 1 šálek jedlé sody. Pak už je dejte jen běžně vyprat.
  • Odpady – pokud nechcete používat průmyslové čističe odpadů, i tady můžete využít sodu. Stačí do odpadu nasypat 1/2 šálku sody a zalít 1/2 šálkem octa a zašpuntovat. Cca po 15 minutách prolijte horkou vodou.

Také používáte jedlou sodu v domácnosti? Při čem vám pomáhá?

Komentujte jako host

  Odebírat  
Upozornit na