Globální styl

Autor

Jaký je a pro koho?

Je pro všechny, kteří rádi cestují. Pro všechny ty, kteří se rádi obklopují vůní orientu a tajemstvím lákavých dálek. Skrývá v sobě kouzlo exotických zákoutí a touhu po poznávání nového, neokoukaného a tajemného. Odráží se v něm životní filosofie svobody, volnosti a harmonie. Je v něm souznění a multikulturní propojení. Ctí tradice, ale zároveň individualitu a svérázný přístup. Je útulný a příjemně teplý.

Jde o spojení rozličných světových kultur a směrů a je jen na vás, zda si od každé vezmete kousek nebo se zaměříte pouze na určitou oblast. Každopádně již výběr té které kultury o vás vypoví hodně, tento styl má tedy zcela osobitý a originální ráz. Je vhodný jak do malého prostoru, tak do velkého bytu. Můžete si zařídit příbytek celý v tomto stylu nebo jen doplnit klasicky zařízený interiér o pár solitérů pocházejících z různých koutů světa. Obojí má své kouzlo a vytváří jedinečný prostor. Vzhledem k celosvětovému propojení není dnes problém sehnat cokoliv. Zařizování v tomto stylu není složité, protože inspirací je vám celý svět.

Nábytek a textilie

Vzhledem k tomu, že je tento styl přehlídkou originality a zručnosti lidí po celém světě, zapomeňte na sériově vyráběný nábytek. Zajděte na bleší trh, prolézejte internetové bazary nebo navštivte starožitnictví. Hledejte kusy ručně vyráběné, takové, které dýchají životem. Třeba narazíte na vykládanou skříň z Indie, příborník ze španělského pobřeží, tradiční japonský jídelní stůl s podlahovým sezením nebo postel z Jávy. Vzhledem k tomu, že se v tomto stylu snoubí úcta k tradicím a k práci šikovných řemeslníků, jsou základní materiály čistě přírodní a to nejen u nábytku. Dřevo všech druhů od dubu až po eben či cedr, rákos, bambus, mramor…

Podlahy mohou být dřevěné, kamenné či z terakotových dlaždic. Co by však v tomto stylu nemělo chybět, jsou koberce, koberečky a rohože. Co může dodat prostoru větší osobitost než ručně tkaný originální koberec a to jak na podlaze, tak třeba i pověšený na zdi?! I u podlahových krytin volíme ty, které jsou z přírodních materiálů a ručně vyráběné, ať už je to příze, vlna, sisal či mořské řasy.

Stejně nezbytné a rozmanité jako koberce jsou v globálním stylu důležité i textilie. Pro svou originalitu a důmyslné techniky zpracování byly orientální látky vždy velmi ceněny. Čínské hedvábí, damašek, kašmír a mnoho dalších mají stále zvuk a jsou velmi žádané. Při výběru látek mějte na mysli hlavně jejich údržbu. Některé materiály, výšivky či aplikace jsou velmi jemné či náročné na čištění. V interiéru v globálním stylu mají své místo všechny textilní doplňky od polštářků, přes přehozy, závěsy, až k ubrusům. Kromě závěsů můžete do oken použít i slaměné či bambusové žaluzie.

Barvy

Ačkoliv se jedná o styl nejpestřejší, nic se nemá přehánět. Vyberte si jednu dominantní barvu, z které budete vycházet a k ní několik doplňkových, které mohou být i v kontrastních ostínech, což pozvedne v prostoru jeho dynamiku. Pro každé místo na světě je typické používání nějaké dominantní barvy. Provence je spojená s královskou modrou, Čína s červenou, pro Japonsko je typické spojení bílé a černé, v Indii vládne zářivě růžová, v přímořských oblastech zase bílá atd.

Osvětlení a ostatní

Světlo v globálním stylu by mělo být příjemné, měkké. Vyberte si čínské lampióny, marocké lampičky, originální svícny nebo lampy s exotickými stínidly z přírodních materiálů.

Nezapomeňte, že se zde cení každá maličkost. Vykládané orientální krabičky, indické sošky, porcelán i africké masky či koloniální vějíře, to vše najde v tomto prostoru své uplatnění. Květiny volte také z dalekých krajů. Efektně budou vypadat orchideje, banánovník či sukulenty jako juka či dracéna.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *