Hrátky s optikou

Autor

Ne vždy máme byt či dům přesně v parametrech, které bychom rádi. Pokoje jsou moc úzké, mají zbytečně vysoké stropy, nevhodný půdorys nebo jsou tak velké, že si v nich člověk připadá jako v letištní hale. Co když nejsou možné nějaké razantnější stavební úpravy? Pak si můžeme hrát. Existuje totiž naštěstí jedna úžasná disciplína, a sice optika, která dokáže ošálit naše smysly a vytvoří kýžený vzhled, jaký potřebujeme prostoru dát.

Z malé místnosti větší

Světlé barvy prostor zvětšují, vytvářejí totiž dojem, že od vás ustupují. Vybírejte jemné zesvětlené tóny a vyhněte se tmavým barvám, které by z vašeho obývacího pokoje či kuchyně mohly vykouzlit v mžiku vzezření výtahové kabinky nebo spižírny. Výborné jsou lesklé plochy odrážející světlo jako jsou prosklené skříňky, lesklé dýhy, ale i třeba zrcadla. I nábytek volte ve světlých barvách, pokud toužíte po vzorovaných látkách, pak volte ty s drobným motivem. Pamatujte, že zde především platí, že méně je více. Nezahlťte prostor zbytečným nábytkem, aby vám nekradl víc prostoru než je bezpodmínečně nutné.

V malé místnosti je důležitý dostatek světla, který také dodá dojem většího prostoru. Pokud máte malá okna a nedostatek denního světla, zvolte náležité umělé osvětlení. Vhodná jsou centrální stropní světla, která odrážejí světlo od stropu, také stojací lampou umístěnou v rohu místnosti nic nezkazíte. Pokud máte vedle sebe dvě malé místnosti, sjednoťte v nich podlahu, což také dodá pocit většího prostoru.

Z rozlehlé místnosti útulnější

Může se stát, že máte místnost tak velkou, že se v ní necítíte vůbec jako doma, ale spíš jako v hale fakultní nemocnice Princeton – Plainsboro. Rozdělte ji do několika tématických zón. Pro každou z nich vyberte jinou barevnou škálu, ne však natolik kontrastní, aby se to tlouklo. Využít můžete i různé struktury povrchů. Jednotlivé zóny pak propojíte některou z neutrálních barev, jako například béžová sjednocující podlaha. Ve velkém prostoru také dobře vyniknou velké vzory. Tmavé barvy místnost zmenšují a zútulňují. Pohrajte si se světlem a vytvořte několik světelných zón v různých výškách, podlahová světla, lampy na stolech i stropní bodovky, to vše zde najde své místo.

Strop snížit, strop zvýšit

Jestliže máte strop moc vysoký, nejjednodušší způsob, jak jej opticky snížit je vymalovat jej tmavší barvou v kontrastu se stěnami. Také můžete zvolit podlahovou krytinu ve stejně sytém odstínu jakým jste vymalovali strop. Pokud chcete použít tapetu, pak ne s vertikálním vzorem, například svislé proužky vám strop posunou ještě o patro výš. Nábytek volte vysoký.

V případě, že řešíte opačný problém a strop naopak budí dojem, že je tak nízko, až máte pocit, že na vás co chvíli spadne, pak je vám po všem, co jste až dosud přečetli, jasné, že je dobré strop oproti stěnám vymalovat o poznání světleji. Svislé vzory na tapetách či závěsech, také vykonají své, stejně jako vertikální žaluzie. Nábytek vybírejte nízký.

Úzká nudle

Některé místnosti svým tvarem připomínají spíš vlakové kupé než obytný prostor. I tento problém se dá řešit. Jak už jsme si řekly, světlé barvy prostor zvětší, tmavé zmenší. Proto vymalujte kratší stěny tmavou barvou a delší stěny barvou světlou, tím jí opticky rozšíříte a zkrátíte. Je také dobré využít na některou z delších stěn skleněné plochy a zrcadla, ktará odrážejí světlo a celý prostor se vizuelně zvětšuje. Podlahu můžete rozšířit podlahovou krytinou s příčnými kostkami či pruhy.

Jako v krabici

Krychlový vzhled místnosti, ve vás může probouzet představy, že žijete v krabici. Zvýrazněte jednu stěnu kontrastní barvou vůči zbývajícím stěnám. Velmi vhodné je jednu ze stěn ozvláštnit nějakým výrazným prvkem. Například tapetou, sádrokartonovou nikou nebo vestavěnou skříní s originálně řešenými výplněmi. Také můžete zvýraznit okno zajímavým a výrazným závěsem.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *