Romantický styl

Autor

Jaký je a pro koho?

Je to pohodlný styl, který probouzí vaše smysly. Je uklidňující a navozuje pocit harmonie. Vychází ze stylu venkovského, ale je jemnější, ne tak rustikální a poněkud bohatší. Je v něm nostalgie a elegance bytů prvorepublikových dam, které si potrpěly na krajkové dečky, porcelán a květinové přehozy. Hlavním a dominantním motivem v tomto stylu je ženskost a měkkost. Je jakousi formou úniku od všedních dní, přesto však vytváří praktické prostředí a hodí se do jakéhokoliv bytu.

Při vytváření interiéru v tomto stylu se držte především svého instiktu, nikoliv módních trendů. Procházejte starožitnictví a bazary a hledejte předměty, které vás chytí. Hledejte věci, které mají svůj příběh. Takové, na kterých je znát, že je někdo používal, někomu dobře sloužily, někdo je měl rád. Co na tom, že jsou mírně oprýskané nebo jsou na nich nápadné záplaty. Hlavní je, že „žijí“. Není to však kupení a bezmyšlenkovité hromadění nepotřebných věcí. Každý předmět by měl mít své praktické využití. Tento styl se proto výborně hodí pro rodiny s dětmi. Tyto věci jsou totiž jednak prakticky využitelné a jednak ne příliš drahé

Nábytek a textilie

Nábytek volte z rustikálního dřeva nebo dřevěný malovaný. Natřete jej krémově bílou, jemnou světle modrou, šedou či růžovou. Je dobré, pokud bude mít patinu, popř. zřetelně viditelná léta. Židle i pohovky by měly být pohodlné a čalouněné. V tomto stylu vůbec nebude na škodu, pokud kusy vašeho nábytku budou každý jiný. Nemusíte mít všechny čtyři židle u stolu stejné, ani křesla nemusí být totožná s pohovkou. Pokud vám k sobě ladí a působí na vás harmonicky, klidně využijte různorodost. Dobře zde uplatníte starý otoman po dědovi či kredenc po babičce.

Podlahy jsou nejlepší dřevěné. Místnosti jen dodá, pokud budou ze starých již použitých dřevěných prken nebo je natřete měkkými pastelovými tóny, prkna po natření přebrušte, aby vylezla léta a suky ve dřevě. Tento styl přeje nedokonalostem. Použít můžete i koberce a to jak od stěny ke stěně pro navození noblesnějšího vzhledu anebo použijte různé kusové koberečky s různými vzory a strukturou.

Textilie jsou velmi důležité. V žádném případě se neobejdete bez záclon a závěsů. Ty volte s jemným květinovým vzorem, bez kterého to zde nepůjde nebo s vybledlým proužkem. Proužkované textilie dodávají interiéru mužský prvek, takže nebude pokoj působit přeslazeně. Vybírejte materiály jako je len ve vybledlých barvách, čalounické látky imitující opotřebení, hedvábné polštářky, organzu či jiné průhledné látky v jemných odstínech. Své místo má v tomto stylu i patchwork, prošívané deky a výšivky. Důležitým prvkem je vrstvení, proto se neobejdete bez přehozů, polštářků, ubrusů a deček.

Barvy

Univerzální barvou na stěny jsou různé tóny bílé, žluté nebo růžové. Dobře se zde uplatní i tapety s květinovým vzorem, popřípadě opět vybledlý proužek. Romantický styl je závanem z minulosti, takže zapomeňte na jasné, syté barvy. I z barev dýchá pocit, že jsou již delší čas používané. Převažují jemné odstíny všech barev. Vybírejte ve škále kouřových tónů. V jasných barvách můžete mít několik doplňujících kousků. Vázu, polštářek, kobereček…

Osvětlení a ostatní

Čím navodíte romantiku nejspolehlivěji? Svíčkami. Proto i osvětlení volte měkké. Denní světlo prostupující skrz záclony dodá místnosti příjemnou atmosféru. Na večer zvolte již zmiňované svíčky, lucerny a lampy s látkovými stínidly. Utvořte pomocí nich ostrůvky měkkého světla. Nezbytným doplňkem je lustr. Vyberte křišťálový nebo s jemnými porcelánovými prvky nebo kombinaci mosazi či mědi a dřeva.

V romantickém stylu nechybí obrazy ve zdobených a vyřezávaných rámech. Také zde dobře uplatníte tapiserie. Nezapomeňte, že vše zde má svůj účel. Proto vystavený porcelán a sklo by měl plnit i svou funkci a ne být pouze pracholapkami. Obklopte se květinami. Není potřeba, aby byly v efektních vazbách, ale jejich přítomnost je nezbytná. Třešinkou na dortu, která dotváří tento styl je vůně. Používejte řezané květiny, potpourri, vonné svíčky, vosky a oleje s květinovým aroma.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *