Letní pohoda ve vlastním bazénu

Autor

Možná jste si toho také všimli, když projíždíte vískami a městy a pozorujete tamní rodinné domy. Češi podlehli soukromému koupání na svých zahradách. Se svými 1980 bazény na 100.000 obyvatel se řadí k jedněm z nejbazénovatějších v Evropě. V současné době je u nás zbudováno cca 200.000 bazénů a to se počítají pouze zabudované, takže bůhví, kolik jich je i s těmi volně stojícími. Pokud také zvažujete koupi bazénu, možná vám v rozhodování pomůže i tento článek.

Výběr bazénu

Na trhu je velké množství různých typů bazénů. Předtím než se začnete vůbec rozhlížet po tom, jaký bazén si vyberete, měli byste zvážit tři důležité aspekty, které vám rozhodování usnadní:

 • Jak velkou máte zahradu? (Je jasné, že na zahradu o výměře 200 m2 si nepostavíte bazén jako v aquaparku.)
 • Chcete volně stojící nebo zabudovaný? (Pokud si koupíte volně stojící, můžete se koupat hned, na zabudovaný si budete muset chvilku počkat. Také je dobré přemýšlet, jaké máte na pozemku podloží. Jestliže je hodně kamenitý, bude to trochu složitější, ale i to se dá vyřešit, třeba navážkou.)
 • Kolik chcete investovat? (Cena je důležitým kritériem a od ní se vlastně celý výběr odvíjí.)

Nezapomeňte také na to, že musíte vybrat místo v zahradě takové, aby na něj dopadalo slunce po co nejdelší denní dobu.

Volně stojící bazény

Klady:

 • Rychlá a snadná montáž i údržba
 • Nízká cena
 • Vhodný pro děti

Zápory:

 • Většinou nižší životnost
 • Estetický dojem není nejdokonalejší
 • Velikost – nezaplavete si
 • Nutnost uklízení na zimu

– Gumový bazén s nafukovacím prstencem

Stačí najít rovné místo, popřípadě ho vyrovnat. Podloží bazénu by mělo být bez ostrých kamenů, můžete místo buď vysypat jemným pískem, podložit geotextilií nebo zhotovit polystyrénovou podložku. Pak už jen nafouknete okraj, napustíte vodu a můžete se koupat. Tento bazén má nižší životnost a není vyloučené, že po jedné sezóně poběžíte koupit nový.

– Bazén s pevnou konstrukcí a tělem z fólie

Stejně jako u předchozího typu, i zde budete muset lehce upravit terén. Podloží bazénu je opět vhodné vysypat jemným pískem, podložit geotextilí nebo polystyrenem. Cena je o něco vyšší než u předchozího typu, ale jinak se vlastnostmi příliš neliší, jen tento je stabilnější a nevylijete si vodu, když se opřete o okraj.

Pokud ještě přidáte trochu peněz a pořídíte si takový, který je obložený dřevem, nejen že značně zlepšíte jeho estetický vzhled, ale můžete ho také částečně zapustit do terénu, tak aby vzhledově dobře dotvořil tvář vaší zahrady. Navíc má i vyšší životnost než ten se samotnou fólií.

– Plechový či plastový bazén

Tyto bazény jsou opět velmi rychle postavené a úprava podkladu se provádí stejně jako u předchozích typů. Mají vyšší životnost než výše zmíněné a dají se také částečně zapustit.

– Další alternativou volně stojících bazénů jsou také různé venkovní vířivky.

Zabudované bazény

Pokud se rozhodnete pro zabudované bazény, je lepší tuto práci přenechat odborníkům. Na trhu je velké množství firem, které se tímto zabývají, proto dobře vybírejte, které z nich se svěříte. Tak jako u všeho, i zde platí, že nejlepší reklamou jsou dobré reference od předchozích zákazníků. Abyste si mohli ve svém bazénu zaplavat, je doporučovaná velikost 5 x 2,5 metru při hloubce od 1 metru, ideálně však od výšky 1,2 metru. Pokud si nemůžete takovou velikost dovolit, a přesto chcete ve vašem bazénu i plavat, můžete využít možnosti protiproudu.

Klady:

 • Vysoká životnost
 • Velikost – možnost plavání
 • Možná oprava
 • Nemusí se ukládat a vypouštět na zimu
 • Velmi dobrý estetický dojem

Zápory:

 • Náročnější na zbudování
 • Vysoká cena

– Laminátové, akrylátové a polypropylenové bazény

Jedná se o již hotové skelety, které jsou osazovány vcelku přímo na místě. Kvůli přepravě je jejich velikost omezena, také výběr tvarů máte omezený danou nabídkou. Ze zabudovaných bazénů jsou rychle zbudované a vcelku rychle použitelné. Po vykopání jámy, nachystání potřebných přípojek a osazení skeletu zbývají jen povrchové úpravy okolního terénu. Laminát je odolný a dá se po čase přebarvit, aby se obnovil vzhled. Ze zabudovaných bazénů mají i nejpříznivější cenu.

– Kovové bazény

Podobně jako předchozí typy, i tyto se vyrábějí již hotové, proto máte rovněž omezený výběr tvarů a velikostí nabídkou. Konstrukce bazénu je řešena ocelovým pozinkovaným pláštěm, který je ošetřen vícenásobným ochranným PE nátěrem, což podstatně zvyšuje jeho životnost. Finální úprava stěn je tvořena bazénovou fólií. Stejně jako u laminátových bazénu, i u těchto je zabudování a používání bazénu celkem rychlé.

– Betonové a tvarovkové bazény

Tyto bazény jsou na vybudování nejnákladnější, jak časově, tak i finančně, ovšem na druhou stranu si můžete jen vy sami určit velikost, tvar a při dobré údržbě vám také nejdéle vydrží. Navíc je u nich možná také rekonstrukce. Konstrukce je řešena pomocí vylévaného betonu do bednění, popř. výstavbou z tvarovek, které jsou následně betonem vylity. Povrchovou úpravu můžete zvolit buď z pevné bazénové fólie nebo z keramických obkladů či mozaiek.

– Pokud se vám bazény nelíbí, ale přesto byste měli na zahradě rádi místo, kde byste se mohli v parných dnech osvěžit, porozhlédněte se po firmě, která vám zbuduje zahradní koupací jezírko.

Příslušenství a doplňky bazénů

 • Protiproud Umožňuje plavat i v menších bazénech.
 • Zastřešení Má hned několik výhod, prodlouží vaší koupací sezónu díky udržování teploty vody, zabrání spadnutí dětí či zvířat do bazénu ve vaší nepřítomnosti, zabraňuje napadání nečistot a tím vám usnadňuje údržbu a čištění vody.
 • Krycí plachty Zabraňují napadání nečistot a slouží k zakrytí bazénů před zimou. Snižují úbytek vody vlivem odpařování. Existují také solární plachty, které snižují ochlazování vody přes noc.
 • Filtrace Pro nadzemní bazény postačí tzv. kartušová filtrace, pro zabudované je vhodnější zvolit výkonnější pískovou.
 • Solární ohřev Díky ohřívání vody za použití přírodních zdrojů výrazně prodlužuje koupací sezónu.
 • Skimmery Montují se na okraj bazénů. Slouží k zachycování nečistot z hladiny a díky tom zabraňují vzniku řas a mikrobů.
 • Bazénové vysavače Existují automatické a ruční. Dokážou vyčistit dno a stěny bazénu.
 • Síťky Umožňují odstranit nečistoty napadané nebo nanesené do bazénu.
 • Bazénová chemie Slouží k úpravě vody. Zlepšuje její kvalitu a zabraňuje tvorbě řas. Existuje chlorová a bezchlorová, aby si každý mohl vybrat dle citlivosti organismu.

Co vy? Máte doma bazén, chtěli byste ho nebo se právě chystáte na jeho koupi?

Komentujte jako host

  Odebírat  
Upozornit na