Není truhlík jako truhlík

Autor

Pokaždé, když vyjedu na cesty, plesám nad krásou rozkvetlých truhlíků, která zdobí nejen okna, ale i zábradlí balkónů a teras. Připomíná mi to dětství a pestrobarevné muškáty na oknech mé babičky. Myslím, že každému oknu takto umístěná květena sluší a oživí celý dům. Okenní truhlíky jsou totiž pro naše obydlí stejnou ozdobou jako je náhrdelník pro ženský krk.

Typy truhlíků

  • Plastové – jejich výhodou je to, že jsou lehké a levné, nevýhodou pak to, že vzhledově nevypadají nijak extra, dají se vylepšit tím, že na jejich přední stranu nalepíte bambusové tyčky nebo rákos
  • Keramické a terakotové – jejich pořizovací cena je o něco vyšší, ale vyrábějí se ve spoustě tvarů a barev a máte tak široký výběr, jsou nejtěžší ze všech typů a je proto lepší je umisťovat spíše v nižších patrech (co kdyby žuchly, že?!), ideální jsou hlavně na balkony a terasy
  • Dřevěné – jsou také o něco dražší, ale vypadají velmi dobře a jejich nepochybnou výhodou je, že si je můžete nechat vyrobit přímo na míru dle šířky okna

Nezapomeňte truhlík zabezpečit tak, aby ani při silném větru nespadl, například skobami…

Osazení truhlíku

Nejprve dejte na dno truhlíku pruh látky , který zamezí tomu, aby z něj při zalévání nevytékala hlína, ale jen čistá voda. Pokud bydlíte ve vyšších patrech a pod sebou máte sousedy, nezapomeňte pod truhlíky dát odkapávací misky. Vyberte zeminu, která není jílovitá, protože ta je příliš těžká.

Nasypte zeminu cca do výšky poloviny truhlíku a připravte si květináčky s rostlinami, které chcete zasadit. Postavte květináčky do truhlíků a naaranžujte je do podoby, až budete s jejich rozmístěním spokojeni. Potom vyjměte rostliny z květináčů, uvolněte jim kořeny a dejte do truhlíků. Přisypte zeminu a přimáčkněte. Hlínu nedosypávejte až po okraj truhlíku. Navrch nasypte štěrk nebo jemné oblázky. Díky tomu nebudete mít okna postříkaná hlínou při zalévání a nebude se ani tak rychle odpařovat voda. Při hnojení je nejlépe v truhlících používat hnojiva ve formě tablet či tyčinek, která se pomalu uvolňují.

Rostliny na celý rok

V každém ročním období můžete mít oživená okna rostlinstvem umístěným v truhlících. Zde je tip na rostliny, které vás budou těšit po celý rok.

  • Jaro – v tomto období oceníte hlavně cibuloviny jako jsou narcisy, tulipány, hyacinty, krokusy nebo sněženky, dále pak macešky a primulky.
  • Léto – pravý boom klasických truhlíkových rostlin jako jsou již zmíněné muškáty, také begónie, petúnky a fuchsie, velmi hezky působí i lobelky, převislé mučenky, nízké karafiáty, kultivary nízkých růží, šrucha, afrikány, netýkavky a vůbec všechny letničky, které nepřevyšují 25 cm, nakombinovat je můžeme i s okrasnými trávami.
  • Podzim – nastává doba pro nízké kultivary aster a drobné variety chryzantém nakombinované s okrasnými trávami.
  • Zima – ani v tomto období nemusí být okno holé, sáhnout můžete po stálezeleném břečťanu, keřících libavky nebo brslenu a pěkně budou vypadat i zakrslé jehličnany.

Máte na oknech truhlíky? Co vám v nich právě teď kvete či roste?

Komentujte jako host

  Odebírat  
Upozornit na