Pěstování ze semínek

Autor

Pokud si chcete vypěstovat květiny nebo zeleninu ze semen, spoustu z nich si musíte nejprve předpěstovat jako sazeničky, které později přesadíte do záhonů. Právě teď je ideální čas s tím začít, abyste se v pozdním jaru a létě mohli těšit ze své píle.

Nejlepší je pořídit si pěstební misky, protože mají i průhledný kryt, který pomůže udržovat vašim rostlinkám vlhko, ale zároveň jim dopřeje světlo. Světlo je pro klíčení stěžejní, takže vhodně zvolte, na jaké okno misky umístíte. Pokud nebudou mít semenáčky dostatek slunečního světla, budou se v touze po něm vytahovat, budou vytáhlé a tenké, což není dobré.

Misky naplňte pěstebním substrátem, na povrch rozložte semínka a lehce je zasypte tenkou vrstvou substrátu. Teď už jen pravidelně roste rozprašovačem, přikrývejte krytem, ale pravidelně pod ním větrejte. Po pár týdnech většina semínek vyklíčí a má 2 malé kulaté lístky, kterým se říká děložní.

Teď musíte čekat, až semenáčkům narostou dva tzv. pravé listy. Až se tak stane, je čas semenáčky přepíchat.

Do misky dejte keramzit, který bude bránit přemokření substrátu, pak dejte vrstvu substrátu.

Semenáčky opatrně vyjměte z původních misek a vyberte ty nejsilnější, které přesadíte do nového substrátu.

Semenáčky sázejte v pravidelných rozestupech. Dokud kryt nebude bránit růstu, ještě stále je přikrývejte. Stále je pravidelně roste a větrejte, do rozprašovače přidejte hnojivo na semenáčky a dávkujte podle návodu.

Teď už stačí jen nechat je růst do doby, než je budete moci zasadit ven. To nastane tehdy, až opadne riziko přízemních mrazíků, tedy podle počasí někdy koncem dubna až půlkou května.

Ať se vašim zahradám daří 😉

 

 

 

3 comments

  1. Hlásím, že už mi vylezly feferónky. Dokonce i levandule a papriky! Na rajčata prdím. Koupím přísady. Ale , z čehož mám obrovskou radost, levandule se mi daří pěstovat. Z titěrného semínka až po nádhernou rostlinu. Mamiiii, zas budeš mít o pár sazenic víc. A bacha, budou i feferónky .

  2. Taky se už těším. Piplám, sadím, rosím… snad z toho něco bude. Zatím mám zahradu samý krtinec, krtků je letos nadúroda.

  3. Mně je vždy tak líto semenáčků, které musím vyhodit 🙁 Ale už je tu zase tahle skvělá doba, tak vzhůru k truhlíkům 🙂

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *