Šel zahradník do zahrady…v srpnu

Autor

Srpen je měsícem sklizní. V tomto měsíci více než jindy zakoušíme plody naší celoroční píle a natahujeme ruce po letních jablkách, chroupeme okurky a kapeme si šťávu z rajčat na trika. A jakoby nám ta celoroční dřina okolo záhonů, stromků a keřů nestačila, v okamžicích, kdy bychom se mohli pohodlně posadit a kochat se svým výtvorem, zahájíme útok na zavařovací sklenice a nakládáme, sterilujeme a džemujeme až z nás lije. Ano, srpen – měsíc zavařování.

Trávník

Srpen je jedním z vhodných měsíců pro oživení či založení trávníku. Nejprve si dobře rozmyslete, zda budete trávník vysévat nebo pokládat drny. Drny jsou sice hned pěkné, ale také jsou finančně nákladnější. Další, co si budete muset rozmyslet je to, kde budete trávník vysévat a podle toho vyberte semeno. Je spousta druhů – do stínu, pro perfektně udržované trávníky, pro málo sekané trávníky… Stejné je to i s travními drny.

Půdu si připravíte tak, že ji nejprve přeryjete rycími vidlemi, ušlapejte a potom hráběmi zapravte hnojivo s nízkým obsahem dusíku. Výsev provádějte týden po prohnojení a semena chraňte před ptáky sítí. Nezapomeňte na vydatnou zálivku v suchých dnech nebo semena nevzejdou, příp. drny se špatně ujmou či zaschnou.

Okrasné stromy a keře

Ze stálezelených stromů a keřů ostraňte všechny suché větve. Prořezejte keře, které již odkvetly, zkraťte jim výhony a vyřežte staré dřevo. Zastříhávejte živé ploty z ptačího zobu, buku a tisu. Zaštipujte mladé výhony u vistárií, cca za třetím nebo čtvrtým listem. Odebírejte řízky z opadavých a stálezelených keřů, vistárie, hortenzií a také vřesů a vřesovců a nechte je zakořenit v pařeništi. Namnožte pěnišníky hřížením. Jejich zakořeňování může trvat i tři až čtyři roky.

Růže

Nezapomeňte už nyní na sledování nových „růžových“ kultivarů a objednejte si ty, co se vám líbí pro podzimní výsadby. Hubte plevele okolo růží hned, jak se objeví. V teplém suchém počasí věnujte zvláštní pozornost výskytu padlí. Pokud je objevíte, ihned použijte systémový fungicid. Pokračujte v postřiku i proti dalším chorobám a škůdcům. Nemocné a napadené listy ihned spalte. Odštipujte odkvetlé květy pro podporu dalšího kvetení. Odstraňujte výmladky. Abyste zabránili růstu dřeva na podzim, přestaňte už růže hnojit.

Květiny

Nachystejte lilie. Vysejte semena lilií, do hlubokých truhlíků vysaďte pacibulky lilií a na záhony cibule lilí bělostných, stejně jako cibule vysazujte cibulky šafránů a narcisů. Pokračujte ve vyrývání, rozdělování a znovuvysazování kosatců. Připravujte si nové záhony, na které chcete umístit podzimní výsadbu jarních cibulovin a trvalek.

Listopadky a jiřiny nezapomeňte přihnojovat, vyvázat a vylámat jim postranní poupata. Odstraňujte všechny odkvetlé květy, uschlé listy a výhony. Plánujte výsadbu a výsev na příští rok, navštivte zahradnictví a vyberte si nové rostlinky, cibulky a semena, které vás zaujmou. U rostlin, které se nedají množit semeny si odeberte řízky, například z fuchsií či pelargonií

Zelenina a bylinky

Vysévejte velmi ranné a pozdní zelí, rannou mrkev a zimní cibuli, které později ochraňte kryty. Vyrývejte, rozdělte a znovu zasaďte petržel kudrnku. Odebírejte řízky z levandule, rozmarýny, šalvěje, routy a máty a nechte je zakořenit v pařeništi. Po sklizni zeleninové záhony vyčistěte a upravte. Zaštipujte vrcholy rajčat, snižte frekvenci hnojení a zmenšete jejich zálivku. Sušte a uskladňujte bylinky. Seberte semena kopru a uschovejte na příští rok.

Ovoce

Vysazujte zakořeněné šlahouny jahodníku. Po sklizni seřízněte ostružiníky až u země, také zkraťte výhony maliníků. Také prořežte odplozené slivoně, višně, třešně a broskvoně. Pokračujte v letním prořezu jabloní a hrušní. Podpírejte větve, které jsou obsypané ovocem, aby se nezlomily. Vinnou révu přykryjte jemnou sítí, abyste hrozny uchránily před ptáky.

Skalky a vodní plochy

Vyrývejte, rozdělujte a vysazujte na nová místy rostliny, které již tvoří příliš velké trsy. Zakrslé keře, které jsou již po odkvětu, ořežte. Odebírejte řízky a nechte je zakořenit v pařeništi. Kontrolujte, zda jsou řízky dostatečně vlhké a chráněné před slunečním žárem. Doplňujte jezírka čerstvou vodou. Přebytečné listy leknínů odstraňte a protrhejte rostliny – okysličovače.

Pranostiky na srpen

Potí-li se Dominik (4.8.), bude ještě Marek (25.4.) v kožiše.
Jak Vavřinec (10.8.) navaří, tak se podzim podaří.
Je-li jasno a teplo o Nanebevzetí Panny Marie (15.8.), bývá dobré víno.
Když prší na svatého Rocha (16.8.), je pak pěkný podzimek.
Přinese-li déšť svatá Helena (18.8.), bývá otava dlouho zelená.
Od svatého Bartoloměje (24.8.) slunce již tolik nehřeje.
Jak je teplo o Augustinu (28.8.), tak bude studeno na Kateřinu (25.11.).
Na svatého Jana stětí (29.8.) čápi do tepla letí.

Průměrné počasí v srpnu

Dlouhodobý teplotní průměr je 16,4 °C
Průměrný úhrn srážek představuje 74 mm

Komentujte jako host

  Odebírat  
Upozornit na