Lámete si hlavu, co s prázdným prostorem na rozlehlém trávníku, nevzhledným koutem v rohu, svažujícím se terénem nebo místem u plotu, který by chtěl něčím oživit? Právě pro taková místa v zahradě skvělou volbou skalka.
Výběr kamene
V případě, že máte již v zahradě nějaké kamenné prvky jako jsou zídky, ploty nebo chodníky, vybírejte na skalku stejný druh kamene, kterým zahradu sjednotíte. Travertin, pěnovec a vápenec jsou krásné, ale vhodné jen pro rostliny, které pocházejí z vápencových oblastí. Ostatní rostliny je nesnášejí moc dobře. Myslete na to při výběru skalniček. Jako kámen na skalku se dobře hodí žula, pískovec, čedič nebo břidlice. Pro vysypání štěrbin okolo rostlin můžete použít jemný štěrk nebo křemenné oblázky.
Zkládání skalky
Pokud máte ve své zahradě již existující svah, máte o jeden krok méně. V opačném případě budete muset nějakou vyvýšeninu udělat pomocí zeminy. Vždy vytvářejte jen mírné kopce, které budou vypadat přirozeněji než nějaký vysoký a úzký útvar. Nezakládejte skalky pod stromy. Jednak mohou kořeny nadzvedávat kameny a za druhé spadané, mokré a tlející listí nesvědčí rostlinám.
Skalka na rovné ploše
Máte-li místo vybrané, začněte nejprve s rytím. Odstraňte drny a trávu cca do hloubky 40 cm, abyste se zbavili plevele, který by vám později do skalky prorůstal. Takto vzniklou plochu vysypte jemnou drtí a poté kvalitní zeminou. Nyní začněte s umístěním velkých kamenů coby základů skalky. Několik větších kamenů dejte i doprostřed skalky, čímž ji zpevníte. Prostor vysypte dobře rozloženým kompostem smíchaným s pískem a trochou jemné kamenné drti pro lepší drenáž. Půdu ve štěrbinách dobře upěchujte. Stejným způsobem pokračujte i v dalších patrech. Střídejte větší a menší kameny pro vytvoření co nejpřirozenějšího vzhledu.
Skalka v již existujícím svahu
Ze svahu opět odstraňte odstraňte vrchní vrstvu kvůli plevelům. Postupujte jako u předchozího typu skalky, tedy nejprve velké kameny, pak kombinujte malé s velkými. Ploché kameny umísťujte vždy mírně šikmo ke svahu. Všechny mezery vysypte namíchanou půdou a dobře upěchujte.
Pokud již máte skalku založenou, počkejte cca 14 dní, než si půda sedne. Případné prohlubně dosypte připravenou půdou. Mezitím si můžete vybrat rostliny.
Výběr rostlin
Při výběru rostlin do skalky se musíte řídit tím, v jakém místě jste ji vybudovali. Jsou skalničky, které snesou velmi slunečné a teplé místo a pak takové, kterým svědčí spíš stinnější prostor. Klasika, která nezklame nikde a je velmi odolná jsou rozchodníky a netřesky. Existují v mnoha kultivarech a neměly by chybět na žádné skalce.
Při osazování se nemusíte držet striktně jen skalniček. Dobře je doplní letničky i trvalky. Vhodné jsou půdopokryvné rostliny jako tařičky, šater nebo sléz, ale také nízké květiny jako zvonky, krásnoočko, kuklík nebo hvozdík.
Skalku na stinném místě můžete doplnit kapradinami nebo barvínkem, ty na slunném zase třeba nízkými druhy levandule nebo růže. U růží musíte jen zvolit vhodný substrát a nezapomínat na zálivku a pravidelné přihnojování.
Někteří lidé, kteří mají velké skalky, by na nich rádi viděli i nějaký zakrslý jehličnan. Nedělejte to. Kořeny vám budou časem skalku narušovat. Vždy sázejte rostliny s mělkými kořeny, které se přizpůsobí kameni než ty, které chtějí kámen přizpůsobit sobě. Zakrslé jehličnany můžete zasadit poblíž skalky.
Při výběru rostlin mějte na paměti i to, jaký kámen jste použili, protože jak už jsem psala, některým druhům nesvědčí například vápenec.
Zazimování skalky
Ne všechny skalničky snáší dobře mrazy. Před jejich příchodem ochraňte rostliny chvojím nebo proutěnými koši s velkými oky. Přikrejte je však tak, aby se k nim i v zimě dostalo světlo a vzduch. Použít můžete i kus plexiskla nebo skleněnou desku, kterou položíte na dřevěné hranoly a zatížíte kamenem. Většina skalniček nemá ráda přemokření a tímto je ochráníte před tajícím sněhem nebo vydatnými dešti.
Užijte si budování i péči o vaše skalky 😉