V jahodové záplavě

Autor

Znám jen málo lidí, kteří nemají rádi jahody. Vždy se strašně těším na léto a na to, až začnou mezi listy pomalu červenat ty úžasné plody. I cesta mých dětí vždy ráno míří nejprve k jahodovému záhonku, aby zhodnotily stav úrody. Jasně, jahody si můžu koupit i v zimě, ale to já nedělám. Zachovávám si těšení a každé roční období mám spojené s jinými plody. Tak jako si v létě nevychutnám mandarinku, si v zimě nevychutnám jahodu. A navíc tyhle „zimní“ jahody pro mě nemají tu pravou chuť a ani správně nevoní.

Pěstování jahod

Při zakládání jahodového záhonu si dejte na čas s výběrem mladých rostlinek. Neberte takové, které se vám nebudou líbit, budou mít skvrnité, pokroucené, ovadlé či jinak zdeformované listy. Také si všimněte jejich srdíčka (místo ve středu rostliny, ze kterého vyrůstají nové listy). Nemělo by být zahnědlé, ale pěkně zelené.

Rozmyslete si, zda chcete jahody jednoplodící, tedy takové, které budou mít plody jen jednou ročně cca od června do července, maximálně do začátku srpna nebo měsíční, tzv. stáleplodící, které mají plody od jara až do podzimu. Mějte na paměti, že plody měsíčních jahod jsou sice k dispozici po delší dobu, ale zase jsou menší a není jich tolik najednou.

Jahody můžete vysazovat od března do dubna, ale mnohem lepší doba je konec července až začátek srpna, čímž si zajistíte dobrou sklizeň již příští rok. Půda pro jahody by měla být lehká, zryjte jí a zapravte do ní dobře rozložený kompost. Jestliže máte těžší půdu, zlepšete její propustnost a přidejte do ní písek. Do kompostu, který budete do této půdy zarývat, přidejte síran draselný (cca 15 g síranu na jeden kbelík kompostu).

Další, co si rozhodněte, zda budete sázet jahody do řádků nebo do plochy. V ploše je dávejte v rozestupu 45 x 45 cm, v řádcích cca po 25 cm a vzdálenost mezi řádky cca 60 cm. Každému jahodníku vyhlubte jamku, rozprostřete kořeny, zasypte hlínou a tu pevně přitiskněte. Dávejte pozor, aby srdíčko bylo vždy nad úrovní půdy. Pamatujte, že se jahodám bude zvlášť dobře dařit na slunném místě.

Před vysazením můžete položit textilní fólii a jahody sázet do ní, což za prvé zabraňuje prorůstání plevele a za druhé zůstanou plody čisté. Nezašpinění jahod můžete docílit také tím, že k nim nastelete vrstvu slámy. Tento způsob využívali již naši předkové a odtud také anglický název strawberry (v překladu znamená strow sláma a berry je bobule). Slámu na konci sklizně spalte pro případ, že by v ní byly zárodky plísní či jiných chorob. Během růstu prostříhavejte listy a odstraňujte šlahouny, aby nebraly rostlině sílu na úkor plodů.

Jahody jsou úžasné také v tom, že se dají dobře pěstovat i v nádobách a květináčích. Zvlášť hezky budou působit především převislé odrůdy, které vyniknou v závěsných nádobách, také pěkně vypadají měsíční drobnoplodé jahodníky. Při pěstování v nádobách jen dávejte pozor, abyste rostliny nepřemokřili. Jahody přílišné mokro nesnesou, protože jsou náchylné k plísním. Abyste se tomu vyhnuli, zajistěte dobrou drenáž a to tak, že dno nádoby vysypete oblázky nebo většími střepy terakotových květináčů.

Aby vám jahody stále dobře plodily je dobré je jednou za dva až tři roky obnovit. Pokud máte jahodníky zdravé, můžete to provést buď hřížením tak, že přichytíte šlahoun s novou rostlinkou drátkem ve tvaru U a až mladá rostlinka zakoření, odstřihněte jí od mateřské rostliny. Také můžete trsy starých jahodníků vyjmout, rozdělit trsy a ty znovu zasadit. Samozřejmě nezapomeňte pro novou výsadbu opět obohatit půdu kompostem, příp. síranem draselným, s tím ovšem zacházejte střízlivě. Jestliže se u vašich starších rostlin objeví jakákoliv choroba, deformace či skvrnitost listů nebo plísně, použijte na obnovu jahodového záhonu rostliny nové a ty staré spalte.

Léčivá síla jahod

Jahody jsou nejen dobré, ale také zdravé a to jak listy, tak i plody. Z mladých listů nejen zahradních jahod, ale hlavně z listů jahodníku obecného, tedy jahod lesních se připravují čaje a nálevy, které jsou zvlášť vhodné při průjmech a také na kloktání při zánětech hrtanu. Rozšiřuje cévy, čímž snižuje krevní tlak a pomáhá zpomalovat srdeční rytmus. Není vhodné užívat ho v těhotenství, protože zesiluje stahy děložního svalstva. Celkově má protizánětlivé účinky a listy jahodníku se mohou přikládat i jako obklady na rány.

Plody jahod jsou vysokou zásobárnou vitamínu C, také vitamínů skupiny B a karotenu. Zlepšují trávení, působí při ateroskleróze, dně, artritidě a žaludečních vředech. Obsahují také železo a hodí se ke zmírňování anémie. U některých lidí však může konzumace jahod vyvolávat alergické reakce.

Pohádková dobrota

Jahody se dají využít na mnoho způsobů. Ať už do ovocných salátů, koktejlů, moučníků, dezertů, čoko fondue, ale třeba i k bílým masům nebo jen se šlehačkou či k dobrému sektu. Pokrmů z jahod je nepřeberné množství, já osobně mám asi nejraději nepečený tvaroháček a taky piškot s pudinkovým krémem, jahodami a želatinou. Mňam!

A co vy a jahody? Pěstujete je, léčíte se jimi nebo je pojídáte?

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *