Elpida: Mluvme o stáří

Autor

Mluvit o stáří je potřeba. Senioři nepatří ani do starého železa ani do izolace. Senioři dokáží komunikovat přes Skype, hrají v rockové kapele, hledají si blízké na internetové seznamce. Nechce se Vám tomu věřit? O projektech a akcích Elpidy mi povyprávěl pan Jiří Hrabě, stejně jako o možnosti, jak lze pomoci.

Kdy a proč Centrum Elpida vzniklo?

Centrum Elpida vzniklo téměř před 10 lety. V roce 2003 Elpida začala s výukou základních počítačových kurzů pro seniory, v té době jsme ještě učili po kavárnách. Díky velkému zájmu mezi seniory a nezbytné podpoře našich partnerů, jsme se už za dva roky stěhovali do vlastních prostor na Praze 10. K základním počítačovým kurzům přibyly další, začali jsme vyučovat jazyky, návštěvníkům byla k dispozici kavárna. Před dvěma lety jsme se díky spolupráci s městskou částí přestěhovali na Prahu 4 – na Pankrác do ulice Na Strži 40, hned vedle hlavní pošty. Centrum Elpida se zde stalo důležitým bodem na seniorské mapě Prahy. Nabízíme nejkomplexnější počítačové vzdělávání pro seniory – od kurzů pro začátečníky po specializované kurzy jako jsou například úprava digitálních fotografií, Skype, facebook a jiné sociální sítě, počítačová grafika, vyhledávání na internetu a další.

Kurzy jsme rozšířili i o cvičení – od tradičního kondičního přes východní chi-kung a jógu, nabízíme procházky nordic walking, konverzace s rodilým mluvčím v angličtině i němčině, vyučujeme i španělštinu a francouzštinu. Všechny jazyky jsou rozdělené do skupin podle obtížnosti od začátečníků po pokročilé. V centru Elpida probíhá i kulturní program – celá řada přednášek a setkání s osobnostnostmi z našeho časopisu Vital plus – navštívila nás tak třeba Věra Čáslavská, Jan Petránek nebo Petr Prokop Siostrzonek.

Jaké další projekty pro seniory nabízíte?

Kromě Centra Elpida jsou našimi významnými projekty tyto:

Linka seniorů – 800 200 007 – bezplatná a anonymní linka důvěry pro seniory, kam se lidé obracejí pro radu a pomoc. Nejčastějšími tématy hovorů jsou vztahy v rodině a osamělost. Ročně na linku zavolá na 30 tisíc lidí.

Kampaň Mluvme o stáří: Nech mou babičku na pokoji! – je to dlouhodobá kampaň za pozitivní vnímání stáří. Přivedla nás k ní klesající míra neporozumění mezi generacemi i mediální obraz stáří a starých lidí, který dle našich každodenních zkušeností neodpovídá realitě. Mezi seniory opravdu najdete řadu lidí, kteří jsou aktivní, chtějí se vzdělávat, patřit do společnosti a zkoušet nové věci. Důkazem je i sbor Elpida, který vznikl díky naší spolupráci s Václavem Havelkou, frontmanem skupiny Please The Trees, který je jednou z tváří kampaně. Mladá kapela se sborem dvaceti seniorek, kterým je kolem 70 let vystupuje na koncertech i hudebních festivalech a energie, která z toho spojení sálá je neuvěřitelně silná a pozitivní.

Časopis Vital plus – čtvrtletník pro seniory, který vyhledává a zprostředkovává čtenářům setkání s vzácnými lidmi, nikoli s tvářemi z bulvárů. Je to časopis o seniorech, jací opravdu jsou. Za 5 let fungování časopisu jsme čtenářům přinesli rozhovory např. s Arnoštem Lustigem, Evou Jiřičnou, Věrou Čáslavskou, Ivanem Medkem, Iljou Hurníkem, Helenou Illnerovou, Ludvíkem Vaculíkem, Ivanem Klímou, Pavlem Kohoutem a celou řadou dalších.

Kde je k dostání časopis Vital plus?

Časopis je k dostání na 60 distribučních místech po celé České republice, všechna jsou uvedena na webových stránkách časopisu: www.vitalplus.org. Zde najdete také kompletní archiv a pohodlně si tak můžete přečíst vše, co dosud vyšlo v tisku. Lze si také objednat zasílání časopisu přímo do schránky, stačí napsat na adresu redakce – Na Strži 40, 140 00 Praha 4. Časopis rozesíláme zdarma, v každém výtisku je složenka na dobrovolný příspěvek. Časopis stojí na principu solidarity, když na něj člověk nějakou částkou přispěje, můžeme ho poslat i těm, kteří by si jej nemohli koupit.

Jaký je zájem o Vaše akce ze stran seniorů, připravujete jim i kurzy na přání?

Zájem je velký a my máme opravdu radost, že jsou naše učebny vytížené a že k nám chodí senioři i jen tak na kafe či si zahrát šachy. Mimochodem, každý týden zde mohou hrát s šachovými mistry panem Maršálkem či paní Erótovou. Nabídka našich kurzů logicky reaguje na přání seniorů a tak často nové kurzy připravujeme právě podle nich.

Moderně jste se zapojili i do festivalového léta, můžete nám představit Vaše hudebníky? Kde je můžeme vidět?

Kapela Please The Trees je z Tábora, ale hraje po celém světě. Hrají indie-rock, což je melodická rocková hudba, někdy s prvky country. Někdy je to ale opravdu pořádný nářez. Dámám ze sboru Elpida, které nikdy nestály na pódiu ani nezpívaly anglicky to ale určitě nevadí. Naopak, vždycky říkají, jak je energie kluků strhne. Letos v rámci festivalového léta máme už větší část programu za sebou, chystáme se ale ještě 11. srpna na Open Air Festival Panenský Týnec, tam se na nás můžete přijít podívat. Další termíny pravidelně uveřejňujeme na našich webových stránkách www.elpida.cz nebo na facebooku.

Na Vašem webu máte také Seznamku, kdo všechno se do ní zapojuje? Kdo koho nejčastěji hledá?

Prakticky kdokoliv. Je pravda, že více se chtějí seznámit ženy, řekl bych že je to tak 70:30. Specifikem naší seznamky jsou kategorie Vnoučata hledají prarodiče a Prarodiče hledají vnoučata, kde mladé rodiny hledají babičky a dědečky a naopak. O tento kontakt je opravdu velký zájem.

Jak a proč došlo ke vzniku dokumentárního filmu Babočky a dědočky a kde je ke shlédnutí?

Film vznikl jako příklad dobré praxe na popud Státního zdravotního ústavu. Vidět ho můžete na internetu na www.elpida.cz.

Jak mohou případní zájemci Vašemu centru pomoci?

Nejlepší podporou pro naši činnost je jakýkoliv finanční dar, který můžeme použít na provoz Centra a dalších služeb. Naše projekty jsou velmi profesionální a logicky tak stojí peníze. Sháníme je sami od našich stálých partnerů, ale neustále oslovujeme i nové. Obzvlášť v dnešní ekonomické situaci to vůbec není jednoduché. Budeme tak rádi za jakoukoliv podporu, číslo našeho transparentního účtu je: 283 842 5028/5500. Děkuji a přeji hezké léto všem.

Děkuji za rozhovor a přeji i nadále hodně spokojených seniorů!

Webové stránky: http://www.elpida.cz
Fotografie: Centrum Elpida

Komentujte jako host

  Odebírat  
Upozornit na