Zpátky na nebe

Autor

Když jsem zahlédla název „Plníme přání seniorům“, nemohla jsem coby známá podporovatelka seniorů nečíst dál. Po přečtení jsem projekt považovala za natolik zajímavý, že jsem požádala o rozhovor, který mi mile a s nadšením poskytla manažerka komunikace Sodexo Benefit Lucie Miřácká. Nejedná se o žádný přehnaný název. Senioři si sice často přejí mít lepší zdraví, častější návštěvy a zpět svoji mladickou pohyblivost, ale plněná přání tohoto projektu byla a jsou jiná. A neřekla bych, že jsou více reálná. Ba někdy naopak. Jsou to opravdu přání vysněná, někdy za hranicí obyčejnosti a běžnosti. No považte: skok z letadla v 74 letech..? V 81 se po mnoha letech vrátit zpátky na nebe..?

Představte nám, prosím, svůj projekt, ve kterém plníte seniorům přání.

„Plníme přání seniorům“ je iniciativa, která si klade za cíl především pomáhat seniorům v jejich aktivním životě a realizaci koníčků formou plnění přání. Projekt vznikl díky naší společnosti Sodexo ve spolupráci s partnerskými neziskovými organizacemi – Diakonií ČCE a Asociací poskytovatelů sociálních služeb ČR. V Sodexo jsme dlouhodobě vnímali, že senioři si zaslouží více naší pozornosti. V rámci interních dobročinných aktivit se této skupině věnujeme již 6 let, ale přemýšleli jsme, jak naše projekty otevřít co nejširší skupině seniorů a zároveň na toto téma upozornit veřejnost. A tak vznikla iniciativa „Plníme přání seniorům“.

Takže tato přání jsou takový nadstandard, něco navíc?

Snažíme se nejen podpořit individuální seniory, ale i zařízení, která o seniory pečují a upozornit tak veřejnost na téma stáří. Našim cílem není plnit základní potřeby seniorů, ale naopak, chceme poskytnout zážitek, na který by mohli dlouho vzpomínat a podpořit je v aktivitě, kterou by si z nejrůznějších důvodů nemohli sami dovolit. Chceme pomoci těm, kteří chtějí žít aktivně a nebojí se pro to sami něco udělat.

Jak funguje podávání žádostí o splnění přání?

Na začátku roku jsme oslovili seniory a zařízení, která o seniory pečují z celé republiky, a zeptali jsme se na jejich přání. Přání bylo možné zaslat prostřednictvím online formuláře na našich webových stránkách nebo vytištěný poštou. Trvalo nám letos více než tři týdny, než se nám společné s našimi partnery, tedy Asociací poskytovatelů sociálních služeb a Diakonií, podařilo vybrat vítězná přání, která jsme uveřejnili na webových stránkách projektu.

Kolik přání jste obdrželi a kolik mohli splnit?

Letos jsme obdrželi 413 přání z celé České republiky a vybrali jsme 40 finalistů. Podařilo se nám získat přes 1.028.426 Kč a nakonec tak můžeme splnit všechna finálová přání.

Jakým způsobem finance sháníte?

Na přání, která jsme uveřejnili na webových stránkách, byla vyhlášena veřejná sbírka. Zajímavý je především její princip, který kombinuje firemní dárcovství s příspěvky veřejnosti. Na stránkách projektu byla uveřejněna jednotlivá přání i s podrobným rozpočtem, které bylo třeba získat na jejich splnění. Každý si tak mohl vybrat konkrétní přání, které chce podpořit, a vložit na něj libovolnou částku. Výhodou je, že Sodexo každý vklad automaticky zdvojnásobilo. Pohyby na účtu bylo možné sledovat průběžně u každého přání a ve chvíli, kdy byl získán dostatek prostředků, mohlo být splněno.

Jaká přání patřila k těm nejkurióznějším?

Právě před několika dny se paní Božence (74) z Českého Rudolce splnilo zajímavé přání. V mládí absolvovala několik lekcí základního parašutistického výcviku, který ale nikdy nedodělala. Velmi si přála seskok ještě jednou absolvovat a díky projektu „Plníme přání seniorům“ se jí to podařilo. Měli jsme tu ale také velmi romantické přání a také důkaz, že láska kvete v každém věku. Paní Marie s panem Františkem se seznámili v domově seniorů v Chabařovicích. Našli zalíbení ve společných procházkách a toužili uskutečnit výlet na Větruši, romantické útočiště svého mládí. A protože chtěli výlet podniknout stylově, přáli si jet v kočáře s koňským spřežením. Jejich přání bude v nejbližších týdnech splněno.

Připojují vám k přáním žadatelé i svoje životní příběhy?

Každé přání s sebou nese svůj příběh a my jsme jich dostali opravdu hodně. Řada přání se týkala zdravotního stavu nebo rodinných vztahů, splnit tato přání však není v našich silách. Máme však velkou radost, že se nám povedlo v letošním ročníku „Plníme přání seniorům“ získat prostředky na splnění všech vybraných přání a jsme tak úspěšní na 100%.

A na závěr ještě prosím o vaše hlavní „Proč?“

„Plníme přání seniorům“ je pro mnohé cesta, jak si splnit přání, na které by ani s pomocí rodiny nedosáhli. A pro ty, kteří už třeba žádnou rodinu nemají, je to především zážitek, něco na co dlouho vzpomínají, a co jim dodává životní optimismus.

Děkuji za rozhovor a přeji, ať se Vám i nadále plnění neobyčejných přání daří!

www.plnime-prani-seniorum.cz

Komentujte jako host

  Odebírat  
Upozornit na