Než přijde Ježíšek

Autor

Když se děti na něco těší, začnou používat věty se slovíčkem „už“ a to častěji než je zdrávo. „Už pojedeme do zoo?“, „Už tam budem?“, „Už přijede babička a dědeček?“… V poslední době je v jejich stále větší oblibě věta „Už přijde Ježíšek?“ Čím víc se ona očekávaná událost blíží, tím větší je intenzita používání těchto „už vět“. Jak jim ukrátit čekání a sobě ochránit nervy, abychom se z jejich otázek nezbláznili? Zaměřím se především na ty mladší děti, které čekání snášejí o něco hůř než ty starší.

Hrajte si

Už staří Římané věděli, že když dají lidem „chléb a hry“, ti se zabaví, nebudou protestovat a dělat čurbes. Platí to stále, nejen na dospělé, ale hlavně na děti. Malým dětem můžete zahrát třeba divadlo. Že nemáte rekvizity? Hercem můžete být vy sami a sekundovat vám může jakákoliv plyšová i neplyšová hračka.

S těmi většími si můžete zahrát třeba stolní hry. Jestli vám ale lezou všechny ty pexesa a člobrda už i ušima, sáhněte po jiných hrách. Stačí zalovit v paměti a vzpomenout na své dětství. Báječně se třeba zabaví u hry „přihořívá, hoří“. Nebo zkuste hry, které jim trénují smysly. Jako „poznávačku“, kdy jim zavážete oči a oni musí hmatem poznat předměty, které jim dáte do ruky.

Zaměstnejte jim tlapky

Obzvlášť teď je inspirce na všelijaké tvoření všude kolem. Ať už jde o vyrábění papírových řetězů, různých girland nebo třeba svíček. Vyrábět můžou i třeba svícen na štědrovečerní tabuli, obrázky do oken nebo prostě jen vzít pastelky, fixy či razítka a spolu s nimi obtisknout i jejich fantazii.

Nechte je pomáhat

Většina menších dětí chce pomáhat. Užívejte si to, jednou je to přejde. Ať se při jakékoliv vaší práci budou dožadovat toho, že vám chtějí pomoct, dovolte jim to. Pokud je to na ně ještě těžké, vymyslete pro ně jakousi light verzi. Chtějí utírat nádobí? Je jasné, že porcelán po babičce jim nesvěříte, ale lžičky či plastové talířky klidně zvládnou. Chtějí pomáhat při zdobení stromku? Klidně je nechte věšet méně křehké ozdoby. Chtějí vám asistovat při přípravě chlebíčků? Rozložit plátky veky po stole nebo položit na chlebíček okurku zvládnou…

Vezměte je ven

Mrazy polevily a tak je venku i bývatelno. Ať už bydlíte ve městě či na vesnici, vyražte ven. Procházka na čerstvém vzduchu prospěje nejen vašim ratolestem, ale i vám. Můžete svou procházku třeba spojit i s užitečnou činností jako je krmení zvířátek. Je jedno, zda se vydáte s dobrotami ke krmelci nebo jen pověsíte lojové koule na větve keře v parku. Při rozhovorech o zvířectvu a o tom, proč je důležité jim v zimě pomáhat, alespoň na chvíli zaženete dětské myšlenky na Ježíška. Navíc letošní dostatečná nadílka sněhu vybízí i k jiným aktivitám. Využijte toho a běžte se sáňkami na kopec, postavte sněhuláka nebo se pusťte do koulovací bitvy. Každá aktivita vzdálená všudypřítomným Vánocům je vítána.

Je jasné, že děti jsou v tuto dobu nervózní a můžou dělat větší paseku než jindy. Jak to do Štědrého dne přežijí nejen ony, ale i my, je jen na nás 😉

A co nejlépe zabírá na vaše děti, když je potřebujete zabavit?

Foto: pixabay.com

Komentujte jako host

  Odebírat  
Upozornit na