Atletika pro děti

Autor

V pátek 24. září jsme se vydali na kladenský atletický stadion Sletiště, kde probíhal závěrečný díl doprovodného programu letošního prvního ročníku Atletiky pro děti. Český atletický svaz (ČAS) zde společně s Klubem sportovních novinářů a atletickým oddílem TEPO Kladno připravil pro děti zábavné atletické odpoledne. O více informací o skvělém projektu jsem požádala vedoucí tiskového oddělení ČAS paní Karolínu Farskou.

Základní pohybová aktivita, nikoliv specializace na konkrétní sport! To je Atletika pro děti. Cílem programu je nabídnout rodičům a jejich dětem novou volnočasovou aktivitu v podobě pravidelných atletických kroužků a zároveň podpořit sportovní přípravu nejmladších dětí od pěti do jedenácti let v oddílech a klubech.

Děti od dvou let věku si mohly vyzkoušet překážkový běh, hod oštěpem, skok daleký z místa, slalomový běh, přeskoky na žíněnce, hod medicinbalem, běh přes žebřík a hod raketkou na cíl. Všech osm disciplín ratolesti absolvovali s lehkými hravými atletickými pomůckami přizpůsobenými jim na míru.

 

Kdo projekt „Atletika pro děti“ vymyslel?

S myšlenkou Atletiky pro děti přišel současný předseda Českého atletického svazu v dubnu roku 2009. V té době byl zvolen novým předsedou Českého atletického svazu pan Libor Varhaník a ve svém volebním programu měl právě i Atletiku pro děti. Pilotní fáze projektu začala na podzim roku 2009, kdy byly vytvořeny první metodické materiály pro školky a přípravky a vyškolena první část trenérů. Oficiálně byl projekt odstartován v květnu roku 2010.

S kým nejčastěji spolupracujete při realizaci jednotlivých akcí?

Jednotlivé doprovodné akce Atletiky pro děti, kterých bylo letos 10, pořádá přímo Český atletický svaz ve spolupráci s jednotlivými oddíly či krajskými svazy v místě akce. Například v Kladně to byl oddíl AC TEPO Kladno.

Kteří známí či méně známí sportovci se na akcích objevují?

Patrony projektu jsou světová rekordmanka v hodu oštěpem Barbora Špotáková, šéftrenér české reprezentace Tomáš Dvořák a také bývalý vynikající reprezentant v hodu oštěpem a nynější trenér Jan Železný. Projekt podporují také i další čeští atleti a atletky, například bývalá trojskokanka Šárka Kašpárková, či bývalá běžkyně Lída Formanová.

Děkuji za odpovědi a hodně úspěchů do dalších let!

A ještě pár slov od patronů projektu:

„Jsem rád, že se na stadion dostanou ti nejmenší a získají k němu nenásilnou a hravou formou pozitivní vztah,“ říká šéftrenér ČAS a bývalý vynikající desetibojař Tomáš Dvořák

„Možná se nám to tak nezdá, ale tohle je podle mě nejdůležitější projekt, který tu kolem sportu je. Má obrovskou budoucnost, atletika je základ všech sportů. A na dětech je krásné, že je to opravdu čistý sport, zábava,“ říká výborný oštěpař a trenér Jan Železný

„Sama sice děti nemám, ale zase jsem ráda, že mohu projekt podpořit při své aktivní kariéře,“ doplnila svůj pohled světová rekordmanka a olympijská vítězka v oštěpu Barbora Špotáková

„Atletika pro děti“ v číslech

Český atletický svaz vyškolil za tři čtvrtě roku přes 200 trenérů se zaměřením na tuto problematiku.

V rámci 10 doprovodných akcí, které od května letošního roku proběhly v různých koutech České republiky, si Atletiku pro děti vyzkoušelo přes 4 000 dětí.

Atletické přípravky a školky fungují ve více než 120 oddílech po celé České republice.

Všechny přípravky a školky dostaly od Českého atletického svazu zdarma metodické materiály k problematice Atletika pro děti.

Český atletický svaz společně s partnery projektu poskytl atletickým školkám a přípravkám přes 100 atletických sad s hravými pomůckami uzpůsobenými nejmenším dětem.

Atletické přípravky a školky navštěvuje v současné době kolem 10 000 dětí v České republice. Na podzim pokračují nábory do atletických přípravek a školek, takže toto číslo bude ještě určitě stoupat.

CO SI MYSLÍTE O TOMTO PROJEKTU, ZAPOJILI BYSTE SE? CO VAŠE DĚTI A SPORT?

Více informací o projektu najdete na www.atletikaprodeti.cz.

Komentujte jako host

  Odebírat  
Upozornit na