Kolečkové brusle aneb in-line

Autor

Venku je krásně, počasí doslova láká k nějaké pohybové aktivitě. Máte rádi přírodu, adrenalin, poznávání nových míst? Milujete pohyb? Ten skvělý pocit „stresyodplavující únavy“, který se ve vás rozlévá po každém fyzickém zápřahu, třeba už ve sprše, kde ze sebe smýváte zasloužený pot? Chcete si zlepšit kondičku a dopracovat se k větším fyzickým výkonům? Potřebujete zhubnout? Nebo zkrátka jen hledáte něco, co by vám vneslo do života novou energii? Pak zkuste in-line bruslení!

Kolečkové brusle

Když jsem byla malá, říkali jsme zásadně kolečkové brusle, termín in-line se nepoužíval. Myslím, že je měl tehdy málokdo. Pamatuji si na nich Spejbla a Hurvínka v jednom z Večerníčků.

V současné době zažívají brusle s kolečky velkou popularitu.

Proč?

Protože in-line bruslení není „můj sport“, s dotazy jsem se obrátila na svou kamarádku Emu, která se in-line bruslení nějaký čas věnuje.

„In-line bruslení je skvělý sport k pročištění hlavy. Je báječné svištět kilometry a kilometry daleko, kochat se vším, co kolem sebe registruji.

In-line bruslení zpevňuje tělo. Vidím to na sobě. Mám hezky osvalené nohy a zároveň i pevnější břicho. K bruslím jsem se dostala vlastně proto, že jsem chtěla zkusit něco nového. Jiného, než kolo.“

Naučit se bruslit

„Zdá se to snadné, ale až tak příliš jednoduché in-line bruslení není. Já se učila bruslit už jako malá holka. Po čase mi z dětských bruslí vyrostla noha. Asi jsem si tehdy přála jiné věci a na in-line pozapomněla.“ Líčí své začátky mladičká Ema.

„Teprve v dospělosti jsem se k bruslení vrátila. Jak už jsem říkala, nudilo mě stále jen kolo a cyklistika, toužila jsem se věnovat sportu, který se provozuje venku. Tedy jsem přirozeně zase u toho bruslení. Druhý začátek byl možná ještě těžší, než mé dětské první krůčky na in-line bruslích. Naštěstí mám prima kamarády, s nimiž jsem při svém návratu k in-line zažívala legraci a zábavu.

Ovšem spousta mých známých využívá možnost zúčastnit se profesionální výuky. Po celé republice probíhají kurzy in-line bruslení nejen pro začátečníky (také pro pokročilé). Tam se naučíte na bruslích správně stát i jezdit. Zároveň se skvěle bavíte, poznáváte nové lidi a jste stále v pohybu.“

Ideální podmínky

„Sucho. In-line stezka by neměla být mokrá, to se pak stává nebezpečnou.

Potom samozřejmě typ terénu. Hladký asfaltový povrch je k in-line bruslení ideální.“

Brusle

„Vybrat si ty správné kvalitní brusle je asi to nejdůležitější. Na in-line bruslích byste rozhodně neměli šetřit. Takové dobré brusle pořídíte za cenu okolo 3000kč, samozřejmě existují i mnohem dražší skvělé brusle. Prodavač by měl poradit s velikostí. Je lepší kupovat si číslo o něco větší, aby se do brusle vešla noha i v teplé ponožce.

Na bruslích různých typů je i různá kvalita koleček. V tom je základní rozlišení. Kolečka se doporučuje po čase prohazovat, aby nedošlo k velikému opotřebení.“

Nejen in-line

„Brusle nejsou vyráběné jen pro jízdu na zpevněných cyklostezkách. Kromě in-line bruslí lze ve specializovaných sportovních obchodech zakoupit i brusle pro in-line hokej či speciální brusle pro skotačení na rampě.“

Bezpečnost nade vše

Velkou pozornost bychom měli věnovat vlastní bezpečnosti. Chrániče na kolena a lokty považovat za samozřejmost. Přílbu na hlavu také. Vždyť zdraví máme jen jedno.

Emo, mnohokrát děkuji za spolupráci na tomto článku o in-line bruslení.

Tak třeba někdy na nějaké cyklostezce v reálu na viděnou!

Komentujte jako host

  Odebírat  
Upozornit na