Rybaření

Autor

Léto se pomalu ale jistě přibližuje a spoustu lidí láká k vodě. V Čechách máme rybníků, nádrží, řek a potoků dostatek a často jsou cílem našich výletů. U vody však nemusíme trávit čas pouze koupáním, opalováním a vodními hrátkami. Oblíbenou kratochvílí je i rybaření. Proto jsem pro vás jednoho rybáře vyzpovídala. Kdo ví, třeba i vy se rozhodnete objevit v sobě lovce, který ve vás dříme po předcích.

Řekni mi, když se teď rozhodnu rybařit, co všechno si musím zařídit?

Musíš se přihlásit na Český rybářský svaz (dále jen ČRS) v místě svého bydliště. Tam ti řeknou termín zkoušek, na které se budeš muset připravit. Základem těch zkoušek je znalost ryb. Musíš je poznat, vědět o nich čím se živí, kdy jsou hájené… Pak samozřejmě musíš vědět, jaké jsou tvoje povinnosti, jak se chovat při rybolovu nebo znát ostatní vodní živočichy a rostliny. Když složíš zkoušky, dostaneš legitimaci, tam se ti píšou záznamy o brigádách a lepí příspěvkové známky pro ČRS. Legitimace ti platí tak dlouho, než se zaplní, pak dostaneš novou. Při jejím vyřizování budeš potřebovat svou průkazovou fotku a občanský průkaz.

Pak si musíš ještě zaplatit povolenku, buď celosvazovou nebo jen krajskou. To je vlastně povolení, že můžeš chytat ryby na vodách, které spravuje ČRS. Povolenka platí na jeden rok a musíš tam zapsat pokaždé datum lovu a číslo revíru, na kterém chytáš. Pokud chytneš rybu, musíš tam navíc uvést jakou rybu, kolik kusů a kolik vážila a měřila. Když víš, že budeš chytat jen na soukromých vodách, povolenku mít nemusíš, to zaplatíš přímo majiteli nebo správci toho rybníku.

Nakonec budeš muset ještě zajít na městský úřad a tam ti vystaví rybářský lístek, což je vlastně taková občanka pro rybáře. Ten ti platí na 10 let.

Tak to bych měla za sebou všechno papírování a ne moc rybářské věci a teď už chci konečně vyrazit na ryby. Co si musím všechno koupit?

Tak měla by sis koupit alespoň dva pruty se všemi doplňky jako jsou vlasce, olůvka, splávky… s tím ti poradí v každé dobré specializované prodejně. Musíš mít vidlice na pruty, abys tam pak neolamovala nějaké stromky. Dál metr na změření ryb, podběrák na vytahování ryb, vezírek na jejich uchovávání než odejdeš od vody a pean nebo vyprošťovač háčků. K tomu už si přibal ještě tužku a všechny doklady – občanku, rybářský lístek, legitimaci a povolenku a můžeš vyrazit.

Ještě než vyrazím, nemohl bys mi ještě něco málo říct o právech a povinnostech rybáře?

Každý rybář je povinný jednou za čas udělat nějakou brigádu pro svaz. To je třeba čištění rybníků a okolí, výlovy, nějaká práce na svazu a tak. Když nemáš čas nebo prostě nechceš, tak místo brigády zaplatíš. Když už jsi u vody, tak musíš samozřejmě udržovat čistotu. I když jsou bohužel rybáři, kteří si tam udělají pomalu piknik a při jejich odchodu tam zbude půl kontejneru odpadků.

Pokud přijde rybářská stráž, která se ti musí prokázat odznakem a průkazem, ty jim musíš zase předložit své doklady. Nikdy nezapomeň hned po příchodu k vodě si zapsat datum a revír do povolenky. Mnohem víc toho najdeš v rybářském řádu, který obdržíš při zaplacení povolenky. Je tam i spousta jiných důležitých věcí jako soupis revírů, odhady hmotnosti ryb a další.

Tak a teď už hurá k vodě. Ale počkat, jak vlastně budu chytat? A kde?

Můžeš si vybrat, podle toho, co bys chtěla případně ulovit, jestli na mimopstruhových nebo na pstruhových, ty jsou přesně určené. No a pak už jen zvolit styl, těch je několik. Lov na položenou, lov na plavanou, lov přívlačí, lov na umělou mušku, muškaření a čeřínkování. Od toho se odvíjí i jakou zvolíš návnadu. Všechny tyhle techniky ti rádi vysvětlí zkušenější rybáři nebo i na svazu.

Jak chytáš ty a na co ti nejvíc berou?

Já nejčastěji chytám na plavanou nebo na položenou a nejvíc používám žížaly, rohlíky a chleba nebo uvařená kolínka smíchaná se strouhankou. Když jdu na dravce, tak ty samozřejmě jdou na rybičky, ať už na živé nebo na mrtvé.

Jaký byl tvůj největší úlovek?

Štika 116 cm, candát 98 cm a kapr 72 cm.

Je rybaření výhradně mužskou záležitostí?

Vůbec ne. Rybaří i ženské. A kolik!

Ještě poslední otázku: Proč vůbec rybaříš? Co je na tom tak skvělého?

Tak v první řadě je to úžasný relax. Jen tak sedět, pozorovat přírodu, ten klid kolem. Vyčistím si hlavu a promyslím si spoustu věcí. A pak taky ten adrenalin, když ti zabere a na tobě je, abys jí zkrotila, přemohla a vytáhla na břeh.

Asi je vážně v každém z nás kus toho lovce. Tak ti přeji spoustu skvělých úlovků a ještě víc báječných zážitků.

Jestli vás náš rozhovor alespoň trochu zlákal k rybolovu, pak víc informací najdete na http://www.rybsvaz.cz/

Foto: pixabay.com

Komentujte jako host

  Odebírat  
Upozornit na