Chameleon mi domů nesmí!

Autor

Náš nejmladší syn měl přání mít agamu nebo chameleona. Rezolutně jsem to odmítla, protože žádnou takovou potvoru doma mít nebudu. Před loňskými Vánoci se nám ale naskytla příležitost na výhodnou koupi terária pro chameleona. Já tedy po dlouhé rozvaze souhlasila a syn měl pod stromečkem vcelku velký dárek s malým překvapením uvnitř.

Chamík dostal jméno Eskymo a vlastně to tak strašné nebylo. Byl v teráriu a jediné, co potřeboval, bylo rozsvítit, nakrmit, několikrát za den zavlažit rozprašovačem rostliny i terárko a občas taky vyčistit od bobků a nesnědených mrtvých potvor, kterými se živí.

Asi po měsíci jsem se odvážila mu pohladit tlapičku. Byla překvapivě jemná a on seděl na větvi a koulel na mě očima, pokaždé jiným a pokaždé do jiného směru. Po nějaké době se svým rozvážným krokem vydal na mojí ruku, a od té doby je můj strach z něho pryč. Vlastně jsem zjistila, že je to ideální domácí mazlíček. Nevyžaduje přehnanou pozornost, nedělá rachot ani nepořádek a má svou osobnost. Sice jsem se všude dočetla, že chameleoni jsou hluší, ale stejně si s ním povídám a myslím si dle jeho reakcí, že minimálně vibrace mého hlasu vnímá.

Už to bude téměř rok, co ho máme, a tak jsem se rozhodla předat pár tipů těm, kteří o koupi chameleona jemenského uvažují.

Terárium

Chameleon potřebuje vysoké terárium, protože nejspokojenější je ve výškách. Proto je také nutné dát mu tam dostatek větví apod., aby po tom mohl šplhat. Na stěnách terárka má umělé rostliny a doprostřed jsme koupili fíkusy benjaminy, které mu průběžně obměňujeme podle toho, jak jim ožvýká listy. Vždy, když je na nich vidět, že už potřebují pauzu, tak je dáme vzpamatovat na okno a do terária dáme jiný. Dobré je mít také teploměr a vlhkoměr a podle hodnot mu terárium zavlažovat. Navíc stékající kapky mu slouží i k pití. Na dno terária jsme dávali na začátku mech, teď už používáme rašelinu, která se běžně prodává ve zverimexech.

Důležité je také osvětlení. Chamíci potřebují zdroj tepla, světla i UVB záření nahrazující slunce. Na tom našem je po noci vidět, jak sluníčko potřebuje, protože hned po rozsvícení si zaleze pod žárovku, nafoukne se a co největší plochou se tak zahřívá.

Odvětrávání mají terária řešená mřížkami nahoře a dole. My mu ještě necháváme na prst otevřená přední skla přes den, dovíráme je jen, když mu dáme jídlo a než ho vychytá, aby nám jeho potrava nebloumala po bytě.

Potrava

Jak už jsem psala, pití získává ze stékajících kapek a pak také z ovoce a zeleniny. Ten náš má nejraději salát, okurku a jablko, o ostatní nabízené takový zájem nejeví. Krmí se cvrčky, červíky a dalším hmyzem bez bodavého (vosy, včely…). Také je nutné mu čas od času dát kalcium pro správný vývoj kostí.

Růst

Na začátku to bylo taková malá zelená žížalka s malým hřebínkem. Jak roste, čas od času se začne svlékat z kůže. Když se to stalo poprvé, trochu nás vyděsil, protože se nesvléká jako had vcelku, ale po takových kouscích, takže vypadá jako mumie. Rozhodně mu se svlékáním nepomáhejte, umí si to sundat sám, ať už tlapkami nebo otíráním o větve. Někde píšou, že když se chameleoni svlékají, tak nežerou, ten náš žere pořád.

Chování

Nevím, jak u ostatních chameleonů, ale u chameleona jemenského je krásně vidět, jakou má náladu, podle zbarvení. Snažte se, aby byl stále světle zelený až žlutozelený. Jakmile ztmavne, je jasné, že se mu něco nelíbí – může mu být zima, být ve stresu apod. Jen jednou jsem toho našeho viděla opravdu vzteklého a mohla jsem za to já. Když někde leze, občas mu dávám do cesty různé překážky, po kterých může šplhat, většinou polštáře a takové věci. Jednou jsem ale sáhla po plyšákovi tygříka, Eskymo si asi myslel, že je to nepřítel, takže si stoupl na zadní, nafoukl se, začal syčet a měl takovou oranžovo červeno hnědou barvu. Takže tuhle barvu u něho vidět nechtějte.

Chameleoni jsou také vcelku samotářská stvoření. Nikdy se ho proto nesnažte dostávat z terária násilím. Když mu nabídnete ruku, nechte ho, ať se sám rozhodne, zda chce nebo nechce jít ven. Ten náš má někdy dny až týdny, kdy chce být sám a pak jsou dny, kdy by nejradši po vás šplhal pořád. Mimochodem díky tomu, že má ostré drápky, aby se udržel na větvích, a čím je větší, tím větší jsou i drápky, nedoporučuji ho po sobě nechat šplhat, když máte na sobě jen triko s krátkým rukávem a kraťasy, trošku to bolí. Ten náš se u nás drží hodně, když je venku z terárka, a na výpravy po okolí se vydává, až se trochu otrká.

Cestování

Jediné, co jsme zapomněli zohlednit při pořizování chameleona, byl fakt, že občas vyrážíme pryč na víkendy, o prázdninách i na delší dobu. Pořídili jsme mu tedy síťované terárium – vivárium. Dovnitř jsme zase dali rostliny a větve, a když někam dorazíme, pověsíme ho na strom tak, aby měl možnost se vyhřívat na sluníčku, ale také si zalézt do stínu. Samozřejmě, i když je venku, je nutné mu rosit. Občas jsme ho vzali ven a dle barvy si to šplhání v přírodě užíval.

Museli jsme s ním cestovat i do zahraničí, což nás postavilo před další problém. Co k tomu budeme potřebovat? Protože náš veterinář nevěděl, obvolali jsme ministerstvo životního prostředí i organizaci PETA a nakonec nám stačilo, že jsme měli povolení od veterináře, že může chamík v určitém termínu vycestovat. Takže pokud pojedete jen po EU, tohle potvrzení vám stačí.

Co napsat závěrem? Tak jako u dětí platí i u chameleona, že musí mít svůj prostor k rozhodování. Když se nebudete snažit mu vnutit, že vy víte nejlíp, co je pro něho dobré, bude spokojený. A také bych ráda přehodnotila svůj prvotní postoj, chameleon mi domů smí, protože je to zlatíčko.

4
Komentujte jako host

2 Počet komentářů
2 Odpovědi na vlákno
1 Sledující
 
Komentář s nejvíce reakcemi
Nejžhavější komentáře
3 Autoři komentářů
  Odebírat  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Mačka

Krásně zbarvený je. A jak vyrostl. Je vidět, že se u Vás má dobře.

janny1

Opravdu nádherný…já to měla podobně – to mi domů nesmí, to taky ne…a už se u nás vystřídalo tolik zvířat…no jo, dcera vystudovala veterinu, tak já už se s tím smířila…ale tohle je opravdu krasavec 😉